TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekty nie do szuflady. Na Wydziale Elektroniki studenci działają z firmami

Data: 12.01.2021 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Elektroniki

Rusza kolejna edycja Konferencji Projektów Zespołowych. Połączy przyszłych inżynierów z firmami, instytucjami i organizacjami. Razem przez cały semestr będą pracować nad rozbudowanymi projektami – nowoczesnymi systemami i aplikacjami, robotami i urządzeniami.

Konferencja projektów zespołowych ilustracja4.jpgChoć w nazwie inicjatywy pojawia się słowo „konferencja”, to jest ona tylko częścią całego przedsięwzięcia. Podsumowaniem tego, co przez cały semestr – od lutego do czerwca – dzieje się w kampusie uczelni, siedzibach zaangażowanych firm i mieszkaniach studentów. W czerwcu chwalą się efektami projektów, nad którymi pracowali w kilkuosobowych zespołach pod okiem opiekuna naukowego i przedstawiciela firmy lub instytucji. A jest czym! Tylko w ostatnich latach w ramach KPZ powstały m.in. inteligentny mikrofon wielokanałowy, stacja deratyzacyjna z czujnikiem wykrywającym aktywność gryzoni, wtyczka antyphishingowa do przeglądarki Chrome czy tania i funkcjonalna proteza ręki EZI-Hand. W sumie w ciągu ośmiu edycji konferencji studenci Wydziału Elektroniki PWr stworzyli prawie 350 najróżniejszych projektów.

Na czym to polega?

Idea jest prosta – firmy zgłaszają propozycje różnych zadań związanych z elektroniką, programowaniem i automatyką, a przyszli inżynierowie łączą się w zespoły i pomysły na papierze wprowadzają w życie. Nad przedsięwzięciami pracują w ramach zajęć „Projekt zespołowy”, realizowanych na ostatnim roku studiów inżynierskich, na wszystkich kierunkach i specjalnościach na Wydziale Elektroniki. Ale 120 godzin pracy nad projektem w ramach kursu może być dopiero początkiem. – Często zdarza się, że studenci kontynuują pracę nad konkretnym przedsięwzięciem lub tematem bardzo do niego zbliżonym na letnich praktykach w firmie, a w kolejnym semestrze jako temat swojego dyplomu inżynierskiego – opowiada dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Elektroniki, jeden z organizatorów Konferencji Projektów Zespołowych. – Dzięki czemu poświęcają swojemu tematowi w sumie między 300 a 660 godzin. A to już pozwala na duże zaangażowanie i znaczne rozwinięcie projektu.

Firmy zaangażowane w przedsięwzięcie zwykle nie tylko „zlecają” tematy, ale także służą studentom radą, udostępniają sprzęt w firmie i podpowiadają rozwiązania.

Jak się zgłosić?

Do tej pory w KPZ zaangażowało się niemal 40 firm, instytucji i organizacji, od międzynarodowych korporacji takich jak Toyota, Nokia czy Plume, przez wrocławskie przedsiębiorstwa jak Thaumatec i Fanuc, po Centrum Historii Zajezdnia i Ministerstwo Finansów. Aktualnie trwa nabór do tegorocznej edycji. Zainteresowane firmy, instytucje i organizacje mają czas do 15 stycznia, by zgłosić swoje tematy. Jeśli nie zdążą, nic straconego. Organizatorzy mają dla nich jeszcze drugi termin – do 2 lutego. Realizacja projektów zacznie się 1 marca – do tego czasu studenci połączą się w zespoły i wybiorą tematy, które najbardziej ich interesują.

O szczegółach można przeczytać także na stronie Konferencji Projektów Zespołowych.

Baner rekrutacyjny

Dlaczego warto?

Konferencja projektów zespołowych - ilustracjaDla firm udział w KPZ to nie tylko okazja do tego, by zrealizować dodatkowy projekt – np. potrzebny przedsiębiorstwu, ale zwykle odkładany ze względu na pilniejsze zadania – ale także możliwość zetknięcia się z zaangażowanymi studentami.

- Mają szansę wyłowić tych najzdolniejszych. Zaproponować im praktyki, staże albo od razu pracę – opowiada dr Nikodem.

Od siedmiu lat w Konferencji Projektów Zespołowych uczestniczy firma Thaumatec – nie tylko jako jedno z przedsiębiorstw zgłaszających tematy, ale także jako sponsor. - Przygotowując tematy projektów, skupiamy się nad tym, żeby były innowacyjne i atrakcyjne, a także dawały studentom możliwość przygotowania się do tego, co czeka ich w niedalekiej przyszłości – do zetknięcia się z realnymi problemami klientów, użytkowników i firm, w których będą zatrudnieni – opowiada Dmytro Shestachuk z Thaumatec. -  Równie ważny jest dla nas dobór technologii. Stawiamy na najnowsze rozwiązania, głównie w obszarze IoT i AI.

Konferencja projektów zespołowych ilustracja3.jpgDo tej pory po współpracy ze studentami w ramach KPZ Thaumatec zatrudnił u siebie ponad 10 studentów i absolwentów naszej uczelni, którzy pokazali się z dobrej strony w czasie realizowania projektów.

Ubiegłoroczna edycja była natomiast pierwszą dla Plume. I z pewnością nie ostatnią – zapewnia Bartosz Markowski, główny inżynier polskiego oddziału firmy. – Studentów zapraszamy do pracy nad rzeczywistymi projektami, do pewnego stopnia, komercyjnymi. Dajemy im w ten sposób okazję do poznania procesów i specyfiki pracy firm z naszej branży.

Także Plume zaoferowało letnie praktyki dwójce studentów, z którymi przedsiębiorstwo pracowało w ramach KPZ.  - A po ich zakończeniu zaproponowaliśmy pracę w wybranym przez nich wymiarze czasu i w przyszłości (po zakończeniu studiów) liczymy na to, że może zechcą do nas dołączyć na stałe – podkreśla Markowski.

Projekty zrealizowane w ramach KPZ można obejrzeć tutaj.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję