TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prestiżowe stypendia Start dla ósemki z PWr!

start_grupa_plaskie.jpg

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej ogłosiła laureatów i laureatki tegorocznej edycji konkursu Start dla młodych naukowców. Wśród setki wyróżnionych znalazło się aż osiem osób z PWr. Tylko dwie uczelnie w kraju mogą pochwalić się lepszym wynikiem.

W 31. edycji konkursu wystartowało 660 kandydatów i kandydatek. Ostatecznie programem stypendialnym objęto - na podstawie jakości ich dotychczasowego dorobku naukowego - setkę najlepszych. Największa liczba stypendystów pochodzi z Uniwersytetu Warszawskiego (14) oraz Politechniki Warszawskiej (11). Nasza uczelnia w tym zestawieniu może się pochwalić trzecim wynikiem w kraju.

Celem program Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju. Łączna suma przeznaczona na stypendia wyniosła w tym roku ponad 3 mln zł. Laureaci otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

Stypendyści i stypendystki programu Start 2023 z PWr:

Mgr inż. Agnieszka Chowaniec-Michalak

Agnieszka ChowaniecWydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

Pracuje w Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych, gdzie - m.in. w ramach projektu badawczego WOW finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider - sprawdza możliwość recyklingu odpadowych mączek granitowych. Jest także kierowniczką projektu, który uzyskała w konkursie Preludium Narodowego Centrum Nauki.

Pracę doktorską „Eksperymentalna ocena podstawowych właściwości posadzek epoksydowych modyfikowanych wybranymi odpadowymi dodatkami mineralnymi” przygotowuje pod kierunkiem promotora dr. hab. inż. Łukasza Sadowskiego, prof. uczelni oraz promotora pomocniczego dr. inż. Sławomira Czarneckiego (obaj Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego).

– Zajęłam się w niej modyfikacją żywic epoksydowych wykorzystywanych jako posadzki przemysłowe – wyjaśnia Agnieszka Chowaniec-Michalak. – W swoich badaniach analizuję wpływ różnych dodatków mineralnych na właściwości fizyczne i mechaniczne posadzek epoksydowych.

Dr inż. Aleksandra Królicka

gl_a_krolicka.pngWydział Mechaniczny

Jej zainteresowania badawcze obejmują projektowanie i charakteryzację wysokowytrzymałych stali bainitycznych, a w swoich badaniach wykorzystuje głównie metody mikroskopii elektronowej. Jest kierowniczką dwóch projektów badawczych, ukierunkowanych na optymalizację stabilności termicznej jej autorskich składów chemicznych stali bainitycznych w trakcie oddziaływania podwyższonej temperatury pracy.

– Aktualnie przebywam w Hiszpanii, na stażu podoktorskim w CSIC-CENIM w Madrycie – mówi dr Aleksandra Królicka. – Prowadzę tam wspólne badania dotyczące przemian fazowych oraz procesów wydzieleniowych zaprojektowanych stali bainitycznych. W wolnych chwilach zajmuje mnie odkrywanie plaż, przyrody oraz kultury Hiszpanii. Moją pasją jest też gra w padla. 

Stypendystka z W10 jest autorką rozprawy doktorskiej „Analiza zmian strukturalnych stali bainitycznych w wybranych procesach spajania", którą przygotowała pod opieką trójki promotorów: prof. Andrzeja Ambroziaka, dr. hab. inż. Krzysztofa Radwańskiego oraz dr. inż. Andrzeja Żaka.

Mgr inż. Patryk Obstarczyk

gl_p_obstarczyk.pngWydział Chemiczny 

Jest doktoratem w Instytucie Materiałów Zaawansowanych, gdzie prowadzi interdyscyplinarne badania nad bio-obrazowaniem amyloidów. Są to struktury związane z chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Alzheimera), w oparciu o wybrane techniki mikroskopowe oraz aspekty obrazowania (tj. multimodalność, obrazowanie bez znaczników lub z  funkcjonalnymi znacznikami). – Swoje zainteresowania naukowe rozszerzam projektując, otrzymując i charakteryzując funkcjonalne oraz atomowo-precyzyjne nanostruktury, czyli nanoklastry złota – mówi Patryk Obstarczyk.

Swoją pracę doktorską „Bio-obrazowanie amyloidów: dwu-fotonowo wzbudzana autofluorescencja i multimodalne nanoklastry złota” przygotowuje pod opieką promotorki dr hab. inż. Joanny Olesiak-Bańskiej, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego.

– Jestem też fanem „lochów i smoków”, czyli tzw. gier wyobraźni, gdzie gracze wcielają się w fikcyjne postaci i przeżywają przygody, a ich losy zależą od rzutów kośćmi. Wspomniane „lochy” zwiedzam również dzięki grom komputerowym z gatunku cRPG, gdzie poza fabułą, lubię eksplorować również ich mechaniki – dodaje.

Dr Paweł Plewa

Wydział Matematyki

Zainteresowania naukowe naszego stypendysty z W13 skupiają się wokół analizy harmonicznej, która jest jednym z działów matematyki teoretycznej. – Poruszam w nich przede wszystkim zagadnienia dotyczące przestrzeni funkcyjnych oraz operatorów liniowych stowarzyszonych z rozwinięciami ortogonalnymi – mówi dr Paweł Plewa. – Ostatnio moje zainteresowania zaczęły obejmować również analizę na przestrzeniach nieeuklidesowych, których klasycznym przykładem jest przestrzeń Heisenberga – dodaje.

Prywatnie badacz z Wydziału Matematyki lubi jeździć na wycieczki rowerowe, podróżować po świecie, czytać książki – nie tylko te naukowe – oraz rozwiązywać zagadki matematyczne.

Swoją rozprawę doktorską „Hardy’s inequality associated with orthogonal expansions” napisał pod kierunkiem prof. Krzysztofa Stempaka z Wydziału Matematyki.

Mgr Wojciech Słomian

gl_w_slomian.pngWydział Matematyki

Laureat w swoich badaniach skupia się na pewnych własnościach dyskretnych operatorów uśredniających występujących w analizie harmonicznej. – Otrzymane wyniki mają zastosowanie w innych działach matematyki m.in. teorii ergodycznej i teorii liczb mówi dr Słomian. – Interesują mnie także pewne aspekty analitycznej teorii liczb.

Tytuł pracy doktorskiej badacza z W11 to „Aspekty dyskretnej analizy harmonicznej”. Promotorem doktoratu jest dr hab. Mariusz Mirek z Uniwersytetu Wrocławskiego, a promotorem pomocniczym jest dr Dariusz Kosz z Wydziału Matematyki PWr.

Dr inż. Mateusz Szatkowski

gl_m_szatkowski.pngWydział Podstawowych Problemów Techniki

Badacz z W11 naukowo zajmuje się kształtowaniem pola świetlnego z wykorzystaniem dynamicznej holografii cyfrowej. Kieruje projektami Opus oraz Lider, prowadząc badania podstawowe jak i aplikacyjne, w których skupia się na zastosowaniu strukturyzowanych wiązek świetlnych.

– W ramach tych badań rozwijam protokół komunikacyjny na optycznych bramkach logicznych oraz konstruuję sensor frontów falowych wykorzystujący wiry optyczne – mówi dr Szatkowski.

Dr inż. Dominik Terefinko

Wydział Chemiczny

gl_d_terefinko.pngNaukowiec z Katedry Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej pracuje obecnie nad konstrukcją i optymalizacją nowatorskich układów generujących zimne plazmy atmosferyczne.  Znajdują one zastosowanie w ochronie środowiska przy oczyszczaniu wody z antybiotyków, a także w stomatologii biomedycynie – mówi stypendysta z W3

W swojej pracy „Zbadanie aktywności biologicznej różnych układów zimnej plazmy atmosferycznej” skupił się nad określeniem wpływu bezpośredniego, pośredniego i mieszanego traktowania zimną plazmą na zdolność do proliferacji, migracji a także indukcji apoptozy komórek nowotworu piersi. Ponadto została określona aktywność biologiczna wodnych roztworów antybiotyków poddanych działaniu przepływowej szczotki plazmowej. Jej promotorami byli dr hab. inż. Piotr Jamróz, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PWr oraz prof. Aleksandra Klimczak z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

– W chwilach wolnych chętnie sięgam po książki, a także słucham audiobooków, w szczególności serii kryminalnych – opowiada dr Terefinko Szlifuję też swoje umiejętności wypiekania chleba na zakwasie oraz lubię wędrówki i jazdę na rowerze.

Mgr inż. Dorota Tomaszewska-Rolla

gl_a_tomaszewska.pngWydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

W swojej pracy badawczej skupia się na rozwijaniu nowego typu źródeł promieniowania laserowego o długościach fali nierozwijanych wcześniej, które mają realne zastosowanie w spektroskopii laserowej.

– Lasery te charakteryzują się krótkimi impulsami oraz szerokim spektrum promieniowania w zakresie spektralnym średniej podczerwieni – wyjaśnia Dorota Tomaszewska-Rolla.  Umożliwiają one wykrywanie śladowych ilości gazów, na przykład wielu gazów cieplarniach, substancji toksycznych, wybuchowych lub innych zanieczyszczeń powietrza.

Pracę doktorską „Metody generacji optycznych grzebieni częstotliwości w zakresie średniej podczerwieni dla potrzeb spektroskopii laserowej” przygotowuje pod okiem dr. hab. inż. Grzegorza Sobonia, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Jej hobby to escape roomy. – Mam na swoim koncie już ponad 150 odwiedzonych pokoi zagadek w Polsce i zagranicą  mówi badaczka z W12, która w wolnym czasie przygotowuję się też do startu w swoim pierwszym triathlonie.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję