TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.01.2021 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Elektroniki
Rusza kolejna edycja Konferencji Projektów Zespołowych. Połączy przyszłych inżynierów z firmami, instytucjami i organizacjami. Razem przez cały semestr będą pracować nad rozbudowanymi projektami – nowoczesnymi systemami i aplikacjami, robotami i urządzeniami.
Choć w nazwie inicjatywy pojawia się słowo „konferencja”, to jest ona tylko częścią całego przedsięwzięcia. Podsumowaniem tego, co przez cały semestr – od lutego do czerwca – dzieje się w kampusie uczelni, siedzibach zaangażowanych firm i mieszkaniach studentów. W czerwcu chwalą się efektami projektów, nad którymi pracowali w kilkuosobowych zespołach pod okiem opiekuna naukowego i przedstawiciela firmy lub instytucji. A jest czym! Tylko w ostatnich latach w ramach KPZ powstały m.in. inteligentny mikrofon wielokanałowy, stacja deratyzacyjna z czujnikiem wykrywającym aktywność gryzoni, wtyczka antyphishingowa do przeglądarki Chrome czy tania i funkcjonalna proteza ręki EZI-Hand. W sumie w ciągu ośmiu edycji konferencji studenci Wydziału Elektroniki PWr stworzyli prawie 350 najróżniejszych projektów.
Idea jest prosta – firmy zgłaszają propozycje różnych zadań związanych z elektroniką, programowaniem i automatyką, a przyszli inżynierowie łączą się w zespoły i pomysły na papierze wprowadzają w życie. Nad przedsięwzięciami pracują w ramach zajęć „Projekt zespołowy”, realizowanych na ostatnim roku studiów inżynierskich, na wszystkich kierunkach i specjalnościach na Wydziale Elektroniki. Ale 120 godzin pracy nad projektem w ramach kursu może być dopiero początkiem. – Często zdarza się, że studenci kontynuują pracę nad konkretnym przedsięwzięciem lub tematem bardzo do niego zbliżonym na letnich praktykach w firmie, a w kolejnym semestrze jako temat swojego dyplomu inżynierskiego – opowiada dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Elektroniki, jeden z organizatorów Konferencji Projektów Zespołowych. – Dzięki czemu poświęcają swojemu tematowi w sumie między 300 a 660 godzin. A to już pozwala na duże zaangażowanie i znaczne rozwinięcie projektu.
Firmy zaangażowane w przedsięwzięcie zwykle nie tylko „zlecają” tematy, ale także służą studentom radą, udostępniają sprzęt w firmie i podpowiadają rozwiązania.
Do tej pory w KPZ zaangażowało się niemal 40 firm, instytucji i organizacji, od międzynarodowych korporacji takich jak Toyota, Nokia czy Plume, przez wrocławskie przedsiębiorstwa jak Thaumatec i Fanuc, po Centrum Historii Zajezdnia i Ministerstwo Finansów. Aktualnie trwa nabór do tegorocznej edycji. Zainteresowane firmy, instytucje i organizacje mają czas do 15 stycznia, by zgłosić swoje tematy. Jeśli nie zdążą, nic straconego. Organizatorzy mają dla nich jeszcze drugi termin – do 2 lutego. Realizacja projektów zacznie się 1 marca – do tego czasu studenci połączą się w zespoły i wybiorą tematy, które najbardziej ich interesują.
O szczegółach można przeczytać także na stronie Konferencji Projektów Zespołowych.
Dla firm udział w KPZ to nie tylko okazja do tego, by zrealizować dodatkowy projekt – np. potrzebny przedsiębiorstwu, ale zwykle odkładany ze względu na pilniejsze zadania – ale także możliwość zetknięcia się z zaangażowanymi studentami.
- Mają szansę wyłowić tych najzdolniejszych. Zaproponować im praktyki, staże albo od razu pracę – opowiada dr Nikodem.
Od siedmiu lat w Konferencji Projektów Zespołowych uczestniczy firma Thaumatec – nie tylko jako jedno z przedsiębiorstw zgłaszających tematy, ale także jako sponsor. - Przygotowując tematy projektów, skupiamy się nad tym, żeby były innowacyjne i atrakcyjne, a także dawały studentom możliwość przygotowania się do tego, co czeka ich w niedalekiej przyszłości – do zetknięcia się z realnymi problemami klientów, użytkowników i firm, w których będą zatrudnieni – opowiada Dmytro Shestachuk z Thaumatec. - Równie ważny jest dla nas dobór technologii. Stawiamy na najnowsze rozwiązania, głównie w obszarze IoT i AI.
Do tej pory po współpracy ze studentami w ramach KPZ Thaumatec zatrudnił u siebie ponad 10 studentów i absolwentów naszej uczelni, którzy pokazali się z dobrej strony w czasie realizowania projektów.
Ubiegłoroczna edycja była natomiast pierwszą dla Plume. – I z pewnością nie ostatnią – zapewnia Bartosz Markowski, główny inżynier polskiego oddziału firmy. – Studentów zapraszamy do pracy nad rzeczywistymi projektami, do pewnego stopnia, komercyjnymi. Dajemy im w ten sposób okazję do poznania procesów i specyfiki pracy firm z naszej branży.
Także Plume zaoferowało letnie praktyki dwójce studentów, z którymi przedsiębiorstwo pracowało w ramach KPZ. - A po ich zakończeniu zaproponowaliśmy pracę w wybranym przez nich wymiarze czasu i w przyszłości (po zakończeniu studiów) liczymy na to, że może zechcą do nas dołączyć na stałe – podkreśla Markowski.
Projekty zrealizowane w ramach KPZ można obejrzeć tutaj.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »