Praca magisterska dyplomanta z W9 najlepsza w ogólnopolskim konkursie

Marcin Opalski – aktualnie doktorant na Politechnice Wrocławskiej – zwyciężył w ogólnopolskim konkursie prac magisterskich dotyczących zastosowania metod obliczeniowych. Swój dyplom obronił na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Marcin OpalskiKonkurs od 2006 r. organizuje Katedra Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej pod auspicjami Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk. Fundatorami nagród są firmy z branży cieplnej i firmy softwarowe: Hitachi Energy, Symkom, MESco i SBB ENERGY.

Organizatorzy chcą w ten sposób promować osiągnięcia studentów w zastosowaniu technik obliczeniowych w szeroko rozumianej technice cieplnej. Jak podkreślają, metody te pozwalają na znaczące zmniejszenie kosztów wytwarzania nowych produktów i skrócenie czasu przygotowania procesu technologicznego.

„Połączenie technik symulacji i optymalizacji jest tanim sposobem obniżenia materiałochłonności konstrukcji i znajdowania najlepszych warunków eksploatacji urządzeń. Właściwie stosowane techniki obliczeniowe pozwalają także zwiększyć bezpieczeństwo personelu i obniżyć niekorzystny wpływ procesu na środowisko. Wszystko to powoduje, że narzędzia obliczeniowe odgrywają coraz większą rolę w pracy inżyniera” – zaznaczają.

Obliczenia przemian w wyjątkowych rurkach

Marcin Opalski w swojej pracy magisterskiej zajął się analizą numeryczną przepływu wielofazowego uwzględniającego przemianę fazową w pulsacyjnej rurce ciepła (PHP, ang. pulsating heat pipe). Dyplom przygotował pod okiem dr. hab. inż. Sławomira Pietrowicza, prof. uczelni z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Stanowisko badawcze– Modelowanie numeryczne wykorzystywałem w celu zredukowania kosztów wynikających z konieczności budowy prototypu. Pozwoliło mi także porównać i zoptymalizować rozważane przypadki np. geometrii badanego urządzenia – tłumaczy autor.

W pracy opisał zasadę działania pulsacyjnej rurki ciepła. Ruch oscylujących w jej wnętrzu bąbli parowych jest wymuszony przez różnice temperatur między częścią ogrzewaną a chłodzoną.

– PHP jest o wiele bardziej wydajna od swojego klasycznego odpowiednika, który możemy znaleźć np. w naszych komputerach osobistych – opowiada doktorant. – Transfer energii cieplnej jest w nich oparty na przemianie fazowej czynnika roboczego pochłaniającej ciepło. W przypadku pulsacyjnej rurki ciepła jest rozszerzony o zintensyfikowaną konwekcję wynikającą z ruchu bąbli parowych wewnątrz rurki oraz dyfuzji cieplnej fazy ciekłej w obszarze, gdzie odbierane jest ciepło. Charakter pracy pulsacyjnych rurek pozwala osiągnąć opory cieplne rzędu stukrotnie mniejszych w porównaniu do konwencjonalnych odpowiedników.

Student zbadał wpływ różnych modeli transferu masy. Udowodnił, że porównywane modele nie tylko mają bezpośredni wpływ na intensywność przemiany fazowej, ale także na generowane struktury przepływu.

Przepływ w pulsacyjnej rurce ciepła– Odpowiednie zamodelowanie struktur przepływu, a uściślając: filmu cieczowego, jest kluczowe w prawidłowym prognozowaniu strumieni ciepła wynikających z dyfuzji cieplnej i wnikania ciepła, które jest znacznie intensywniejsze dla cieczy niż dla gazu – podkreśla.

W swojej pracy wykorzystał oprogramowanie OpenFOAM, które pozwala na swobodną modyfikację kodu źródłowego, umożliwiając lepsze zrozumienie natury modelowanych procesów zachodzących w symulacji. Obliczenia przeprowadził przy pomocy politechnicznego superkomputera Bem. Trwały one trzy miesiące.

– Wyniki zweryfikowałem w oparciu o eksperyment, porównując prędkości oscylacji, kształt warstwy przyściennej, kąt menisku bąbla parowego i jego rozrywanie – dodaje autor. – Moja praca pozwoliła wyznaczyć najbardziej optymalny model transferu masy przemiany fazowej i była pierwszą pracą na świecie, która uwzględniała dyskretny transfer cieplny uwzględniający turbulencję w oprogramowaniu OpenFOAM.

Pulsacyjne rurki ciepła w kosmosie?

Jak podkreśla Marcin Opalski, analizy naukowe na polu modelowania PHP są kluczowe do przyszłych aplikacji pulsacyjnych rurek ciepła w przemyśle kosmicznym, ponieważ ich właściwości pozwalają na pracę w warunkach zerowej i hipergrawitacji.

– Modele o wysokiej zbieżności pozwalają na redukcję awaryjności i wzrost niezawodności, co jest kluczowe w aspekcie wyboru technologii w zastosowaniach kosmicznych. Pozwalają na uniknięcie budowy kosztownego prototypu oraz porównanie i zoptymalizowanie rozważanych przypadków, np. geometrii badanego urządzenia – dodaje laureat konkursu.

Marcin Opalski jest absolwentem kierunku Computer Aided Power and Mechanical Engeering. Studenci zdobywają na nim umiejętności w zakresie metod numerycznych dla szerokiego zakresu zastosowań w energetyce i mechanice i budowie maszyn. Potrafią wykonywać złożone symulacje cieplno-przepływowe z wykorzystaniem komercyjnego i niekomercyjnego oprogramowania, sztucznej inteligencji i konwencjonalnego podejścia do rozwiązywania problemów energetycznych.

Obecnie laureat nagrody jest doktorantem w Szkole Doktorskiej PWr. Kontynuuje prace nad  pulsacyjnymi rurkami ciepła pod kątem modelowania numerycznego oraz prowadzi eksperymentalne badania ich pracy w warunkach kriogenicznych. Realizuje podwójny doktorat w programie Cotutelle na Université Paris-Saclay, która jest najlepszą uczelnią we Francji według Listy Szanghajskiej.

lucy