TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Luty w Komisji ds. Etyki w Nauce PAN

Data: 03.01.2019 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Tadeusz Luty z Politechniki Wrocławskiej został wybrany przez Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk do składu Komisji ds. Etyki w Nauce. Kadencja gremium potrwa cztery lata (2019-2022), a prof. Luty znalazł się w jej składzie już po raz trzeci

Komisja ds. Etyki w Nauce liczy w sumie dziewięć osób reprezentujących środowisko nauki i szkolnictwa wyższego. Opracowany przez nią „Kodeks Etyki Pracownika Naukowego” wskazuje zalecenia dotyczące postępowania z danymi naukowymi, procedurami badawczymi, praktykami wydawniczymi, recenzowaniem i opiniowaniem prac.

Komisja wyraża także opinie w sprawach dotyczących naruszeń zasad etyki w nauce przez pracowników uczelni, jednostek naukowych PAN oraz instytutów badawczych, w szczególności w postępowaniach prowadzonych przez komisje dyscyplinarne.

Z własnej inicjatywy może kierować sprawy w tej kwestii do właściwych komisji dyscyplinarnych z zaleceniem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Komisja prowadzi również działalność mającą na celu upowszechnianie standardów rzetelności badań naukowych.

tadeusz_luty.jpgProf. Tadeusz Luty urodził się 16 września 1942 r. w Hucie Krzeszowskiej (obecnie województwo podkarpackie). W latach 1960–1965 studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.  Pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Chemii Fizycznej PWr rozpoczął w 1965 r. jako stażysta, a następnie asystent (1965) i starszy asystent (1966–1968). Od 1968 r. zatrudniony w Instytucie Chemii Organicznej i Fizycznej jako adiunkt (1968) oraz docent (1973). W 1968 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych, a w 1972 r. – doktora habilitowanego. Od 1980 r. profesor nadzwyczajny, a od 1988 r. profesor zwyczajny nauk chemicznych. Od 1993 r. profesor w Instytucie Chemii Fizycznej i Teoretycznej.

Na Politechnice Wrocławskiej pełnił liczne funkcje organizacyjne, m.in. zastępcy dyrektora ds. badań naukowych i współpracy z przemysłem (1972–1975) oraz zastępcy dyrektora ds. rozwoju kadry naukowej (1980–1981) w Instytucie Chemii Organicznej i Fizycznej. Był kierownikiem Zespołu Badawczego Fizykochemii Organicznej Ciała Stałego oraz Zakładu Fizyki Chemicznej w Instytucie Chemii Fizycznej i Teoretycznej. W latach 1987–1993 pełnił funkcję prorektora ds. nauczania, a od 2002 r. do 2008 r. rektora Politechniki Wrocławskiej. W okresie tym był też przewodniczącym Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (2002–2008) oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (2005–2008).

Jest autorem i współautor ponad 130 prac z zakresu nauk o materiałach oraz fizykochemii układów molekularnych. Publikował m.in. w prestiżowych czasopismach naukowych takich, jak Science, Physical Review Letters, The Journal of American Chemical Society, Journal of Chemical Physics. Wykładał chemię fizyczną i termodynamikę statystyczną. Zainicjował powstanie i kierował Centrum Materiałów Zaawansowanych i Nanotechnologii. Od 2009 r. doradca prezydenta Wrocławia ds. akademickich, kieruje Wrocławskim Centrum Akademickim.

(fot. https://www.ae-info.org)

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję