Gra edukacyjna PWr Challenge „Fenomeny” przyciągnęła tłumy licealistów

challenge_24_3_plaskie.jpg

Klasy z LO nr X we Wrocławiu, LO nr 1 w Oleśnicy oraz LO nr I w Oławie zwyciężyły w tegorocznej edycji PWr Challenge 2024. W sumie w wydarzeniu na naszym kampusie wzięło udział prawie 500 uczniów i uczennic z całego regionu.

Zobacz zdjęcia z PWr Challenge 2024

Na wykłady popularnonaukowe, warsztaty i pokazy oraz grę edukacyjną przyjechali licealiści i licealistki z Wrocławia, Oleśnicy, Oławy, Zgorzelca, Leszna oraz Lubina.

Tegoroczna edycja naszej gry edukacyjnej nawiązywała do politechnicznej serii filmów popularnonaukowych „Fenomeny”. Klasy mogły zgłaszać się do jednego z trzech bloków tematycznych, które odpowiadały tytułom filmów, czyli Światło, Woda i Energia.

Zabawa zaczynała się od wykładu, odrębnego dla każdego bloku tematycznego. Już w jego trakcie można było zdobyć pierwsze punkty dla swojej drużyny. Następnie klasy podzieliły się na dwie grupy.  Pierwszą, która ruszyła w kampus, by rozwiązywać zadania projektowe, oraz drugą, na którą czekały dodatkowe warsztaty.

challenge_24_1.jpg

– W każdym bloku tematycznym przygotowaliśmy pięć warsztatów projektowych nawiązujących do tematu głównego – mówi Natalia Michalska z Działu Informacji i Promocji PWr. – Np. dla zespołów startujących w bloku Światło mieliśmy warsztat z laserów światłowodowych czy też światła w okulistyce. Z kolei dla bloku Woda przygotowaliśmy chemiczne oczyszczanie wody oraz zjawisko ruchów Browna, a dla bloku Energia zadania z aerodynamiki pojazdów i samodzielnego tworzenia energii w grze.

Z kolei na osoby, które trafiły do grup wykonujących zadania dodatkowe czekały takie aktywności, jak zbudowanie skrzydła samolotu, partia szachów laserowych czy sprint wioślarski.

– Dla tych wszystkich, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o naszych tytułowych Fenomenach, przygotowaliśmy też pokaz wszystkich trzech części filmu – dodaje Natalia Michalska.

Ze wszystkimi zdaniami najlepiej poradziły sobie następujące drużyny:

• blok Światło

I miejsce: klasa 1E z LO nr X we Wrocławiu (voucher do VirtualCity i gadżety PWr),
II miejsce: klasa 2E z LO nr X we Wrocławiu (gadżety PWr),
III miejsce: klasa 3E z LOnr X we Wrocławiu (gadżety PWr).

• blok Woda

I miejsce: klasa 2B z LO nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie (voucher do Aquaparku we Wrocławiu i gadżety PWr),
II miejsce: klasa 3D z ZS nr VIII we Wrocławiu (gadżety PWr),
III miejsce: klasa 2D z LO nr II we Wrocławiu (gadżety PWr).

• blok Energia

I miejsce: klasa 2A z LO nr I im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy (voucher do pizzerii Sapori Italiani i gadżety PWr),
II miejsce: klasa 1B z LO nr I w Oławie (gadżety PWr),
III miejsce: klasa 2D z LO nr X we Wrocławiu (gadżety PWr).

W organizację wydarzenia zaangażowani byli pracownicy, pracowniczki, studenci i studentki z naszych wydziałów, a także Studium Języków Obcych i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.