TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Publikacja z W3 w Coordination Chemistry Reviews

Data: 02.02.2024 Kategoria: książki/publikacje, Wydział Chemiczny

Zdjęcie ilustracyjne

Publikacja, której współautorką jest prof. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego, została opublikowana w Coordination Chemistry Reviews. Praca poświęcona jest sideroforom, czyli organicznym związkom chemicznym.

Artykuł przeglądowy „Różnorodność i użyteczność sideroforów arylotiazolinowych i arylooksazolinowych: Wyzwania chemii koordynacyjnej, aktywność biologiczna i wybrane zastosowania” przygotowali wspólnie naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ruhry w Bochum oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Zdjęcie prof. Elżbiety WojaczyńskiejPoświęcony jest organicznym związkom chemicznym określanym jako siderofory. – Związki te mają zdolność do wiązania jonów żelaza – tłumaczy prof. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego PWr. – Wydzielane są one przez niektóre bakterie w celu wyłapywania tego pierwiastka ze środowiska, w którym jego ilość – w formie niezwiązanej – jest bardzo mała.

W publikacji naukowcy zaprezentowali przykłady syntez analogów takich sideroforów, które mogłyby naśladować te produkowane przez bakterie chorobotwórcze i w ten sposób je oszukiwać, np. dostarczając antybiotyki do ich komórek. Ponadto wskazano możliwości rozwoju tej tematyki i obszary jeszcze niewyeksploatowane.

– Moim wkładem w powstanie tej pracy był przegląd metod syntezy oraz analiza struktury kompleksów – wyjaśnia prof. Elżbieta Wojaczyńska. – Ponadto współpraca przy tym artykule z prof. Elżbietą Gumienną-Kontecką z Wydziału Chemii UWr stała się inspiracją do przygotowania wniosku grantowego we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Innsbrucku i Uniwersytetem Palackiego w Ołomuńcu.

Projekt „Artificial siderophores for molecular imaging applications” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Opus 8 i wystartował z początkiem 2024. Naukowcy zajmują sie w nim syntezą nieinwazyjnych i nowatorskich analogów sideroforów w postaci chelatorów jonów metali, takich jak gal czy cyrkon, wykorzystywanych do obrazowania przebiegu infekcji.

Mular A., Piasta K., Jedyńczuk A., Kamińska K.Z., Olshvang E., Metzler-Nolte N., Wojaczyńska E., Kozłowski H., Gumienna-Kontecka E. The diversity and utility of arylthiazoline and aryloxazoline siderophores: challenges of coordination chemistry, biological activity and selected applications. Coordination Chemistry Reviews. 2024, vol. 501, art. 215551, s. 1-40.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję