TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

PWr i KGHM CUPRUM podpisały list intencyjny w sprawie współpracy

Uczelnia i centrum badawczo-rozwojowe grupy KGHM zamierzają prowadzić wspólne badania i projekty naukowe oraz udzielać sobie pomocy przy realizacji zadań badawczych. Współpraca ułatwi im też pozyskiwanie zewnętrznego finansowania na inicjatywy naukowe.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy PWr a KGHM CUPRUM

List intencyjny w sprawie współpracy naukowo-przemysłowej podpisano w środę. Sygnowali go ze strony uczelni: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej i prof. Radosław Zimroz, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr oraz ze strony KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe: Radosław Pilut, prezes zarządu spółki i Lech Szyszkowicz, jej wiceprezes.

Synergia we współpracy

Podpisanie umowy między PWr a KGHM CUPRUMW dokumencie określają zasady wzajemnej współpracy, wymiany doświadczeń i informacji, a także prowadzenia razem przedsięwzięć. Deklarują m.in. wspólne prowadzenie badań naukowych, występowanie o wspólne projekty naukowe i ich realizację, konsultacje merytoryczne, wzajemną pomoc w realizacji zadań badawczych (w tym udostępnianie infrastruktury badawczej) i wzajemne wsparcie w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego dla podejmowanych razem działań.

Zależy im zwłaszcza na wspólnym realizowaniu przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników, nowoczesnym zarządzaniem infrastrukturą produkcyjną, rozwojem technologii produkcji górniczej, przeróbczej i metalurgicznej, ochroną środowiska, efektywnością energetyczną, rozwojem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle wydobycia i przetwórstwa rud metali nieżelaznych, opracowaniem nowych i udoskonalonych produktów w oparciu o zasoby pierwotne i antropogeniczne, a także technologią i techniką z obszaru przemysłu 4.0 oraz analityką danych.

- Razem z KGHM CUPRUM już od dłuższego czasu realizujemy wspólne inicjatywy i badania. List jest formalnym potwierdzeniem tej współpracy – podkreśla prof. Radosław Zimroz. – Dzięki temu stajemy się silnym partnerami w staraniach o unijne projekty. Współpraca pozwala nam też na synergię kompetencji naszych specjalistów i pełne wykorzystanie infrastruktury badawczej, w tym zwłaszcza – z naszej strony – nowoczesnych laboratoriów kompleksu GEO-3EM.
– Obecnie wspólnie pracujemy nad przygotowaniem dotowanego projektu, którego celem będzie opracowanie zintegrowanego systemu monitoringu sejsmiczności antropogenicznej dla zrównoważonej eksploatacji surowców – opowiada Radosław Pilut. – Widzimy także możliwości współpracy w zakresie projektów komercyjnych, obejmujących kompleksowe usługi projektowe i analityczne dla utrzymania ciągłości produkcji w odkrywkowych zakładach wydobywczych oraz wykonywanie analiz zagrożenia i ryzyka powodziowego wraz z symulacją rozpływów.

Zdaniem prezesa KGHM CUPRUM korzystanie z politechnicznego kompleksu laboratoryjnego GEO-3EM poszerzy kompetencje specjalistów spółki i może zaowocować ofertą usług badawczych świadczonych wspólnie przez firmę i uczelnię. – Zwiększy to nasze szanse na pozyskanie nowych klientów, a uczelni stworzy lepsze możliwości wykorzystania swojego potencjału naukowego w obszarze komercjalizacji wyników badań i transferu wiedzy do przemysłu - podsumowuje prezes KGHM CUPRUM.

Badania w nowoczesnych laboratoriach

Laboratorium w GEO3EMGEO-3EM Politechniki Wrocławskiej to unikatowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii w aspekcie zrównoważonego wykorzystania surowców i energii, pochodzących z różnych źródeł, ukierunkowane na kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego.

Kompleks powstał w kampusie „Na Grobli”, niedaleko kolejki linowej „Polinka” i tuż obok Geocentrum. Otwarto go w 2019 r. Mieści 12 laboratoriów badawczych z najnowocześniejszą aparaturą i sprzętem. Pięć z nich wykorzystują naukowcy Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. To Laboratorium Nauk o Ziemi i Inżynierii Mineralnej, Laboratorium Technik Modelowania w Górnictwie, Laboratorium Systemów Maszynowych w Górnictwie, Akredytowane Laboratorium Transportu Taśmowego i Akredytowane Laboratorium Bezpieczeństwa Pracy.

Naukowcy z PWr i KGHM CUPRUM korzystali z ich infrastruktury m.in. prowadząc wspólne badania w ramach międzynarodowego projektu DISIRE – wpisanego przez organizację Solar Impulse Foundation na listę 1000 nowoczesnych technologii zmieniających świat. Obecnie pracują tam nad nowym cybersystemem do zarządzania kopalnią (w ramach projektu MaMMa) oraz systemem monitorowania i diagnostyki pracy maszyn kruszących i przesiewających górniczy urobek (w projekcie OPMO).

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję