TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

PWr in Space z drugim miejscem na zawodach rakietowych w USA!

Znamy wyniki konkursu Spaceport America Cup. Nasi studenci z koła naukowego PWr in Space zdobyli drugie miejsce w kategorii 10k SRAD Hybrid – czyli dla rakiet z silnikiem na paliwo hybrydowe, których zadaniem było wzniesienie się na wysokość 10 tys. stóp.

Zespół PWr in Space na zawodach Spaceport America CupZawody przeprowadzono w trzecim tygodniu czerwca, ale organizatorzy podali rezultaty dopiero teraz. Wynikało to z trudności, z jakimi zmierzyli się w czasie trwania zawodów. Ze względu m.in. na warunki pogodowe (intensywne ulewy i burze) oraz kwestie związane z formalnościami niewiele zespołów, które przyleciały na konkurs z całego świata, miało szansę wystartować ze swoimi rakietami. I tak np. w kategoriach dla rakiet hybrydowych starty zaliczyły zaledwie trzy drużyny.

Organizatorzy Spaceport America Cup podali więc wyniki bazujące głównie na punktacji przyznanej we wcześniejszych etapach konkursu.

- Sędziowie oceniali m.in. Progress Update, czyli materiały, które tworzyliśmy podczas budowy rakiety, a zatem uproszczoną dokumentację techniczną i dziennik budowy rakiety – opowiada Konrad Zaprucki, prezes koła naukowego PWr in Space. – Następnie Technical Report, czyli końcowy ostateczny dokument z opisem budowy i działania całej rakiety z wszystkimi wymaganymi rysunkami i załącznikami (pod uwagę brali poprawność, kompletność i nasze analizy) oraz Design implementation, czyli sędziowie na miejscu przyglądali się naszym rozwiązaniom i temu, jak je wdrożyliśmy. Punkty dostaliśmy także za Payload, czyli ładunek naszej rakiety, który w naszym przypadku był ładunkiem naukowym z tzw. lab-on-chipem* zamkniętym w obudowie cubesat 3U.

Pink PantheraW kategorii 10k SRAD Hybrid rakiety miały polecieć na wysokość 10 tys. stóp (około 3048 m) przy pomocy silnika autorskiej produkcji studentów, zasilanego paliwem hybrydowym. Najwięcej punktów zdobyła drużyna Politechniki w Montrealu, której przyznano pierwsze miejsce. Trzecie miejsce na podium zajęli natomiast studenci z McGill University, także z Montrealu w Kanadzie.

Reprezentanci naszej uczelni do USA polecieli z rakietą „Pink Panthera”, która waży 35 kg i ma nieco ponad 4 m wysokości. Zaprojektowali i zbudowali samodzielnie każdy jej element – od silnika, przez elektronikę i komunikację, aż po system kontroli położenia rakiety (czyli małe lotki w górnej część konstrukcji).

Zawody Spaceport America Cup organizują wspólnie Spaceport America – komercyjny port kosmiczny zbudowany przez Virgin Galactic w stanie Nowy Meksyk w USA – oraz stowarzyszenie Experimental Sounding Rocket Association (ESRA). Więcej na temat konkursu i rakiety naszych studentów tutaj.

*Ładunek naukowy, czyli lab-on-chip, został wykonany w Katedrze Mikrosystemów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów w ramach współpracy PWr in Space z kołem naukowym M3. Payload został skonstruowany jako rezultat wspólnej koncepcji eksperymentu biologicznego z użyciem technik miniaturyzacji lab-on-chip.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję