TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Janusz Mroczka honorowym obywatelem Dębicy

Wręczenie odznaki prof. Januszowi Mroczce

Podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Dębicy tradycyjnie wręczono honorowe odznaczenie, przyznawane wybranym osobom pochodzącym z tego miasta. W tym roku wyróżniono prof. Janusza Mroczkę z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Tytuł nadano w uznaniu zasług naszego naukowca dla Dębicy podczas specjalnej uroczystości zorganizowanej w Domu Kultury Mors. Prof. Janusz Mroczka jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

– Umiejętność łączenia różnych dziedzin nauki w zgodzie z zasadami moralnymi i etycznymi to cechy, które wyróżniają prof. Janusza Mroczkę nie tylko jako naukowca, ale i człowieka. Prof. Mroczka wyróżnia się pracowitością, zaangażowaniem i empatią. Wciąż mocno jest związany z rodzinnymi miastem. Interesuje się wydarzeniami z życia Dębicy, utrzymuje kontakt ze społecznością I LO, a także podkreśla rolę, jako odegrała w jego życiu dębicka szkoła średnia. Kilka razy odwiedził placówkę i spotkał się z uczniami oraz nauczycielami. Osiągnięcia naukowe, ogromny autorytet prof. Janusza Mroczki w świecie nauki, nieprzeciętny wkład w promowanie dobrego imienia polskiej nauki w kraju i za granicą zasługują na najwyższe uznanie i wyróżnienie – napisano w uzasadnieniu. 

Zdjęcie przemawiającego Janusza Mroczki– Dziękuję całej wspólnocie Dębicy, Radzie Miejskiej za przychylność dla procedury i uchwałę nadającą mi to wyróżnienie, pani Ludmile Stelmach-Kołodziej, dyrektorce I LO im. Króla Władysława Jagiełły i Radnej Miejskiej za dostrzeżenie, w uprawianej przeze mnie nauce i pełnieniu misji nauczyciela akademickiego, wartości zasługujących na wystąpienie z wnioskiem o tę godność – mówił w trakcie wydarzenie prof. Janusz Mroczka.

Laureat pojawił się w Dębicy z kopią obrazu francuskiego artysty Paula Gauguina „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, którą wręczył burmistrzowi miasta Mariuszowi Szewczykowi.

– Życzę, aby ta dębicka wspólnota była otwarta na wszystkie przejawy i kultywowanie wiedzy oraz studiowanie prawdy we wszystkich jej przejawach: filozoficznym, naukowym i praktycznym. Aby była prawdziwym zwierciadłem kultury materialnej i duchowej – dodał prof. Mroczka.

Wystąpienie prof. Janusza Mroczki podczas uroczystości nadania mu tytułu honorowego obywatela Dębicy

BIOGRAM: Prof. dr hab. inż. Janusz Mroczka

jm.png

Prof. dr hab. inż. Janusz Mroczka urodził się 27 kwietnia 1952 r. w Dębicy. Studia wyższe ukończył w roku 1976 na Politechnice Wrocławskiej, z którą związany jest zawodowo do dnia dzisiejszego. W 1980 r. obronił pracę doktorską, a w 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 1996.

W 2021 r. w drodze konkursu uzyskał status professor magnus Politechniki Wrocławskiej. Od 2022 r. jest członkiem rzeczywistym PAN (Wydział IV Nauk Technicznych).

Zainteresowania naukowe profesora dotyczą metodologii procesu poznawczego, algorytmizacji problemu odwrotnego, pomiarów pośrednich źle uwarunkowanych numerycznie, analizy spektralnej i polaryzacyjnej promieniowania rozproszonego w opisie właściwości układów dyspersyjnych, metodologii łączenia danych pomiarowych o różnej przestrzennej rozdzielczości z wykorzystaniem deterministycznych i stochastycznych metod przetwarzania (fuzja danych), wykorzystania reprezentacji czasowo-częstotliwościowych sygnałów w przetwarzaniu danych pomiarowych, opracowania metody momentów w analizie układów dyspersyjnych.

Profesor Janusz Mroczka jest autorem 454 publikacji (152 z listy filadelfijskiej), współautorem 13 książek (5 zagranicznych, 8 krajowych), 8 patentów (4 wdrożenia). Dane bibliometryczne: Web of Science cytowania 1795, h=27, Scopus cytowania 2117, h=30, Google Scholar cytowania 2703, h=32. Był realizatorem (kierownik lub główny wykonawca) 31 grantów (w tym 7 międzynarodowych).

Profesor aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji, m.in.: był w latach 2001-2007 wiceprzewodniczącym, a w latach 2007-2015 przewodniczącym Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (członkiem od 1993 r.), który w 2014 r. został oceniony jako najlepszy komitet naukowy PAN. Od 2013 r. do 2020 r. był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W latach 1991-1996 był z wyboru dyrektorem Instytutu Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Założył w 1998 roku Katedrę Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej, którą kieruje do chwili obecnej. Był członkiem Sekcji Miernictwa Interdyscyplinarnego KBN. 

Prof. Janusz Mroczka był promotorem 26 prac doktorskich (4 Cotutelle we Francji, wszystkie wyróżnione, a ostatni otrzymał nagrodę im. M. Skłodowskiej-Curie jako najlepszy doktorat w danej dyscyplinie w Europie), opiekunem 9 habilitacji, recenzował 3 doktoraty honoris causa, 59 wniosków profesorskich (1 za granicą), 56 habilitacji, 24 doktoraty, przewodniczył 56 habilitacjom, wypromował ponad 200 dyplomantów. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, w tym stałym członkiem SPIE – The International Society for Optical Engineering (od 1992 r.), członkiem International Technical Working Group on Penetrating Radiation, USA (od 1994 r.), członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego (od 1986 r.) i że powierzono mu zorganizowanie i współprzewodniczenie International Symposium of Optical Applied Science and Engineering „Optical Diagnostics in Fluid and Thermal Flow”, San Diego, USA (1993). Utrzymuje On kontakty z wieloma ośrodkami naukowymi, m.in. w: Rouen, Yokohama, Toronto, Preston, Marsylia, Eindhoven, Berlin, Boston, San Diego, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Londyn, Padwa, Lecce, Bruksela, Tampere, Szanghaj.

Za działalność naukowo-badawczą uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Nagrodę II stopnia MEN (1989 r.), Nagrodę Wydziału IV PAN (1993 r.), Subsydium Profesorskie FNP za 2005 r., Nagrodę MNiSW za Wybitne Osiągnięcia w Opiece Naukowej i Dydaktycznej w 2014 r., Nagrodę Prezesa PAN za 2015 r., Nagrodę Naukową im. prof. M. Suskiego, Nagrodę Professor Opoliensis w 2014 r. oraz ponad 36 nagród Rektora Politechniki Wrocławskiej. Jest Komandorem, Oficerem, Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej z Brylantem, Medal im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, Medal im. prof. Włodzimierza Krukowskiego. Znalazł się na opublikowanych w 2020 r., 2021 r. i 2022 r. listach TOP 2 % prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie.

Jest doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej (2014 r.), Politechniki Opolskiej (2017 r.), Politechniki Gdańskiej (2019 r.), Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (2019 r.) i od 2021 r. Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję