TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Przy Dziennym Domu Pomocy na Ciepłej powstał ogród. W jego stworzeniu pomogli studenci z PWr

Ławka z pergolą zaprojektowana przez studentów

Podopieczni Dziennego Domu Pomocy przy ul. Ciepłej mogą już korzystać z ogrodu, który powstał na terenie ośrodka. W jego projektowaniu uczestniczyli studenci PWr, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Przyrodniczego.

Ogród otwarto 21 maja w czasie imprezy plenerowej „Archipelag Życzliwości na Hubach”. Seniorzy – podopieczni Dziennego Domu Pomocy przy ul. Ciepłej – zyskali zaprojektowaną pod ich potrzeby ławkę z pergolą, bulodrom, mniejsze ławki i inne elementy małej architektury oraz wygodną ścieżkę z korkową nawierzchnią.

Ławka z pergolą zaprojektowana przez studentówProjekt ławki z pergolą i jej pierwszą konstrukcję stworzyli wspólnie studenci z Politechniki Wrocławskiej, ASP i Uniwersytetu Przyrodniczego, uczestnicząc w programie WAZZA, czyli we Wrocławskich Akademickich Zespołach Zadaniowych. To jedna z form współpracy miasta ze środowiskiem akademickim w ramach Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

– Naszym założeniem jest łączenie studentów i doktorantów z kilku uczelni w interdyscyplinarnej grupie. Razem projektują i planują rozwiązania problemu w konkretnym, wcześniej wybranym miejscu – opowiada Anna Gil z Wrocławskiego Centrum Akademickiego. – Dzienny Dom Opieki przy ul. Ciepłej zajmuje się zapewnianiem opieki nad osobami schorowanymi, samotnymi i wymagającymi wsparcia. Bardzo dużo dzieje się tu na co dzień, m.in. różne rodzaju warsztaty, zajęcia terapeutyczne itd. Przy ładnej pogodzie część z nich mogłaby być realizowana na zewnątrz, żeby korzystać ze słońca i świeżego powietrza, ale brakowało tu odpowiedniej infrastruktury. I właśnie jej zaprojektowaniem zajęli się studenci.

Mentorem studenckiej grupy ze strony naszej uczelni był dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury. – Mieliśmy serię spotkań na miejscu i różnego rodzaju warsztatów, by jak najlepiej poznać to miejsce i potrzeby jego użytkowników. A następnie Impreza plenerowa Archipelag Życzliwości na Hubachpodczas wakacyjnych warsztatów Protolab w 2023 r. stworzyliśmy wspólnie prototyp siedziska społecznego, czyli ławki z pergolą. Na jego podstawie stolarz przygotował już ostateczną konstrukcję – opowiada.

Pergola ma nie tylko miejsca do odpoczynku – zaprojektowane tak, by seniorom wygodnie było na nich siadać, ale także donice z nasadzeniami. Jej ściany boczne porastają pnące rośliny, a wkrótce górną część pokryje też żagiel, który zapewni cień w skwarne dni.

Studenci z trzech uczelni pracowali pod okiem dr inż. Małgorzaty Świąder z Uniwersytetu Przyrodniczego, dr. Krzysztofa Kubaska, Małgorzaty Pawlak-Kubasek i prof. Piotra Jędrzejewskiego z Akademii Sztuk Pięknych oraz dr. Jerzego Łątki z PWr.

W realizację projektu zaangażowani byli studenci Politechniki Wrocławskiej (Wiktoria Gocałek, Julia Martyka, Julia Lupa, Natalia Szewczyk, Marcin Weron), Akademii Sztuk Pięknych (Aleksandra Chmielińska, Justyna Kaźmierska, Julia Radomska, Joanna Iwasieczko, Sylwia Sliwa, Iwo Szenk) oraz Uniwersytetu Przyrodniczego (Julia Gawron, Justyna Horbowy, Agnieszka Mielczarek, Aleksandra Matuszak, Karolina Pusiewicz).

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję