TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.04.2022 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Prof. Tadeusz Więckowski z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, były rektor PWr otrzymał tytuł Diamentowego Inżyniera 2021 w 28. edycji Plebiscytu Czytelników „Przeglądu Technicznego”. Wyróżnienie wręczono w trakcie uroczystej gali w Warszawie.
Honorowy tytuł jest przyznawany wybitnym postaciom środowiska technicznego we współpracy z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Tytuły diamentowego, złotego i srebrnego inżyniera są przyznawane w kategoriach: high-tech, innowacje, ekologia, zarządzanie, nauka, jakość i menedżer.
Oprócz prof. Tadeusza Więckowskiego wyróżnienie w konkursie w kategorii nauka otrzymał dr hab. inż. Adrian Różański, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, a w kategorii Młodzi Inżynierowie 2021 absolwent PWr Kamil Nawirski.
Prof. Tadeusz Więckowski urodził się w 1952 r. w Lwówku Śląskim. Studia na Wydziale Elektroniki PWr ukończył w 1976 r. Rozprawę doktorską, za którą otrzymał nagrodę rektora, obronił w 1980 r., a profesorem zwyczajnym został w 2006 r.
Naukowo zajmuje się metodami badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów i instalacji ze szczególnym uwzględnieniem kompatybilności międzysystemowej instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Jest autorem 180 prac naukowych, promotorem prac magisterskich i inżynierskich. Wypromował dziesięciu doktorów.
Jest członkiem komitetów organizacyjnych i programowych, konferencji krajowych i międzynarodowych. Otrzymał: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal KEN.
Dwukrotny laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Jest doktorem honoris causa: Politechniki Lwowskiej, Moscow Power Engineering Institute i Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowski. Jest honorowym profesorem Óbuda University w Budapeszcie i Konsulem Honorowym AGH w Krakowie.
Był dyrektorem Instytutu Telekomunikacji i Akustyki, prorektorem, przez dwie kadencje - rektorem PWr. Dzięki niemu kampus uczelni zmienił się za sprawą powstania: Bibliotechu, Technopolis, kompleksu Geocentrum, archiwum, hali sportowej. Zorganizował największy w Polsce Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Otrzymał od senatu uczelni Medal za Wybitne Zasługi dla PWr.
Pełne wyniki konkursu można znaleźć na stronie Przeglądu Technicznego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »