Prof. Radosław Zimroz przewodniczącym Sekcji/Komisji Górnictwa Podziemnego Rud Miedzi KG

Profesor Radosław Zimroz uzyskał akceptację Komitetu Górnictwa oraz dziekana Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk i został wybrany na przewodniczącego Sekcji/Komisji Górnictwa Podziemnego Rud Miedzi KG.

W uzasadnieniu czytamy, że decyzja ta jest wyrazem uznania dla dotychczasowego, bogatego dorobku naukowo-badawczego i organizacyjnego prof. Radosława Zimroza oraz jego zaangażowania na rzecz rozwoju nauk technicznych.

Nasz naukowiec swoją funkcję będzie pełnił do końca kadencji obecnych władz, czyli marca 2024 r.

Radosław ZimrozProf. Radosław Zimroz pracuje w Katedrze Górnictwa i Geodezji na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Doktorat obronił w 2002 r., habilitacja uzyskał w 2011 r., od 2012 r. był profesorem uczelni. W sierpniu 2020 r. otrzymał nominację na profesora tytularnego Jego zainteresowania skupione są wokół zastosowań technik pomiarowych, analizy danych, komputerowego wspomagania podejmowania decyzji w zakresie diagnostyki maszyn, badań nieniszczących, zarządzania infrastrukturą kopalnianą, zagrożeń naturalnych (zagrożenia gazowe, przetwarzanie sygnałów sejsmicznych), poprawy bezpieczeństwa górników pod ziemią, komputeryzacji, automatyzacji i robotyzacji procesów w górnictwie.

W latach 2004-2005 odbył staż podoktorski w Cranfield University (Applied Math and Computing Group), a w latach 2012-2019 pracował w KGHM Cuprum CBR we Wrocławiu tworząc tam Zakład Analityki Systemów. Jest autorem wielu publikacji naukowych, wypromował sześciu doktorów (trzech z wyróżnieniem). Brał udział lub był kierownikiem w projektach dla KWB Turów i KGHM PMSA, a także dla KBN, MNiSW, NCBiR, FP7, H2020, KIC Raw Materials. W mijającej kadencji pełnił funkcję prodziekana ds. nauki, a przez ostatni rok był dziekanem wydziału. Od września 2020 r. będzie ponownie pełnił funkcję dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Jest członkiem IEEE, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej (wiceprezes, druga kadencja), Society of Mining Professors, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Komitetu Górnictwa PAN (druga kadencja, obecnie w prezydium), „Zasłużony honorowy pracownik KWB Turów”. „Generał górniczy” trzeciego stopnia.