Prof. Izabela Sówka przewodniczącą Państwowej Rady Ochrony Środowiska

izabela_sowka_plaskie.jpg

Decyzją ministra klimatu i środowiska dr hab. Izabela Sówka, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska została wybrana na przewodniczącą Państwowej Rady Ochrony Środowiska - organu opiniodawczo-doradczego ministra w zakresie ochrony przyrody.

Do zadań utworzonej w marcu 2021 roku rady należy opracowywanie dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska opinii w sprawach ochrony środowiska, a także przedstawianie propozycji i wniosków zmierzających do tworzenia warunków zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska oraz do zachowania lub poprawy jego stanu.

Zgodnie z art. 391 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska wydatki związane z działalnością Państwowej Rady Ochrony Środowiska są pokrywane z części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw klimatu.

W skład rady wchodzą przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego, sekretarz oraz członkowie powoływani przez ministra na okres pięciu lat spośród przedstawicieli nauki, środowisk zawodowych, organizacji ekologicznych oraz przedstawicieli samorządu gospodarczego.

750x96_v2.png

​Prof. Izabela Sówka pracuje w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska. Jest dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej.

Autorka i współautorka ponad 200 udokumentowanych prac naukowych, w tym w zakresie badań nad jakością powietrza atmosferycznego. Członkini grupy roboczej Ochrona Powietrza i Energetyka działającej w ramach sieci krajowej „Partnerstwo Środowiska dla Rozwoju”, zespołu roboczego ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej i grupy roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim, komitetu sterującego  LIFE- MAPPINGAIR/PL oraz zespołu doradczego do spraw opracowania ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym.

Członkini Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz wice-przewodnicząca rady naukowej IPIŚ PAN w Zabrzu. Inicjatorka i kierownik projektu: powietrze.pwr.edu.pl. Organizatorka i współorganizatorka krajowych i międzynarodowych konferencji w zakresie szeroko rozumianej ochrony powietrza.