TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.09.2019 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Matematyki
Prof. Aleksander Weron z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu 2019 r. za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Uroczysta gala, na której wręczono wyróżnienia, odbyła się w Arboretum w Wojsławicach.
– Czuję się wyróżniony nie tylko dlatego, że nagrodzono mnie w kategorii, która powstała dwa lata temu, ale i ze względu na zacne grono laureatów jak m.in. kardiolog prof. Piotr Ponikowski – powiedział prof. Weron.
Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Uniwersyteckiego otrzymał wyróżnienie w kategorii: „Największa osobowość w promocji Dolnego Śląska”. Z kolei Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol został wyróżniony za „wybitne osiągniecia w kulturze i sztuce”.
Prof. Aleksander Weron urodził się 4 grudnia 1945 r. w Zalesiu. Studia matematyczne ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim, zaś stopień doktora nauk matematycznych uzyskał na Politechnice Wrocławskiej w 1972 r. Pięć lat później habilitował się w Instytucie Matematycznym PAN. Na stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Wrocławskiej został mianowany 1 lipca 1991 r.
Zainteresowania naukowe profesora Werona skupiają się na procesach stochastycznych oraz ich zastosowaniu w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych zaliczyć można: rozszerzenie teorii dylatacji Nagy’a na klasę funkcji operatorowych w przestrzeniach Banacha, charakteryzację własności ergodycznych dla procesów stabilnych i nieskończenie podzielnych, dowód równoważności ułamkowych równań Fokkera-Plancka oraz subordynowanych procesów dyfuzji oraz uogólnienie twierdzenia Chinczyna dla procesów anomalnej dyfuzji.
Obecnie jego zainteresowania koncentrują się na modelowaniu matematycznym w biologii molekularnej i medycynie. Badania te ukoronowane zostały publikacją w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature w 2017 r.
Na dorobek naukowy profesora składa się ponad 130 artykułów w czasopismach naukowych o międzynarodowym zasięgu. Jest współautorem pięciu a edytorem ośmiu książek naukowych. Był członkiem komitetów redakcyjnych wielu czasopism, obecnie sprawuje te funkcję w tytułach: Applicationes Mathematicae, Probability and Matematical Statistisc oraz Quality & Quantitative Managment.
Profesor Weron był profesorem wizytującym na wielu uczelniach amerykańskich, m.in. University of North Carolina (Chapel Hill), Louisiana State University (Baton Rouge) i University of California (Santa Barbara) a także w Keio University w japońskiej Yokohamie.
Ważną częścią życia zawodowego prof. Werona jest także dydaktyka i promocja matematyki jako nauki, którą można się zajmować od najmłodszych lat. W 1988 r. utworzył na Politechnice Wrocławskiej Studium Talent – program, który przez 30 lat pomaga młodzieży szkolnej rozwijać swoje uzdolnienia matematyczne i fizyczne. W 1990 r. powołał do życia Centrum im. Hugona Steinhausa, którego zadaniem jest m.in. organizacja i popularyzacja badań dotyczących metod stochastycznych stosowanych w nauce i technice.
Poza tym charakterystyczne dla profesora jest także ciągłe poszukiwanie rozwiązań na potrzeby rynku pracy. Jest twórcą specjalności Informatyka Matematyczna na Politechnice Wrocławskiej (1989 r.) oraz Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa (1995 r.). W 2012 r. współtworzył innowacyjny kierunek - Matematyka Stosowana. Studia te mają charakter aplikacyjny i uczą praktycznego zastosowania metod matematycznych m.in. w przemyśle. Obecnie jest to jedyny taki kierunek studiów inżynierskich w Polsce. W 2016 r. zostały utworzone studia magisterskie na tym kierunku Applied Mathematics, realizowane w ramach European Consortium for Mathematics in Industry.
Dolnośląski Klucz Sukcesu został ustanowiony w 1996 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Podczas tegorocznego 23. finału kapituła wręczyła nagrody w siedmiu kategoriach, a także dwa klucze jako wyróżnienia specjalne. W dwudziestu dwóch dotychczasowych edycjach wręczono ponad 250 nagród.
W 2012 r. Politechnika Wrocławska została wyróżniona w kategorii „Najlepsza inicjatywa edukacyjna”. Natomiast w 2018 r. wyróżnienie „za wybitne osiągniecia w pracy naukowej i dydaktycznej” odebrał prof. Andrzej Wiszniewski, b. rektor Politechniki Wrocławskiej i b. minister nauki w latach 1990-1996.
ula
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »