TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.04.2023 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie ogłosił skład swojej rady naukowej na kadencję 2023-2026. Do tego prestiżowego gremium powołano prof. Monikę Hardygórę z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
Instytut działa od ponad 35 lat, prowadząc interdyscyplinarne badania w obszarach górnictwa, energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii i geotermii, geofizyki, geologii stosowanej, inżynierii i ochrony środowiska oraz technologii chemicznej i inżynierii materiałowej.
Jego rada naukowa liczy 30 osób i składa się z naukowców z całej Polski. Sprawuje bieżący nadzór nad działalnością instytutu.
Na kadencję 2023-2026 powołano prof. Monikę Hardygórę z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
Profesor jest wybitną specjalistką z zakresu transportu taśmowego i maszyn górniczych.
W latach 1969-1974 studiowała na ówczesnym Wydziale Górniczym PWr. Po ukończeniu studiów doktoranckich w 1977 r., została zatrudniona na Politechnice Wrocławskiej kolejno na stanowiskach adiunkta, docenta, od 1992 r. profesora nadzwyczajnego, a od 2002 r. profesora zwyczajnego.
Od 1977 r. aktywnie uczestniczy w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej, wychowawczej i organizacyjnej na uczelni. Jest autorką ponad 200 prac opublikowanych w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych z zakresu transportu przenośnikowego, zagadnień edukacji i przemysłu wydobywczego na świecie.
W dorobku naukowym ma ponad 40 prac opublikowanych za granicą. Jest współautorką książki „Przenośniki taśmowe w górnictwie”, za którą nagrodził ją Minister Edukacji Narodowej w 1997 r. oraz książki „Taśmy przenośnikowe”.
Niepublikowany dorobek to ponad 200 prac zrealizowanych szczególnie dla kopalń KGHM Polska Miedź w zakresie racjonalnego doboru taśm, niezawodności i efektywności transportu. Dla kopalń węgla brunatnego w zakresie taśm i nowych konstrukcji połączeń (wdrożenie technologii połączeń ekologicznych w KWB Bełchatów, za którą kopalnia uzyskała tytuł Ekolidera, Mistrza Techniki). Dla fabryk produkujących taśmy w zakresie nowych konstrukcji taśm i rozwiązań technologicznych.
Profesor jest też autorką licznych recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych, wniosków na tytuł profesora oraz konkursów na profesorów w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Norwegia, Szwecja, Włochy). Była opiekunką ponad 80 prac magisterskich i inżynierskich oraz promotorką pięciu ukończonych przewodów doktorskich.
Prowadziła wykłady z transportu przenośnikowego na Uniwersytecie Newcastle (Australia), Uniwersytecie Calgiary (Włochy), Uniwersytecie w Hanowerze (Niemcy) oraz regularnie na Akademii Górniczej we Freibergu (Niemcy). Odbywała kilkukrotnie staże naukowe i przemysłowe w kraju i za granicą. Jest założycielką i kierownikiem wyspecjalizowanego akredytowanego Laboratorium Transportu Taśmowego, posiadającego uprawnienia atestacyjne Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w którym prowadzone są szerokie badania dla przemysłu.
W kadencji 1993-1996 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Górnictwa, w latach 1996-2002 była dziekanem Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej i kierownikiem Zakładu Systemów Maszynowych. W latach 2005-2008 była prorektorem ds. rozwoju Politechniki Wrocławskiej. W okresie 2009-2016 równolegle z pracą na uczelni piastowała stanowisko prezesa KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu.
Prof. Hardygóra aktywnie uczestniczy w pracach licznych komisji, stowarzyszeń i organizacji krajowych i zagranicznych. Jej dotychczasowe funkcje to m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Górnictwa PAN, członkostwo w Radzie Naukowej Głównego Instytutu Górnictwa, komitecie sterującym FEMP federacji europejskich programów edukacyjnych w zakresie nauk górniczych i geologicznych, zespole doradczo-opiniującym ds. projektów celowych w KBN. W 1999 r. została powołana do komisji Nagród Prezesa Rady Ministrów, gdzie przewodniczyła zespołowi IV ds. nagród za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne.
Profesor należy także do: Society of Mining Professors, Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, amerykańskiego Society of Mining, Metallurgy and Exploration, komitetów naukowych kilkudziesięciu konferencji krajowych i zagranicznych, kilku rad naukowych czasopism krajowych i zagranicznych.
Od wielu lat zajmuje się jakością kształcenia i przewodniczy w pracach komisji powoływanych w tym celu. Na swoim koncie ma wiele odznaczeń i wyróżnień: Medal Komisji Edukacji Narodowej (2003 r.), Zasłużony dla górnictwa RP (2005 r.), Złoty Krzyż Zasługi (2000 r.), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2013 r.), Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej (1994 r.), Nagrodę Senatu Politechniki Wrocławskiej (2003 r.), Lwa Politechniki Wrocławskiej (2020 r.) oraz wiele nagród Rektora PWr. W 2021 odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
l
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »