TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.01.2024 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, współpraca międzynarodowa, Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Vishwajeet ze Szkoły Doktorskiej PWr otrzymał Stypendium im. Srinivasa Ramanujana (The Ramanujan Fellowship). To prestiżowe wyróżnienie przyznawane wybitnym hinduskim naukowcom, pracującym poza krajem.
Srinivasa Ramanujan (22.12.1887-26.04.1920) pochodził z Indii i był jednym z największych matematycznych geniuszy. Jego prace z zakresu teorii liczb oraz badania prowadzone nad funkcjami eliptycznymi, ułamkami łańcuchowymi oraz szeregami nieskończonymi odegrały kluczową rolę w rozwoju wielu dyscyplin matematycznych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i był członkiem londyńskiego Towarzystwa Królewskiego.
Stypendium jego imienia przyznaje Department of Science and Technology w indyjskim ministerstwie nauki i technologii. Nagradzani są wybitni hinduscy naukowcy, zajmujący się unikalnymi tematami badawczymi, pracujący poza Indiami, którzy chcą wrócić do kraju i pracy naukowej w ojczyźnie.
Laureaci otrzymują pięcioletnie wsparcie finansowe w wysokości 135 tys. rupii indyjskich miesięcznie (ok. 6,5 tys. zł), dodatek mieszkaniowy i 760 tys. rupii rocznie na podróże służbowe (ok. 36 tys. zł). Mogą też bez przeszkód ubiegać się o kolejne granty i fundusze z innych źródeł oraz kierować zespołami składającymi się z doktorantów i studentów studiów magisterskich.
Vishwajeet uczy się obecnie w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Na naszą uczelnię trafił za radą swojego profesora z Indii, który od pewnego czasu współpracował z PWr. – Zachęcił mnie, bym wybrał się do Polski, więc zaaplikowałem, pomyślnie przeszedłem przez rozmowę kwalifikacyjną i zostałem – mówi Vishwajeet.
W trakcie pobytu w Szkole Doktorskiej otrzymał uczelniane stypendia (NAWA Interdoc i NAWA Mobility) i wyjechał na dwa staże badawcze: do Anglii (King’s College London) oraz Danii (Uniwersytet w Aarhus).
– W najbliższych dniach złożę swoją rozprawę doktorską poświęconą hydrotermalnej karbonizacji i plazmowej gazyfikacji osadów ściekowych – mówi doktorant, który przygotował ją pod opieką dr. hab. inż. Tomasza Hardego, prof. uczelni na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. – Następnie czeka mnie już wyjazd do Indii, bo w czerwcu rozpocznę pracę na Indian Institute of Technology Rokrkee, jednej z czołowej uczelni w Indiach (369. miejsce w Rankingu Szanghajskim 2024) – opowiada Vishwajeet.
Młody naukowiec z Indii swoją przyszłość wiąże z technologią wodorową. Jego dwa projekty badawcze, którymi zajmował się na PWr, są obecnie w trakcie procedury patentowej. W wolnym czasie lubi śpiewać, czytać książki oraz grać w krykieta i angażować się społecznie.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »