TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prestiżowe stypendium dla naszego doktoranta

Zdjęcie Vishwajeeta Na

Vishwajeet ze Szkoły Doktorskiej PWr otrzymał Stypendium im. Srinivasa Ramanujana (The Ramanujan Fellowship). To prestiżowe wyróżnienie przyznawane wybitnym hinduskim naukowcom, pracującym poza krajem. 

Srinivasa Ramanujan (22.12.1887-26.04.1920) pochodził z Indii i był jednym z największych matematycznych geniuszy. Jego prace z zakresu teorii liczb oraz badania prowadzone nad funkcjami eliptycznymi, ułamkami łańcuchowymi oraz szeregami nieskończonymi odegrały kluczową rolę w rozwoju wielu dyscyplin matematycznych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i był członkiem londyńskiego Towarzystwa Królewskiego

Stypendium jego imienia przyznaje Department of Science and Technology w indyjskim ministerstwie nauki i technologii. Nagradzani są wybitni hinduscy naukowcy, zajmujący się unikalnymi tematami badawczymi, pracujący poza Indiami, którzy chcą wrócić do kraju i pracy naukowej w ojczyźnie.  

Laureaci otrzymują pięcioletnie wsparcie finansowe w wysokości 135 tys. rupii indyjskich miesięcznie (ok. 6,5 tys. zł), dodatek mieszkaniowy i 760 tys. rupii rocznie na podróże służbowe (ok. 36 tys. zł). Mogą też bez przeszkód ubiegać się o kolejne granty i fundusze z innych źródeł oraz kierować zespołami składającymi się z doktorantów i studentów studiów magisterskich. 

Vishwajeet uczy się obecnie w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Na naszą uczelnię trafił za radą swojego profesora z Indii, który od pewnego czasu współpracował z PWr. – Zachęcił mnie, bym wybrał się do Polski, więc zaaplikowałem, pomyślnie przeszedłem przez rozmowę kwalifikacyjną i zostałem – mówi Vishwajeet.  

W trakcie pobytu w Szkole Doktorskiej otrzymał uczelniane stypendia (NAWA Interdoc i NAWA Mobility) i wyjechał na dwa staże badawcze: do Anglii (King’s College London) oraz Danii (Uniwersytet w Aarhus).  

– W najbliższych dniach złożę swoją rozprawę doktorską poświęconą hydrotermalnej karbonizacji i plazmowej gazyfikacji osadów ściekowych – mówi doktorant, który przygotował ją pod opieką dr. hab. inż. Tomasza Hardego, prof. uczelni na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. – Następnie czeka mnie już wyjazd do Indii, bo w czerwcu rozpocznę pracę na Indian Institute of Technology Rokrkee, jednej z czołowej uczelni w Indiach (369. miejsce w Rankingu Szanghajskim 2024) – opowiada Vishwajeet.  

Młody naukowiec z Indii swoją przyszłość wiąże z technologią wodorową. Jego dwa projekty badawcze, którymi zajmował się na PWr, są obecnie w trakcie procedury patentowej. W wolnym czasie lubi śpiewać, czytać książki oraz grać w krykieta i angażować się społecznie. 

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję