Poznaliśmy władze Academii Iuvenum. Stawiają nie tylko na rozwój naukowy

Dr inż. arch. Marta Rusnak, dr inż. Andrzej Żak i dr inż. Sławomir Czarnecki zostali wybrani do prezydium Academii Iuvenum. Przez najbliższy rok  będą kierować pracą elitarnego gremium młodych naukowców.

Academia Iuvenum (AI) to kolejny program – po Primus, Secundus, Tertius oraz Professor magnus – tworzący nowy system doskonałości na naszej uczelni. W pierwszym składzie Academii znalazło się 24 młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 lat i są niedługo po doktoracie (co najmniej rok). To reprezentanci wszystkich dyscyplin naukowych prowadzonych na naszej uczelni.

Prezydium Academii Iuvenum

Gremium zostało wyłonione na podstawie oceny dotychczasowego dorobku i planu naukowego na najbliższe lata. Academia zaczęła działać od 1 października – w jej gronie znaleźli się przedstawiciele dwunastu wydziałów naszej uczelni. Przewodniczy im trzyosobowe prezydium w składzie: dr inż. arch. Marta Rusnak z Wydziału Architektury (przewodnicząca), dr inż. Andrzej Żak z Wydziału Mechanicznego (zastępca przewodniczącej), dr inż. Sławomir Czarnecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego (sekretarz).

Wymiana myśli i doświadczeń

dr inż. arch. Marta Rusnak– Mamy świadomość, że przecieramy szlaki, bo Academia Iuvenum to nowe gremium na PWr. Chcemy od razu zaznaczyć, że traktujemy się w tym zespole równorzędnie. Naszą rolą jako prezydium jest głównie organizacja pracy. W wyznaczaniu kierunku działania będziemy uczestniczyć wszyscy – mówi dr Marta Rusnak.

Dodaje, że zadanie na najbliższy czas to ustalenie potrzeb poszczególnych członków AI i zbudowanie społeczności.

Zgodnie z zamysłem inicjatora powstania Academii, rektora PWr prof. Arkadiusza Wójsa, ma być ona nie tylko miejscem wymiany myśli naukowej, ale również szkołą dla liderów.

– Zdecydowanie łatwiej ta wymiana będzie przebiegać, gdy będziemy się dobrze znać. Z jednej strony stawiamy więc na szkolenia, podnoszenie swoich umiejętności w różnych dziedzinach, a z drugiej na poznanie swoich charakterów i budowanie relacji. Z doświadczenia wiemy, że to ułatwia tworzenie zespołów naukowych, zwłaszcza interdyscyplinarnych – uważa dr Andrzej Żak.

Dr Sławomir Czarnecki dodaje, że często rzeczywistość postrzegamy z wąskiej perspektywy albo dziedziny naukowej, albo własnego wydziału. – Tutaj mamy możliwość porozmawiać o naszych doświadczeniach i zobaczyć, jak pewne kwestie wyglądają u innych – mówi sekretarz AI.

Szkolenie konkretnych umiejętności

dr inż. Andrzej ŻakDziałalność AI ma się opierać na regularnych spotkaniach, podczas których naukowcy będą opowiadać o swoich badaniach i projektach. Ważną kwestię mają stanowić szkolenia dostosowane do oczekiwań młodych naukowców.

– Większość potrzeb związanych z dążeniem do doskonałości naukowej jest dla nas wspólna, niezależnie od dziedziny, którą reprezentujemy. Mam na myśli np. sposób ubiegania się o granty, pisanie artykułów pod kątem określonych czasopism, wystąpienia publiczne czy perfekcyjną prezentacje treści graficznych. Dlatego chcemy szkolić się w tych kwestiach, żeby osiągać jak najlepsze rezultaty – mówi dr Marta Rusnak.

W planach mają już warsztaty poświęcone ubieganiu się o finansowanie w projektach w ramach programów Horyzont Europa i European Research Council. – To są najbardziej wymagające projekty dla młodych i bardziej doświadczonych naukowców, dlatego należy się do takich konkursów odpowiednio przygotować. Eksperci podpowiedzą nam, jak to robić skutecznie – zapowiada dr Andrzej Żak.

newsletter-promo.png

Młodzi i zaangażowani

dr inż. Sławomir CzarneckiNaukowcy planują też certyfikowane szkolenia z zarządzania i warsztaty z wystąpień publicznych. – Wiemy, jak ważnym zadaniem jest atrakcyjne prezentowanie wyników badań w różnych środowiskach. Popularyzacja nauki to też jest przecież nasza misja – mówi dr Czarnecki.

Członkowie Academii zamierzają się również włączać w bieżącą działalność uczelni. Ich zadaniem będzie opiniowanie istotnych dla Politechniki dokumentów czy udział w pracach zespołów je opracowujących. Naukowcy będą też wspierać różne inicjatywy, takie jak np. „Zielona transformacja uczelni”. Podkreślają, że pomysłów im nie brakuje:

– Naszą siłą jest różnorodność, mamy dopełniające się spojrzenie na wiele kwestii. Dzięki temu rodzą się rozwiązania, na które każdy z nas osobno nigdy by nie wpadł. Szybka wymiana poglądów daje nam kapitalne możliwości – zauważa dr Żak.

Academia Iuvenum ma liczyć docelowo 48 osób. Co roku wybieranych będzie kolejnych 24 nowych reprezentantów, na kadencję trwającą dwa lata akademickie. – Dzięki takiej wymianie mamy szansę zachować ciągłość zainicjowanych wcześniej działań – podkreśla dr Marta Rusnak.

ISZ

O Academii Iuvenum przeczytaj także: