TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Katarzyna Matczyszyn z W3 współautorką ważnej publikacji

Data: 17.03.2023 Kategoria: Wydział Chemiczny

Zdjęcie prof. Katarzyny Matczyszyn w laboratorium

W prestiżowym czasopiśmie Chemical Society Reviews (IF 60.615) ukazała się publikacja o roli źródła światła w antybakteryjnej terapii fotodynamicznej. Jej współautorką jest prof. Katarzyna Matczyszyn z Wydziału Chemicznego.

– W naszej publikacji porównujemy różne źródła światła, które mają kluczowe znaczenie w procesie antybakteryjnej terapii fotodynamicznej – wyjaśnia prof. Katarzyna Matczyszyn.

Antybakteryjna terapia fotodynamiczna (Antimicrobial photodynamic therapy, APDT) to nowe i obiecujące podejście do zwalczania rosnącego problemu oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Oparta jest na działaniu fotouczulacza, światła i tlenu.

Wiele badań nad APDT potwierdza jego skuteczność in vitro i in vivo wobec bakterii, grzybów, wirusów i pasożytów. Rozwój dziedziny skupia się jednak na badaniu potencjalnych celów i opracowywaniu nowych fotouczulaczy. Rola źródła światła, kluczowego elementu dla produkcji ROS, była dotychczas pomijana.

Jakie są główne parametry wymagane do skutecznej aktywacji fotouczulacza? Czy istnieje optymalna ekspozycja na promieniowanie świetlne? I wreszcie, które źródło światła jest najlepsze? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał zespół, który tworzą doktorantka Marta Piksa oraz dr hab. Krzysztof Pawlik z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciele szkockiego University of St. Andrews a także Wydziału Chemicznego PWr. Efektem ich pracy jest publikacja „The role of the light source in antimicrobial photodynamic therapy”.

Ze względu na wzrastającą liczbę bakterii antybiotykoopornych naukowcy postanowili się w niej skupić nad terapią antybakteryjną i poszukiwaniem alternatywnych sposobów leczenia zakażeń bakteryjnych, które realnie zagrażają ludziom.

newsletter_2023_14.jpg

Wiele opracowań opisuje obiecującą aktywność przeciwdrobnoustrojową APDT in vitro, ale jej zastosowanie in vivo, zwłaszcza w warunkach klinicznych, pozostaje bardzo ograniczone. Może być to spowodowane brakiem standardowych warunków lub protokołów, co wynika z różnorodności wybranych czynników fotouczulających (PSs), zmiennych warunków badania, w tym źródeł światła stosowanych do aktywacji PSs oraz metod stosowanych do pomiaru aktywności przeciwdrobnoustrojowej i ich skuteczności w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Dlatego autorzy i autorki publikacji postawili na systematyczny przegląd i analizę dowodów z istniejących badań dotyczących APDT związanych z zastosowanym źródłem światła.

Zdjęcie prof. Katarzyny Matczyszyn w laboratorium– Porównaliśmy wyniki z ponad 400 prac naukowych i wyodrębniliśmy z nich najcenniejsze, z naszego punktu widzenia, informacje dotyczące laserów, lamp, oświetlaczy LED i OLED a także światła słonecznego i innych, bardziej egzotycznych, źródeł promieniowania – wyjaśnia prof. Matczyszyn, pomysłodawczyni przeglądu. – Był to bardzo żmudny, ale wartościowy proces.

W publikacji pokazano, jak redukcja patogenów zależy od zastosowanego źródła światła, ekspozycji na promieniowanie i irradiancji użytego światła oraz rodzaju patogenu. Tym samym krytycznie oceniono obecny stan rozwoju APDT i wskazano obszary, którymi należy się zająć w przyszłych badaniach.

– Przewidujemy, że dalsza standaryzacja warunków eksperymentalnych przyczyni się do postępu w tej dziedzinie i pojawią się nowe, kluczowe parametry optyczne i biologiczne, które powinny być raportowane we wszystkich badaniach dotyczących APDT – mówi prof. Katarzyna Matczyszyn.

Postępy w dziedzinie źródeł światła pozwolą w przyszłości ułatwić przeprowadzenie większej liczby badań in vivo i badań klinicznych, dzięki czemu terapia APDT stanie się trwałą alternatywną opcją terapeutyczną dla infekcji bakteryjnych i drobnoustrojowych.

Publikacja „The role of the light source in antimicrobial photodynamic therapy” jest trzecią w kolejności pracą z tak wysoką wartością Impact factor (60.615) jakie kiedykolwiek powstały na PWr.

Marta Piksa, Cheng Lian, Imogen C. Samuel, Krzysztof Pawlik, Ifor D. W. Samuel, Katarzyna Matczyszyn. „The role of the light source in antimicrobial photodynamic therapy”. Chemical Society Reviews. 2023, vol. 52, nr 5, s. 1697-1722.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję