TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Praca absolwentki W3 z wyróżnieniem od PTChem

Zdjęcie ilustracyjne laureatki

Adrianna Cepa z Wydziału Chemicznego została wyróżniona w konkursie na najlepszą eksperymentalną pracę magisterską z chemii zrealizowaną na wrocławskich uczelniach w roku akademickim 2022/23. 

Jury konkursu, który już po raz drugi zorganizował Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem), zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia Adriannie Cepie za pracę ”Formulation of 3D printed objects for controlled release of wound healing agents”, którą przygotowała pod opieką promotorki dr inż. Anny Dawiec-Liśniewskiej z Wydziału Chemicznego PWr.

– Zdecydowaliśmy o wyróżnieniu tej pracy z uwagi na jej wysoki poziom merytoryczny oraz edytorski, a także bardzo aktualną i ambitną tematykę badawczą z dużym potencjałem wdrożeniowym – mówi dr hab. inż. Tomasz Olszewski, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, przewodniczący Oddziału Wrocławskiego PTChem. – Ponadto bardzo wysoko oceniliśmy sposób prezentacji i omówienie wyników przez dyplomantkę oraz jej ponadprzeciętne zaangażowanie w prowadzone badania – dodaje.

Adrianna Cepa jest absolwentką studiów magisterskich na Wydziale Chemicznym PWr, specjalność Medicinal Chemistry. Po zakończeniu nauki na naszej uczelni będzie pracować w amerykańskim Centrum Zaawansowanych Terapii i Badań nad Białaczką (Advanced Leukemia Therapies and Research Center). Zajmie się tam badaniem białaczkowych komórek macierzystych, koncentrując się na ich biologii oraz metabolizmie.

Praca dyplomowa laureatki stanowi nowe ujęcie problemu, jakim jest poszukiwanie innowacyjnych, efektywniejszych rozwiązań materiałowych czy technologicznych w leczeniu ran przewlekłych.

Zdjęcie ilustracyjne

– Skupiłam się na stworzeniu drukowanych – metodą biodruku 3D – obiektów o określonej architekturze przestrzennej, które miały służyć jako inteligentne materiały opatrunkowe z funkcją kontrolowanego uwalniania substancji aktywnych – wyjaśnia Adrianna Cepa.

Rany przewlekłe, w szczególności rany cukrzycowe, stopa cukrzycowa są jednym z najpoważniejszych i najtrudniejszych powikłań u osób cierpiących na cukrzyce. Adrianna Cepa: To właśnie one stanowiły największe wyzwanie i podstawę do stworzenia innowacyjnych opatrunków zawierających lek, którego uwalnianie odbywa się w kontrolowany sposób.

Przeprowadzone, w trakcie powstawania pracy magisterskiej, eksperymenty badawcze przyczyniły się do opracowania spersonalizowanych opatrunków hydrożelowych, zawierających lidokainę, substancję przeciwbólową, kojącą. – Otrzymane matryce hydrożelowe zawierające lidokainę charakteryzowały się dobrą drukowalnością, odpornością chemiczną i fizyczną oraz spowolnionym uwalnianiem składnika aktywnego w buforach – tłumaczy absolwentka W3. – Dodatkowo materiały te nie wykazały cytotoksyczności względem komórek ssaczych, fibroblastów (testy in vitro) oraz były biokompatybilne, nie wykazując stanów zapalnych u myszy (testy in vivo).

Uzyskane przez Adriannę Cepę wyniki pokazują, że technologia biodruku 3D personalizowanych, złożonych opatrunków może stanowić doskonałą alternatywę dla obecnie stosowanych rozwiązań klinicznych w leczeniu ran przewlekłych.

Praca Adrianny Cepy była realizowana przy współpracy z prof. Andrzejem Szubą z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach projektu „Badanie możliwości zastosowania w przyszłości biodrukowanych 3D hydrożelowych opatrunków kolagenowych i alginianowych na trudno gojące się rany. Ocena ich biokompatybilności w testach in vitro i in vivo”.

newsletter

ptcech_logo.jpg***

W skład kapituły konkursu weszli członkowie zarządu Oddziału Wrocławskiego PTChem i przedstawiciel zarządu głównego PTChem. Ponadto członkami honorowymi byli dziekani Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, a także dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego

apeiron-logo.pngGłówną nagrodą w konkursie była kwota 2 tys. złotych ufundowana przez sponsora, firmę chemiczną Apeiron Synthesis S.A. z Wrocławia. Otrzymała ją pracę autorstwa mgr Klaudii Moskot z Uniwersytetu Wrocławskiego „Analiza morwy białej jako surowca zielarskiego”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję