TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Janusz Mroczka doktorem honoris causa AGH

Zdjęcie ilustracyjne

- Czuję się człowiekiem szczęśliwym i naukowo spełnionym - mówił w środę w Krakowie prof. Janusz Mroczka, odbierając tytuł doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej. To już piąte takie wyróżnienie przyznane naszemu naukowcowi z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Kraków docenił naukowca PWr

 – Profesor Janusz Mroczka to postać znana i niezwykle ceniona na całym świecie – powiedział podczas środowej uroczystości prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Warto podkreślić, że pozostaje on w stałym kontakcie z naszą uczelnią, a jego prace i metody miały istotny wpływ na rozwój badań prowadzonych na uczelni, a szczególnie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Zdjęcie ilustracyjne

Rektor AGH pogratulował naszemu naukowcowi wspaniałej i bogatej kariery oraz życzył, by jego dorobek stanowił źródło inspiracji dla młodych naukowców. – Nadanie panu godności doktora honoris causa jest dowodem uznania dla pańskich wybitnych osiągnięć i stanowi wielki zaszczyt dla Akademii Górniczo‑Hutniczej – dodał prof. Jerzy Lis.

List gratulacyjny przesłał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W jego imieniu pismo odczytała jego doradczyni dr Anna Czajczyk. Swój list napisał także prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. 

Laudację na cześć wyróżnionego odczytał prof. Janusz Gajda z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej krakowskiej uczelni. – Prof. Janusza Mroczkę znam od prawie 30 lat – powiedział naukowiec z AGH. – W kontaktach osobistych szczególną uwagę zwraca przestrzeganie przez niego wysokich standardów moralnych. Prawdomówność, odpowiedzialność, niezależność, wolność, niepodatność na naciski, bezwzględna zgodność słowa z czynem uczyniły go wzorcem etycznym w środowisku akademickim – podkreślił.

Prof. Gajda zauważył też, że profesor Mroczka stara się zaszczepiać te cnoty również swoim współpracownikom i wychowankom. – Jego relacje ze studentami i współpracownikami charakteryzuje tolerancja dla poglądów, szacunek, umiejętność dostrzegania uzdolnień i talentów oraz wspieranie ich rozwoju, wyrozumiałość dla błędów i słabości, życzliwość i pełna gotowość do pomocy, gdy tylko jest taka potrzeba – dodał naukowiec.

Człowiek szczęśliwy i naukowo spełniony

Profesor Janusz Mroczka jest wybitnym metrologiem, twórcą polskiej szkoły metrologii elektronicznej i fotonicznej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Doktorat honoris causa krakowskiej uczelni to piąty – i jednocześnie rekordowy w skali Politechniki Wrocławskiej – honorowy tytuł przyznany prof. Mroczce. Wcześniej został on wyróżniony przez Politechnikę Lubelską (2014 r.), Politechnikę Opolską (2017 r.), Politechnikę Gdańską (luty 2019 r.) oraz Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego (marzec 2019 r.).

Zdjęcie ilustracyjne

– To wyróżnienie dopełnia moje życie naukowe, jednocześnie w dyskretny sposób ukazując moje w nim przemijanie – mówił prof. Janusz Mroczka w trakcie uroczystości. – W życiu przeszedłem wiele dróg i jak zauważyliście, byłem na nich czasami sam, a czasami z wami, ale zawsze przemierzałem je po swojemu. To nadzieja i wiara w ludzką sprawczość pozwalały mi żyć i pomagać drugim w odkrywaniu prawdy, którą skrywa przed nami natura – dodał.

W swoich podziękowaniach skupił się przede wszystkim na swoich najbliższych – małżonce Ewie oraz dzieciach: Wojciechu, Justynie i Rafałowi.

– To wy w największym stopniu uczestniczyliście w kosztach moich sukcesów życiowych i jesteście współtwórcami nie tylko dzisiejszego mojego wyróżnienia. To wasza wyrozumiałość i miłość pozwoliły mi żyć nauką. Za waszą wspaniałomyślność dla mojej egoistycznej izolacji od was najserdeczniej przepraszam, a za okazaną pomoc i wasze wyrzeczenia dla mnie z całego serca dziękuję. Bez waszej cierpliwości i miłości nie byłoby mnie tutaj dzisiaj - napisał nowy doktor honoris causa AGH.

Laureat wygłosił także okolicznościowy wykład pt. „Oblicza sukcesu”. 

Wszystkie materiały dotyczące uroczystości można znaleźć w specjalnej publikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wydanej z okazji nadania profesorowi Januszowi Mroczce doktoratu honoris causa

*Zdjęcia z uroczystości dzięki uprzejmości AGH w Krakowie, ich autorem jest Zbigniew Sulima.

Prof. dr hab. inż. Janusz Mroczka
członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk

Janusz Mroczka - zdjęcieUrodził się 27 kwietnia 1952 r. w Dębicy. Studia wyższe ukończył w roku 1976 na Politechnice Wrocławskiej, z którą związany jest zawodowo do dnia dzisiejszego. W 1980 r. obronił pracę doktorską, a w 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 1996.

W 2021 r. w drodze konkursu uzyskał status professor magnus Politechniki Wrocławskiej.

Zainteresowania naukowe profesora dotyczą metodologii procesu poznawczego, algorytmizacji problemu odwrotnego, pomiarów pośrednich źle uwarunkowanych numerycznie, analizy spektralnej i polaryzacyjnej promieniowania rozproszonego w opisie właściwości układów dyspersyjnych, metodologii łączenia danych pomiarowych o różnej przestrzennej rozdzielczości z wykorzystaniem deterministycznych i stochastycznych metod przetwarzania (fuzja danych), wykorzystania reprezentacji czasowo-częstotliwościowych sygnałów w przetwarzaniu danych pomiarowych, opracowania metody momentów w analizie układów dyspersyjnych.

Profesor Janusz Mroczka jest autorem 449 publikacji (148 z listy filadelfijskiej), współautorem trzynastu książek (pięciu zagranicznych, ośmiu krajowych), ośmiu patentów (cztery wdrożenia). Dane bibliometryczne: Web of Science cytowania 1606, h=26, Scopus cytowania 1895, h=29, Google Scholar cytowania 2401, h=31. Był realizatorem (kierownik lub główny wykonawca) 31 grantów (w tym siedmiu międzynarodowych).

Profesor aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji, m.in.: był w latach 2001-2007 wiceprzewodniczącym, a w latach 2007-2015 przewodniczącym Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (członkiem od 1993 r.), który w 2014 r. został oceniony jako najlepszy komitet naukowy PAN. Od 2013 r. do 2020 r. był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W latach 1991-1996 był z wyboru dyrektorem Instytutu Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Założył w 1998 roku Katedrę Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej, którą kieruje do chwili obecnej. Był członkiem Sekcji Miernictwa Interdyscyplinarnego KBN.

Prof. Janusz Mroczka był promotorem 26 prac doktorskich (czterech Cotutelle we Francji, wszystkie wyróżnione, a ostatni otrzymał nagrodę im. M. Skłodowskiej-Curie jako najlepszy doktorat w danej dyscyplinie w Europie), opiekunem dziewięciu habilitacji, recenzował trzy doktoraty honoris causa, 58 wniosków profesorskich (jeden za granicą), 56 habilitacji, 22 doktoraty, przewodniczył 56 habilitacjom, wypromował ponad 200 dyplomantów.

Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, w tym stałym członkiem SPIE – The International Society for Optical Engineering (od 1992 r.), członkiem International Technical Working Group on Penetrating Radiation, USA (od 1994 r.), członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego (od 1986 r.). Powierzono mu zorganizowanie i współprzewodniczenie International Symposium of Optical Applied Science and Engineering „Optical Diagnostics in Fluid and Thermal Flow”, San Diego, USA (1993). Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami naukowymi, m.in. w: Rouen, Jokohamie, Toronto, Preston, Marsylii, Eindhoven, Berlinie, Bostonie, San Diego, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Londynie, Padwie, Lecce, Brukseli, Tampere i Szanghaju.

Za działalność naukowo-badawczą uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Nagrodę II stopnia MEN (1989 r.), Nagrodę Wydziału IV PAN (1993 r.), Subsydium Profesorskie FNP za 2005 r., Nagrodę MNiSW za Wybitne Osiągnięcia w Opiece Naukowej i Dydaktycznej w 2014 r., Nagrodę Prezesa PAN za 2015 r., Nagrodę Naukową im. prof. M. Suskiego, Nagrodę Professor Opoliensis w 2014 r. oraz ponad 36 nagród Rektora Politechniki Wrocławskiej.

Jest Komandorem, Oficerem, Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej z Brylantem, Medal im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, Medal im. prof. Włodzimierza Krukowskiego. Znalazł się na opublikowanych w 2020 r. i 2021 r. listach TOP 2% prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie.

Jest doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej (2014 r.), Politechniki Opolskiej (2017 r.), Politechniki Gdańskiej (2019 r.), Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (2019 r.) i od 2021 r. Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję