TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 11.12.2023 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Matematyki
Dr Grzegorz Krzyżanowski został laureatem VIII edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) za najlepszą pracę doktorską z zakresu nauk ekonomicznych. Nagrodzono jego rozprawę napisaną pod kierunkiem prof. Marcina Magdziarza i dr. hab. Łukasza Płociniczaka, prof. uczelni z Wydziału Matematyki.
Celem konkursu jest rozwijanie polskiej myśli ekonomicznej oraz zwiększanie zainteresowania środowiska akademickiego tematyką makroekonomii oraz finansów, a w szczególności polityki pieniężnej i rynków finansowych. W tegorocznej edycji kapituła konkursu, której przewodniczył prof. Alojzy Nowak, zdecydowała o przyznaniu nagrody drugiego stopnia oraz czterech wyróżnień.
Nagrodę II stopnia w wysokości 20 tys. zł otrzymał absolwent W13 dr Grzegorz Krzyżanowski za swoją pracę doktorską „Modele ułamkowe i ich zastosowania w finansach”. Napisał ją pod kierunkiem promotora prof. Marcina Magdziarza oraz promotora pomocniczego dr. hab. inż. Łukasza Płociniczaka, prof. uczelni (obaj z Wydziału Matematyki).
W swojej pracy laureat skupia się na wycenie kontraktów opcyjnych na niepłynnych rynkach finansowych. – W tym przypadku nie można skorzystać z modelu Blacka-Scholesa, czyli fundamentalnej metody wyceny opcji, za którą w 1997 roku została przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii – wyjaśnia dr Krzyżanowski. – Używając szczególnej klasy procesów stochastycznych zwanych subordynatorami, zostają wprowadzone odpowiednie uogólnienia wspomnianego modelu.
Nasz absolwent wiele uwagi poświęcił metodom numerycznym pozwalającym na obliczenie ceny wybranych typów opcji. – Tematyka pracy leży na pograniczu ekonomii matematycznej, analizy numerycznej, procesów stochastycznych oraz ułamkowych równań różniczkowych – mówi dr Krzyżanowski. – Oryginalne wyniki rozprawy nie tylko istotnie rozwijają wspomniane teorie, ale także mogą mieć wymierne znaczenia dla sektora finansowego.
Dr Grzegorz Krzyżanowski jest absolwentem Wydziału Matematyki. W 2022 r. uzyskał stopień doktora na Politechnice Wrocławskiej. Obecnie pracuje w sektorze bankowym. Jego zainteresowania naukowe związane są z matematyką finansową, modelowaniem matematycznym i analizą numeryczną.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »