TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.01.2023 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Chemiczny
Zakończyły się wybory do Rady Naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN). Wśród osób wybranych do tego prestiżowego gremium na kadencję 2023-26 znalazł się prof. Piotr Młynarz, dziekan Wydziału Chemicznego.
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk jest jedną z czołowych polskich jednostek naukowych. Prowadzone są tu interdyscyplinarne badania obejmujące takie dziedziny, jak chemia bioorganiczna, biochemia, biologia molekularna, biologia systemowa, biologia syntetyczna i bioinformatyka, a w szczególności badania nad syntezą, strukturą i funkcją kwasów nukleinowych i białek oraz ich komponentów, a także nad ich wzajemnym oddziaływaniami w warunkach modelowych i komórkowych.
Instytut zatrudnia obecnie ponad 780 pracowników, z czego około połowa pracuje w afiliowanym przy ICHB PAN Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Prace badawcze w części biologiczno-chemicznej realizuje ok. 129 naukowców, wśród nich 13 profesorów tytularnych i 36 doktorów habilitowanych, wspieranych przez ok. 86 pracowników inżynieryjno-technicznych. Ponadto w ICHB PAN wykonuje swoje prace ok. 80 doktorantów – w ramach Środowiskowego Studium Doktoranckiego ICHB PAN i Poznańskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów Polskiej Akademii Nauk.
Rada Naukowa ICHB PAN ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dwóch dyscyplinach: nauki chemiczne i nauki biologiczne. W obrębie ICHB PAN działają 32 zakłady naukowe, a wspomaga je 13 pracowni specjalistycznych, oferujących wysokiej klasy zaplecze aparaturowe.
Istotnym elementem w strukturze Instytutu jest także Ośrodek Nauki PAN, Ośrodek Wydawnictw Naukowych oraz Biblioteka. Ponadto, wspólnie z Instytutem Informatyki Politechniki Poznańskiej, Instytut utworzył unikatowe w skali kraju Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki
Profesor Piotr Młynarz został wybrany do gremium jako reprezentant grupy osób z tytułem naukowym, stopniem naukowym doktora habilitowanego lub doktora, specjalistów z różnych dziedzin życia gospodarczego, społecznego oraz praktycznego zastosowania nauki, niezatrudnionych w ICHB PAN lub zatrudnionych w nim w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Politechniką Wrocławską związany od 2002 r. Od 2020 r. jest dziekanem Wydziału Chemicznego oraz pełni funkcję kierownika Laboratorium Bioanalityki w Katedrze Biochemii, Biologii Molekularnej i Biotechnologii. W latach 2012-2020 był prodziekanem ds. ogólnych na Wydziale Chemicznym.
Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół zastosowania chemicznych metod analitycznych w analizie biochemicznej i medycynie - metabolomice, spektroskopii NMR, spektrometrii mas MS, chemii bioorganicznej, koordynacyjnej i supramolekularnej. Współautor ponad 100 publikacji z listy JCR (wg. bazy Scopus) oraz siedmiu patentów. Promotor sześciu dysertacji doktorskich i przeszło 70 prac magisterskich i inżynierskich. Uczestniczył w realizacji licznych projektów finansowanych ze źródeł NCN i NCBiR.
Współorganizator Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego. Laureat stypendiów finansowanych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej (2003, 2004, 2005), zbiorowej Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (2003) oraz nagród rektora Politechniki Wrocławskiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »