TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Praca dyplomowa absolwentki W3 wyróżniona

Data: 02.12.2022 Kategoria: konkursy/stypendia, Wydział Chemiczny

michalina_slemp_plaskie.jpg

Michalina Ślemp została laureatką konkursu na najlepszą eksperymentalną pracę magisterską z chemii zrealizowaną na wrocławskich uczelniach w roku akademickim 2021/22 r. Jury doceniło jej badania procesów zachodzących w cieczach i koloidach oświetlanych strukturyzowanym światłem laserowym.

Łącznie na konkurs zorganizowany przez Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem) wpłynęło 26 prac. Jury zdecydowało, że najlepsza z nich została napisana przez Michalinę Ślemp z Wydziału Chemicznego PWr.

– Jej praca dyplomowa uzyskała maksymalną liczbę punktów w recenzjach wykonanych przez dwóch recenzentów – mówi dr hab. inż. Tomasz Olszewski z Wydziału Chemicznego, przewodniczący Oddziału Wrocławskiego PTChem. – Podkreślali oni wysoki poziom naukowy przeprowadzonych badań, ich nowatorski charakter oraz zastosowanie nowoczesnej aparatury badawczej. Ponadto bardzo wysoko oceniony został sposób prezentacji oraz dyskusja wyników przez dyplomantkę, a także jej ponadprzeciętne zaangażowanie w prowadzone badania – wyjaśnia.

Nasza absolwentka otrzymała tytuł magistra za pracę „Study of processes occurring in liquids and colloids irradiated with structured laser light” przygotowaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Miniewicza z Instytutu Materiałów Zaawansowanych.

Oto oszałamiająco piękny efekt "Marangoni bursting"
- zjawisko powstałe ciągłą zmianą gradientu napięcia powierzchniowego poprzez parowanie alkoholu.
Dzięki Michalinie Ślemp pokazujemy go jako systemy z różnymi barwnikami o różnym stosunku IPA:woda.
Film przyśpieszony dwukrotnie. 

– W swoich badaniach skupiłam się, na zapoznaniu się z techniką generacji strukturyzowanego światła za pomocą ciekłokrystalicznego przestrzennego modulatora światła (ang. spatial light modulator), tworzeniem wirów świetlnych oraz wykorzystaniem ich do wpływania na tor ruchu pływaków, wykorzystując przy tym pływy Marangoniego – tłumaczy Michalina Ślemp.

Podczas pisania pracy wypróbowała wiele technik, jak i skal takich pływaków – od 50 um aż do 200 nm. – Podczas poszukiwań idealnych pływaków dokładnie zbadałam tzw. efekt „Marangoni bursting” i później opisałam wszystko w swojej publikacji – tłumaczy Michalina Ślemp. – Wykorzystałam go również do krystalizacji mikro i nano kryształów o niezwykłych właściwościach, co nigdy dotychczas nie zostało jeszcze opisywane – dodaje.

Michalina Ślemp ukończyła w 2022 r. kierunek chemia i inżynieria materiałów w języku angielskim (specjalizacja Advanced Nano and Bio-materials – MONABIPHOT). W październiku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Claude Bernard Lyon 1 we Francji. Pracuje w grupie zajmującej się nieliniowymi systemami optycznymi oraz interfejsami (Institut Lumière Matière), gdzie zajmuje się Hiper Rozpraszaniem Reighleya (ang. Hyper Reighley Scattering) na chiralnych nanocząstkach.

Jej zainteresowania naukowe obejmują badania dynamiki pływów ciepła, za szczególnym uwzględnieniem efektu zwanego „Marangoni bursting”, nanotechnologii oraz interakcji strukturyzowanego światła z materią.

ptcech_logo.jpg***

W skład kapituły konkursu weszli członkowie zarządu Oddziału Wrocławskiego PTChem i przedstawiciel zarządu głównego PTChem. Ponadto członkami honorowymi byli dziekani Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej,  a także dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego. Przewodniczącym kapituły był dr hab. inż. Tomasz Olszewski z Wydziału Chemicznego.

Główną nagrodą w konkursie była kwota 2 tys. złotych ufundowana przez sponsora, firmę chemiczną Apeiron Synthesis S.A. z Wrocławia.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję