TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zielona energia na PWr

Data: 14.12.2020 Kategoria: aktualności ogólne, projekty międzyuczelniane

Politechnika Wrocławska wraz z 13 innymi uczelniami z Polski od nowego roku będzie korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Zielona energia będzie pochodzić ze spalarni odpadów, czyli Instalacji Termicznej Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

c-13_swiatlo_plaskie.jpg

PWr jako lider konsorcjum podpisała umowę z Energia Polska, która będzie dostarczać przez 2 lata zieloną energię wyprodukowaną przez Suez Zielona Energia.

Zielona energia dla 14 uczelni lub 35 tys. gospodarstw domowych

Biorące udział w projekcie uczelnie zgłosiły zapotrzebowanie na prawie 100 GWh. Taka ilość prądu odpowiada konsumpcji energii ok. 35 tys. gospodarstw domowych. Z energii skorzysta - większość wrocławskich uczelni m.in.: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz uczelnie z całej Polski: Akademia Morska w Szczecinie, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Opolski, a także Uniwersytet Zielonogórski.

Potrójna korzyść

Oświetlony kampus PWr- Mamy do czynienia z prawie doskonałym recyklingiem energetycznym. „Po pierwsze: zamiast obciążać środowisko naturalne odpadami, pozbywamy się ich przetwarzając je w energię elektryczną Po drugie: zamiast spalać nasze zasoby naturalne w postaci węgla, wykorzystamy do produkcji energii śmieci – tłumaczy dr Marek Wąsowski, główny specjalista ds. zarządzania energią na PWr.

Dodaje, że korzyść z takiego rozwiązania jest jeszcze większa. Nie dość, że będziemy korzystać z zielonej energii, , to jeszcze wypełnimy misję PWr, która nastawia się na ochronę środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami poprzez uczelnię. Na PWr 100 proc. budynków będzie korzystać z energii ekologicznej.

Grupa Zakupowa Energii Elektrycznej

PWr jest inicjatorem i liderem Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej, w skład której wchodzi 14 uczelni. Inicjatywa powstała 7 lat temu na bazie doświadczeń własnych PWr.

Grupa Zakupowa Energii Elektrycznej powstała 7 lat temu, gdy mniejsze uczelnie zorientowały się, że płacą nawet o 20 proc. więcej za energię elektryczną niż znacznie większa PWr.

Widok na hol główny w A1 wieczorem

- Dlatego zaproponowaliśmy mniejszym uczelniom, aby kupowały energię w cenie, w jakiej kupują duże uczelnie. Po pierwszym roku małe uczelnie przetarły oczy ze zdumienia, bo zostały im spore kwoty na koncie. My na tym zyskujemy znacznie mniej. Na PWr nie mamy takich wielkich oszczędności, ale jednak ceny energii i nam spadają – mówi dr Marek Wąsowski.

newsletter-promo.png

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, że każdy mieszkaniec Polski wytworzył w 2019 r. średnio 332 kg odpadów. W skali kraju w 2019 r. zebranych zostało 12,8 mln ton odpadów komunalnych, z czego ok. 5,5 mln ton odpadów, czyli aż 43%, przeznaczono do składowania.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję