TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Aleksander Weron wyróżniony Dolnośląskim Kluczem Sukcesu

Prof. Aleksander Weron z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu 2019 r. za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Uroczysta gala, na której wręczono wyróżnienia, odbyła się w Arboretum w Wojsławicach.

– Czuję się wyróżniony nie tylko dlatego, że nagrodzono mnie w kategorii, która powstała dwa lata temu, ale i ze względu na zacne grono laureatów jak m.in. kardiolog prof. Piotr Ponikowski – powiedział prof. Weron.

studium_prof_weron.jpgProf. Piotr Ponikowski, kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Uniwersyteckiego otrzymał wyróżnienie w kategorii: „Największa osobowość w promocji Dolnego Śląska”. Z kolei Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol został wyróżniony za „wybitne osiągniecia w kulturze i sztuce”.

Prof. Aleksander Weron urodził się 4 grudnia 1945 r. w Zalesiu. Studia matematyczne ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim, zaś stopień doktora nauk matematycznych uzyskał na Politechnice Wrocławskiej w 1972 r. Pięć lat później habilitował się w Instytucie Matematycznym PAN. Na stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Wrocławskiej został mianowany 1 lipca 1991 r.

Zainteresowania naukowe profesora Werona skupiają się na procesach stochastycznych oraz ich zastosowaniu w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych zaliczyć można: rozszerzenie teorii dylatacji Nagy’a na klasę funkcji operatorowych w przestrzeniach Banacha, charakteryzację własności ergodycznych dla procesów stabilnych i nieskończenie podzielnych, dowód równoważności ułamkowych równań Fokkera-Plancka oraz subordynowanych procesów dyfuzji oraz uogólnienie twierdzenia Chinczyna dla procesów anomalnej dyfuzji.

Obecnie jego zainteresowania koncentrują się na modelowaniu matematycznym w biologii molekularnej i medycynie. Badania te ukoronowane zostały publikacją w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature w 2017 r.

Na dorobek naukowy profesora składa się ponad 130 artykułów w czasopismach naukowych o międzynarodowym zasięgu. Jest współautorem pięciu a edytorem ośmiu książek naukowych. Był członkiem komitetów redakcyjnych wielu czasopism, obecnie sprawuje te funkcję w tytułach: Applicationes Mathematicae, Probability and Matematical Statistisc oraz Quality & Quantitative Managment.

Profesor Weron był profesorem wizytującym na wielu uczelniach amerykańskich, m.in. University of North Carolina (Chapel Hill), Louisiana State University (Baton Rouge) i University of California (Santa Barbara) a także w Keio University w japońskiej Yokohamie.

Ważną częścią życia zawodowego prof. Werona jest także dydaktyka i promocja matematyki jako nauki, którą można się zajmować od najmłodszych lat. W 1988 r. utworzył na Politechnice Wrocławskiej Studium Talent – program, który przez 30 lat pomaga młodzieży szkolnej rozwijać swoje uzdolnienia matematyczne i fizyczne. W 1990 r. powołał do życia Centrum im. Hugona Steinhausa, którego zadaniem jest m.in. organizacja i popularyzacja badań dotyczących metod stochastycznych stosowanych w nauce i technice.

Poza tym charakterystyczne dla profesora jest także ciągłe poszukiwanie rozwiązań na potrzeby rynku pracy. Jest twórcą specjalności Informatyka Matematyczna na Politechnice Wrocławskiej (1989 r.) oraz Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa (1995 r.). W 2012 r. współtworzył innowacyjny kierunek - Matematyka Stosowana. Studia te mają charakter aplikacyjny i uczą praktycznego zastosowania metod matematycznych m.in. w przemyśle. Obecnie jest to jedyny taki kierunek studiów inżynierskich w Polsce. W 2016 r. zostały utworzone studia magisterskie na tym kierunku Applied Mathematics, realizowane w ramach European Consortium for Mathematics in Industry.

Dolnośląski Klucz Sukcesu został ustanowiony w 1996 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Podczas tegorocznego 23. finału kapituła wręczyła nagrody w siedmiu kategoriach, a także dwa klucze jako wyróżnienia specjalne. W dwudziestu dwóch dotychczasowych edycjach wręczono ponad 250 nagród.

newsletter-promo.png


W 2012 r. Politechnika Wrocławska została wyróżniona w kategorii „Najlepsza inicjatywa edukacyjna”. Natomiast w 2018 r. wyróżnienie „za wybitne osiągniecia w pracy naukowej i dydaktycznej” odebrał prof. Andrzej Wiszniewski, b. rektor Politechniki Wrocławskiej i b. minister nauki w latach 1990-1996.

ula

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję