TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Tadeusz Więckowski diamentowym inżynierem

Laureaci konkursu - zdjęcie

Prof. Tadeusz Więckowski z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, były rektor PWr otrzymał tytuł Diamentowego Inżyniera 2021 w 28. edycji Plebiscytu Czytelników „Przeglądu Technicznego”. Wyróżnienie wręczono w trakcie uroczystej gali w Warszawie.

Honorowy tytuł jest przyznawany wybitnym postaciom środowiska technicznego we współpracy z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Tytuły diamentowego, złotego i srebrnego inżyniera są przyznawane w kategoriach: high-tech, innowacje, ekologia, zarządzanie, nauka, jakość i menedżer.

Oprócz prof. Tadeusza Więckowskiego wyróżnienie w konkursie w kategorii nauka otrzymał dr hab. inż. Adrian Różański, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, a w kategorii Młodzi Inżynierowie 2021 absolwent PWr Kamil Nawirski.

Prof. Tadeusz Więckowski - zdjęcieProf. Tadeusz Więckowski urodził się w 1952 r. w Lwówku Śląskim. Studia na Wydziale Elektroniki PWr ukończył w 1976 r. Rozprawę doktorską, za którą otrzymał nagrodę rektora, obronił w 1980 r., a profesorem zwyczajnym został w 2006 r.

Naukowo zajmuje się metodami badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów i instalacji ze szczególnym uwzględnieniem kompatybilności międzysystemowej instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Jest autorem 180 prac naukowych, promotorem prac magisterskich i inżynierskich. Wypromował dziesięciu doktorów.

Jest członkiem komitetów organizacyjnych i programowych, konferencji krajowych i międzynarodowych. Otrzymał: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal KEN.

Dwukrotny laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Jest doktorem honoris causa: Politechniki Lwowskiej, Moscow Power Engineering Institute i Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowski. Jest honorowym profesorem Óbuda University w Budapeszcie i Konsulem Honorowym AGH w Krakowie.

Był dyrektorem Instytutu Telekomunikacji i Akustyki, prorektorem, przez dwie kadencje - rektorem PWr. Dzięki niemu kampus uczelni zmienił się za sprawą powstania: Bibliotechu, Technopolis, kompleksu Geocentrum, archiwum, hali sportowej. Zorganizował największy w Polsce Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Otrzymał od senatu uczelni Medal za Wybitne Zasługi dla PWr.

Pełne wyniki konkursu można znaleźć na stronie Przeglądu Technicznego.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję