TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.05.2025 Kategoria: Wydział Matematyki, życie uczelni
Pasjonaci matematyki – dzieci, młodzież i dorośli – z całej Polski zjechali w ten weekend na Politechnikę Wrocławską. Ponad 500 osób zmierzyło się w finale Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Dwa dni zmagań z trudnymi zadaniami wyłoniły reprezentację kraju na światowy finał w Tunezji.
Tegoroczny finał okazał się wyjątkowo trudny – w żadnej z kategorii uczestnicy nie rozwiązali bezbłędnie wszystkich zadań. W najmłodszej grupie dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej rozwiązywały po pięć zadań w sobotę i niedzielę, a w najwyższej kategorii – dla osób zajmujących się matematyką profesjonalnie – konieczne było wykonanie w sumie aż 36 zadań.
Liczyły się nie tylko prawidłowe rozwiązania, ale i jak najkrótszy czas oddania kartki z rozwiązaniami czy nawet trudność tych zadań, w których popełniło się błędy (im trudniejsze, tym większa strata punktów).
Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych był już XXI edycją konkursu. Tradycyjnie w rywalizacji uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki z całej Polski, którzy wcześniej najlepiej spisali się w pierwszym i drugim etapie konkursu.
Dla wielu z finalistów była to już kolejna przygoda z konkursem, na który wracają co roku. Rzadkością nie są też „występy rodzinne” – często zdarza się, że w salach obok siebie, w różnych kategoriach wiekowych, o punkty walczą rodzice i dzieci albo kilkoro rodzeństwa. Tegorocznym rekordem pod tym względem było czterech braci startujących w różnych grupach wiekowych.
Mistrzostwa gromadzą pasjonatów matematyki od kilkulatków po seniorów. Najstarszy uczestnik konkursu urodził się w 1957 r., najmłodsza uczestniczka w grudniu 2017 r.
Wyniki konkursu poznaliśmy w niedzielne popołudnie. Najlepszych zawodników i zawodniczki organizatorzy uhonorowali medalami, dyplomami i nagrodami, zapraszając na scenę w auli w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej. Tym samym poznaliśmy także osoby, które zostały powołane do reprezentacji Polski na światowy finał mistrzostw, który zostanie rozegrany w sierpniu, po raz pierwszy w Tunezji.
– Bardzo się cieszę, że mogę powitać na naszej uczelni osoby, które z logiki uczyniły narzędzie swoich codziennych decyzji i pracy. Panuje takie przekonanie, że matematyk jest świetnym materiałem na fachowca każdego rodzaju, bo ma najbardziej otwarty, elastyczny umysł. Z pewnością nie jest błędne – podkreślał w czasie niedzielnej gali kończącej mistrzostwa prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia PWr. – Na Politechnice jesteśmy przekonani, że matematyka i logika są niezwykle ważne w procesie kształcenia. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, że studenci naszego Wydziału Medycznego musieli w rekrutacji pochwalić się m.in. wynikami matury z rozszerzonej matematyki, dlatego że uważamy, że umiejętności matematyczno-logiczne są dla nich nieodzowne. Wiele się po nich spodziewamy i wiele od nich oczekujemy. Kształcimy przyszłych lekarzy, którzy będą łączyli świetne przygotowanie medyczne z dużą wiedzą inżynieryjną.
Prof. Tomasz Downarowicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, zaznaczał jak duże znaczenie obecnie ma uczenie logicznego myślenia.
– Żyjemy w czasach, w których na każdym kroku napotykamy na fejknewsy, manipulacje, a nawet próby oszustwa. Ćwiczenie umysłu w zakresie logicznego myślenia przygotowuje nas do mądrego życia. Logiczne myślenie stanowi tarczę obronną. Dlatego cieszę się, że patrzę na tak liczną grupę osób, w tym zwłaszcza dzieci i młodzież, które już od najmłodszych lat ćwiczą swoje umysły i stawiają na logikę – tłumaczył.
Z kolei prof. Krzysztof Bodan, dziekan Wydziału Matematyki PWr, ze śmiechem podkreślał, że dzięki matematycznym zmaganiom kampus naszej uczelni był najgorętszym miejscem we Wrocławiu w ten weekend (tym bardziej, że pogoda nie rozpieszczała w czasie tych dwóch dni). – Przed finalistami teraz zmagania w Tunezji. Mocno trzymamy kciuki i wierzymy, że pójdzie wam świetnie. Niech żyje matematyka! – dodawał.
(z pogrubieniem osoby, które otrzymały powołania do reprezentacji Polski na finał światowy)
1. Ignacy Pałamarz-Podgórny (Stępin)
2. Gustaw Szczodruch (Jazgarzew)
3. Jan Porosiński (Wrocław)
4. Maryla Ludwiczak (Wrocław)
5. Gustaw Szelepajło (Pilchowo)
6. Paweł Kacprzycki (Poznań)
7. Helena Niemyska (Warszawa)
8. Kinga Rzeszutko (Warszawa)
9. Amelia Henzler (Piaseczno)
10. Jan Wierzowiecki (Kiełczów)
Zwycięzca w tej kategorii bezbłędnie rozwiązał 15 na 16 zadań, a w przypadku miejsc 3-7 rywalizacja była bardzo zacięta – wszystkie osoby rozwiązały 13 zadań, a o miejscach zdecydowały tzw. „małe punkty”.
1. Leon Markowski (Warszawa)
2. Marcel Bury (Szczecin)
3. Adam Penszyński (Warszawa)
4. Andrzej Anholcer (Kamionki)
5. Maria Goraj (Wrocław)
6. Jakub Ceynowa (Wrocław)
7. Magdalena Lipska (Wrocław)
8. Wojciech Osika (Szczecin)
9. Szymon Bednarski (Konstantynów Łódzki)
10. Wojciech Andruczyk (Grabówka)
W tej kategorii w pierwszym dniu mistrzostw aż osiem osób rozwiązało bezbłędnie wszystkie zadania.
1. Karol Kulczycki (Wrocław)
2. Alan Surówka (Siepraw)
3. Damian Mech (Ząbki)
4. Jakub Młyńczak (Wrocław)
5. Julian Zbigniew Kuryłłowicz-Kaźmierczak (Poznań)
6. Mateusz Bąk (Cholerzyn)
7. Michał Zabrocki (Brusy)
8. Mateusz Sobański (Myślibórz)
9. Stanisław Machaj (Wrocław)
10. Krzysztof Deptuła (Różnowo)
1. Mateusz Kaźmierczak (Ozorków)
2. Aleksander Dembny (Poznań)
3. Filip Kacper Tolarz (Wodzisław Śląski)
4. Mariia Kulyk (Wrocław)
5. Piotr Dybich (Kraków)
6. Szymon Łania (Gaj Oławski)
7. Antoni Czapkowski (Murowaniec)
8. Mateusz Śmietanko (Warszawa)
9. Jan Kropidłowski (Wrocław)
10. Jakub Bidecki (Michałowice)
Zwycięzca bezbłędnie rozwiązał 29 na 32 zadania.
1. Jan Micyk (Katowice)
2. Stanisław Mocny (Warszawa)
3. Marcin Horodecki (Gdynia)
4. Maciej Hryniewicz (Gliwice)
5. Łukasz Ganczarek (Wrocław)
6. Paulina Żeleźnik (Wrocław)
7. Aleksander Olszewski (Lublin)
8. Michał Jacek (Zamość)
9. Joanna Kumorek (Kraków)
10. Cezary Rębiś (Jedlnia-Letnisko)
Ze względu na mniejszą liczbę uczestników nagrodzono pierwszą siódemkę.
1. Michał Węgrzyn (Wrocław)
2. Robert Soboński (Kanie)
3. Justyna Jaworska (Kraków)
4. Konrad Czarnecki (Warszawa)
5. Zofia Krok (Szczecin)
6. Maciej Ignaciuk (Dziekanów Leśny)
7. Jeremi Hyska (Warszawa)
1. Łukasz Kalinowski (Warszawa)
2. Maciej Gawron (Warszawa)
3. Michał Borny (Lublin)
4. Wojciech Bukowicki (Kraków)
5. Paweł Rachel (Warszawa)
6. Gabriel Listowski (Zabrze)
7. Wiktor Szadowiak (Łódź)
8. Aleksandra Herba (Warszawa)
9. Krzysztof Solarski (Warszawa)
10. Krzysztof Foszcz (Kraków)
W tym przypadku także ze względu na mniejszą liczbę uczestników zdecydowano się nagrodzić pierwszą piątkę.
1. Łukasz Bożyk (Warszawa)
2. Sylwester Błaszczuk (Katowice)
3. Andrzej Grzesik (Kraków)
4. Tomasz Skalski (Wrocław)
5. Szymon Zwara (Toruń).
Mistrzostwa organizuje Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej – w prace zaangażowani są wykładowcy i pracownicy administracyjni wydziału. Organizacja konkursu jest możliwa dzięki wsparciu rektora Politechniki Wrocławskiej.
Przewodniczącym komitetu organizacyjnego był dr hab. inż. Tomasz Jakubowski, a przwodniczącą jury dr Anna Krystek. Na gali obecny był także dr Rościsław Rabczuk, honorowy przewodniczący komitetu organizacyjnego, członek Międzynarodowego Komitetu Gier Matematycznych oraz organizator pierwszych Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.
Szczegóły na temat mistrzostw na ich stronie internetowej.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »