TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Zdzisław Samsonowicz honorowym profesorem PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Zdzisław Samsonowicz otrzymał w środę tytuł Profesora Honorowego Politechniki Wrocławskiej. Uroczystość była połączoną z obchodami jubileuszu 95-lecia urodzin laureata, jednego z pierwszych studentów naszej uczelni

jubileusz_prof_samsonowicza_1.jpgProfesor do Wrocławia przyjechał w maju 1945 r., a już kilka tygodni później zakładał Straż Akademicką Politechniki Wrocławskiej, która zabezpieczała mienie i odbudowywała kampus z powojennych zniszczeń. 

Na PWr przeszedł wszystkie szczeble kariery pracownika naukowo-dydaktycznego: od asystenta do profesora zwyczajnego (tytuł ten otrzymał w 1986 r). Pełnił też funkcję m.in. prodziekana Wydziału Mechanicznego, kierownika Zakładu Mechanizacji i Automatyzacji Odlewnictwa oraz kierownika Katedry Odlewnictwa.

Stworzył dwie szkoły naukowe: Mechanizacji i Automatyzacji Odlewnictwa oraz Doskonalenia Metod Badawczych Materiałów Formierskich. Dzięki jego staraniom ministerstwo edukacji utworzyło kierunek Automatyka i robotyka, a do programów nauczania wydziałów mechanicznych wprowadzony został przedmiot Automatyzacja procesów produkcyjnych.

Prof. Roman Wrona z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w wygłoszonej laudacji podkreślił, że w życiorysie jubilata są zdarzenia, które na trwale pozostają w pamięci. – To nie tylko słowa, które są ulotne, ale przede wszystkim publikacje i dowody działalności w bardzo szerokim znaczeniu. Pozycja naukowa i autorytet profesora są efektem jego talentu i pracowitości. Swoją pozycję budował przez całe życie zawodowe i nadal zadziwia swą energią naukową – mówił prof. Wrona.

jubileusz_prof_samsonowicza_3.jpgWręczając tytuł Profesora Honorowego Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas, rektor uczelni zaznaczył, że jubilat jest na PWr postacią wyjątkową i niepowtarzalną. 

– Kilkanaście lat temu miałem zaszczyt współpracować z profesorem przy redagowaniu książki „Wrocławskie Środowisko Akademickie: twórcy i ich uczniowie 1945-2005”. Wsłuchiwałem się wówczas w dyskusje prowadzone pomiędzy prof. Samsonowiczem i nieżyjącym już niestety prof. Janem Kmitą. Tyle informacji, ile wówczas uzyskałem o uczelni, nie zdobyłem ani wcześniej, ani później – mówił prof. Cezary Madryas.

W podzięce od miasta

Prof. Samsonowicz otrzymał także Srebrną Odznakę Honorową Wrocławia „Wrocław z wdzięcznością” za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. – Jestem dumny, że przypadł mi zaszczyt wręczenia tej odznaki w imieniu Wrocławia i wszystkich wrocławian. To nagroda dla tych, którzy w sposób szczególny budowali Wrocław. To dzięki takim ludziom Wrocław może się szczycić mianem miasta akademickiego i ośrodka naukowego, które przyciąga młodych ludzi i inwestycje – mówił Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

jubileusz_prof_samsonowicza_2.jpgW trakcie swojej kariery zawodowej prof. Samsonowicz brał udział w pracach nad sztucznym sercem, prowadzonych przez wrocławską Klinikę Kardiochirurgii Akademii Medycznej pod kierownictwem prof. Wiktora Brossa, za co otrzymał wyróżnienie dla jednego z trzech wybitnych perfuzjonistów w Europie. W środę Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przyznał  też naukowcowi najwyższe honorowe odznaczenie – Medal Uczelni Wybity w Srebrze.

W swoim przemówieniu prof. Samsonowicz podkreślił, że uczelnia stała się dla niego drugim domem. Etatowym pracownikiem był przez 60 lat, a dodatkowo przez siedem lat działał w Stowarzyszeniu Absolwentów. Laureat opowiadał o początkach pracy na uczelni, realizowanych projektach i współpracy z wrocławskimi kardiochirurgami. – Jeśli moja współpraca z kardiochirurgią przyczyniła się do uratowania chociaż jednego ludzkiego życia, mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwy – dodał jubilat.

Wcześniej prof. Samsonowicz został odznaczony m.in. tytułem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Zasłużony dla Politechniki Wrocławskiej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, tytułem Lew Politechniki Wrocławskiej.

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano także XVIII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną „Zapewnienie jakości w odlewnictwie i spawalnictwie 2018”. Spotkanie odbędzie się 23-25 maja w Trzebnicy. Patronat nad wydarzeniem objął prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję