TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.06.2020 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Chemiczny
Prof. Marek Samoć dołączył do prestiżowej organizacji European Academy of Sciences (EURASC). Kandydaturę naszego naukowca jednomyślnie poparli wszyscy reprezentanci Rady Generalnej EURASC.
Europejska Akademia Nauk (EURASC) to międzynarodowa, pozarządowa i niezależna organizacja non-profit. Należą do niej najwybitniejsi uczeni i inżynierowie, prowadzący badania o wiodącym znaczeniu w zakresie rozwoju zaawansowanych technologii.
Zadaniem organizacji jest m.in. wzmocnienie europejskiej współpracy naukowej oraz wykorzystanie wiedzy jej członków w zakresie prowadzenia wspólnych badań, rozwoju społecznego, a także promocja badań podstawowych oraz najnowszych osiągnięć w nauce i technologii.
Profesor Marek Samoć kieruje Katedrą Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych Politechniki Wrocławskiej. Jest specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej, zajmuje się m.in. badaniami nad nowymi materiałami dla optoelektroniki i fotoniki. Materiały takie składają się z obiektów o rozmiarach nanometrycznych i mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach np. w medycynie. Bada nanostruktury o różnym charakterze: tzw. nanocząstki plazmoniczne, półprzewodnikowe kropki kwantowe, nanokryształy zawierające jony lantanowców, struktury zawierające molekuły biologiczne, takie jak białka i DNA.
Profesor Marek Samoć przez wiele lat pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia). Współpracuje z licznymi ośrodkami badawczymi na świecie. Prof. Marek Samoć konstruuje również unikalne urządzenia do pomiarów optycznych.
Naukowiec jest laureatem wielu prestiżowych grantów, m.in. „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2013) oraz „Maestro” Narodowego Centrum Nauki (2014), a także Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015) i Wrocławskiej Nagrody Naukowej (2016).
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła też przełomowe badania prof. Samocia, przyznając mu w 2016 roku wyjątkową nagrodę - Polskiego Nobla.
W 2019 r. został laureatem Francusko-Polskiej Nagrody Naukowej 2019. Jest to prestiżowe wyróżnienie dla naukowców z różnych krajów przyznawane przez Francuskie Towarzystwo Chemiczne.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »