Przyjechali do nas z całego świata. Studenci zagraniczni zainaugurowali nowy semestr

Zdjęcie grupy studentów z zagranicy

Ponad 320 studentów z całego świata rozpoczęło swoją przygodę z naszą uczelnią. Przez ostatnie dni poznawali kampus, miasto i zasady na jakich będą się kształcić, a dziś wspólnie zainaugurowali nowy semestr.

Na pełne studia w języku polskim lub angielskim łącznie przyjętych zostało ponad 120 osób – najwięcej z Turcji, Ukrainy, Indii i Pakistanu. Z kolei w ramach programów wymiany studenckiej na semestr lub rok przyjechało 200 osób. Prawie połowa z nich to studenci z Hiszpanii, ale są też młodzi ludzie m.in. Francji, Turcji i Korei Południowej, a także Tajwanu, Meksyku, Niemiec czy Kosowa.

Wśród najpopularniejszych kierunków wybranych przez zagranicznych studentów są m.in. energetyka, odnawialne źródła energii oraz informatyka stosowana.

Zdjęcie przemawiającego prof. Kamila Stańca– Bardzo się cieszymy, że z nami jesteście i gratulujemy wyboru. Stanowicie bardzo ważną cześć międzynarodowej społeczności Politechniki Wrocławskiej i jesteśmy dumni goszcząc na naszym kampusie studentów z 80 krajów. Nauka i dzielenie się wiedzą przygotuje was do wspólnej pracy w międzynarodowej społeczności, w której wkrótce wszyscy będziecie żyli – mówił prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia. – Jesteśmy tu, żeby was wspierać. Możecie liczyć na innych studentów, pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej, na mnie i prorektora ds. studenckich. Wszyscy jesteśmy częścią zespołu, który pomoże wam z powodzeniem studiować na PWr i poczuć się tutaj jak w domu – dodał.

Przez cały ubiegły tydzień nasi nowi studenci mogli brać udział w dniach wstępnych przygotowanych przez Dział Współpracy Międzynarodowej. W ich trakcie zorganizowano dla nich m.in. zwiedzanie kampusu głównego, grę miejską, w trakcie której mieli szanse poznać Wrocław, wycieczkę na Ślężę oraz różnego rodzaju gry zespołowe.

– Dokładnie dziesięć lat temu zaczęłam swoją międzynarodową przygodę dzięki programowi Erasmus Mobility. To była decyzja, która zmieniła moje życie i gratuluję wszystkim, którzy też się na to zdecydowali. To ogromne osiągniecie i wierzę, że podzielicie moją opinię, a ta decyzja będzie miała duże znaczenie dla waszej przyszłej kariery – podkreśliła Anna Maria Jarosławska, szefowa Działu Spraw Międzynarodowych.

O przyjęcia na semestr letni na PWr starało się w sumie ponad tysiąc kandydatów. Obecnie na naszej uczelni studiuje ponad 1 500 osób z zagranicy.

Kilka z nich zapytaliśmy o ich pierwsze wrażenia z Wrocławia i o to, dlaczego wybrali PWr:

Farid Kazimov (Azerbejdżan)

studenci_szparfb_20233.jpg

„To moja pierwsza wizyta w Polsce, a do Wrocławia przyjechałem dopiero pięć dni temu.

Nie miałem jeszcze zbyt dużo czasu, żeby się rozejrzeć po mieście, ale już bardzo mi się spodobało. Chociaż pogoda nie był najlepsza, to jednak widać, że wkrótce będzie tu bardzo zielono.

W tym semestrze będę chodził na kurs języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, a później chcę rozpocząć naukę na kierunku Big Data Analitics na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki i napisać na PWr pracę magisterską”.

Catalina Aya Castro (Kolumbia)

studenci_szparfb_20232.jpg

„Sześć miesięcy temu byłam we Wrocławiu na wakacjach i bardzo mi się tu spodobało.

Moja koleżanka studiowała na Politechnice Wrocławskiej i ja również rozważałam studia za granicą. Zaczęłam szukać informacji o tej uczelni i ostatecznie zdecydowałam się na studia magisterskie na kierunku inżynieria zarządzania na Wydziale Zarządzania.

W zeszłym tygodniu udało mi się zwiedzić kampus, muszę przyznać, że jest bardzo duży i trudno wszystko zapamiętać, ale myślę, że z czasem dobrze go poznam”.

Luka Pavageau (Francja)

studenci_szparfb_20234.jpg„Studiuję na Uniwersytecie w Angers na kierunku inżynierskim, ale szukałem czegoś mniej technicznego. Sprawdziłem ofertę współpracujących uczelni i tak znalazłem Politechnikę Wrocławską, która proponowała mi naukę na Wydziale Zarządzania. Spodobało mi się i zdecydowałem się przyjechać do Wrocławia.

Spędzę tu semestr, a potem dokończę naukę we Francji i ze zdobytym doświadczeniem poszukam pracy.

Bardzo podobał mi się tydzień wstępny – zwiedzałem ciekawe miejsca, poznałem wiele interesujących osób. Zaimponowało mi to, że w Polsce tak wiele ludzi mówi po angielsku. Na ulicy czy w sklepie nie mam problemu, by z kimś porozmawiać”.

Naum Mukiti (Kenia)

studenci_szparfb_2023.jpg

„W moim kraju poziom edukacji nie jest aż tak wysoki, jak w Europie. Więc bardzo chciałam wyjechać, by spróbować czegoś bardziej zaawansowanego, co pomoże mi w przyszłej karierze. Będę studiować na kierunku Big Data Analitycs i liczę, że nauczę się u was wielu nowych rzeczy, a przede wszystkim praktycznych.

We Wrocławiu bardzo doceniam system transportu publicznego. Można w prosty i szybki sposób poruszać się po całym mieście. W Kenii, gdy potrzebujesz gdzieś dojechać, musisz wyjść z domu co najmniej dwie godziny wcześniej.

Pochodzę z Mombasy więc temperatura w Polsce jest dla mnie pewnym wyzwaniem, ale ja szybko się adaptuję w nowych miejscach”.

mic, ach