TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.06.2022 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, współpraca z przemysłem, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Inteligenta laska dla niewidomych oraz kamera do wykrywania upadków to wyróżnione rozwiązania opracowane przez studentów w ramach tegorocznej edycji Konferencji Projektów Zespołowych.
Konferencja Projektów Zespołowych to inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm z różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je ściśle z nimi współpracując. Dla przyszłych inżynierów to także jeden z elementów zaliczenia trzeciego roku studiów.
Dotychczas konferencję prowadzono na Wydziale Elektroniki, ale po zmianach organizacyjnych na uczelni zmieniła się również formuła całego projektu. Teraz nad tematami zaproponowanymi przez firmy pracują studenci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Tematy zbierane są zawsze w semestrze zimowym, a ich realizacja trwa przez 15 tygodni semestru letniego. Nad jednym tematem – we współpracy z firmami – pracują najczęściej 4-5 osobowe grupy.
W tym roku studenci realizowali ponad 20 projektów zgłoszonych przez 12 firm i instytucji. Wśród nich znalazły się m.in. inteligentna laska dla niewidomych, kamera do wykrywania upadków, aplikacja do sterowania komputerem za pomocą gestów oraz różnego rodzaju aplikacje menadżerskie i gry.
– Jestem pod wielkim wrażeniem nie tylko przygotowanych projektów, ale także samych prezentacji. Widać, że studenci coraz lepiej przygotowują się również w tym zakresie – mówi dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, organizator Konferencji Projektów Zespołowych. – Zawsze najbardziej podobały mi się projekty sprzętowe i rozwiązania, które są praktyczne. W tym roku takich projektów nie zabrakło, a są też rozwiązania, które wkrótce będą wdrażane w konkretnych firmach – dodaje.
W głosowaniu przedstawiciele firm wyróżnienie otrzymało urządzenia ułatwiającego poruszanie się na zewnątrz osobie niewidomej. Opracowali je Helin Duygu Ucar, Anki Yavad, Juliette Chesneau-Snella i Pedro Diaz Padilla – zagraniczni studenci naszej uczelni, którzy kształcili się na PWr w ramach programu wymiany akademickiej. Zlecenie na opracowanie takiego rozwiązania przesłała firma Comarch.
– Pojawił się u nas pomysł stworzenia urządzenia wykorzystującego nowoczesne technologie, które pomagałoby w poruszaniu się osobom niewidomym. Studenci opracowali więc specjalny moduł przyczepiany do laski dla niewidomych oraz rękawicę wyposażoną w mikrokontroler i silniki wibracyjne – wyjaśnia Mateusz Żórawski z firmy Comarch.
Silniki w rękawicy znajdują się na trzech palcach i zaczynają wibrować, gdy osoba niewidoma zbliża się do przeszkody. Jest ona również wyposażona w GPS, który prowadzi użytkownika według wyznaczonych przez niego punktów informując np. o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych czy wysokiego krawężnika. Urządzenie ma także kamerę rozpoznającą pojawiające się przeszkody.
W opracowanie sprzętu zaangażowany był Marek Tankielun, kierownik Laboratorium Tyfloinformatyczne, który będąc osobą niewidomą został także pierwszym testerem urządzenia.
– Zaproponowane funkcje i sam prototyp bardzo mu się spodobały. Dzięki jego opiniom i sugestiom będzie się starali rozwinąć cały projekt, a następnie go wdrożyć – dodał Mateusz Żórawski.
Wyróżnienie przyznano również projektowi kamery wykrywającej upadki zgłoszonemu przez firmę estigiti. Jego realizacji podjęli się Kacper Małkowski, Kajetan Krasoń, Kajetan Wojciechowski, Jakub Korycki i Piotr Dębski.
– Zaciekawiła nas sama tematyka wykrywania różnego rodzaju sytuacji na podstawie danych. Spodobało nam się również, że projekt może komuś realnie pomóc, bo docelowo mógłby znaleźć zastosowanie w domach opieki i szpitalach – wyjaśnia Kacper Małkowski. Student kierunku systemy informatyki na specjalności Systemy Informatyki w Medycynie. – Gdy kamera wykryje upadek, system może przesłać powiadomienie do osoby będącej na dyżurze i tym samym pozwolić na natychmiastowe udzielenie pomocy – dodaje.
Studenci zgodnie przyznają, że o ile sam pomysł nie był zbyt skomplikowany, to trudniejsze okazało się dopasowanie do siebie wielu bardzo różnych elementów. Są jednak zadowoleni z wyników, bo skuteczność zbudowanego przez nich prototypy wynosi – póki co – 70-80 proc.
– Praca nad projektem pozwoliła nam nie tylko dobrze poznać technologie, z którymi musieliśmy się zmierzyć, lecz także nauczyła nas pracy w zespole. Tego elementu nie da się wyćwiczyć teoretycznie, trzeba to wypracować i udział w tym projekcie jest tego najlepszym przykładem – podkreśla Kajetan Wojciechowski.
Projekt kamery otrzymał również wyróżenienie publiczności.
Opracowywane przez studentów projekty nie są zazwyczaj gotowymi produktami, a co najwyżej mają formę prototypu. Każdego roku zdarzają się również takie rozwiązania, które bardzo szybko trafiają na rynek. Tak było i w tym razem z aplikacją do zarządzania pracownikami terenowymi, którą do realizacji zgłosiła firma XEVA.
Pomysł dotyczył opracowania aplikacji PWA do zarządzania zadaniami i pracownikami terenowymi, która posiada funkcjonalności dedykowane trzem grupom użytkowników: klientom, pracownikom obsługi klienta oraz pracownikom terenowym.
– Opracowane przez studentów rozwiązanie było na tak wysokim poziomie, że zostanie wdrożone w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni – zapowiada Dariusz Piasecki, dyrektor XEVA. – Dzięki udziałowi w projekcie jesteśmy w stanie spojrzeć na wiele rzeczy z zupełnie innej strony. Bywa, że pomysły proponowane przez osoby, które nie są jeszcze przyzwyczajone do rutynowej pracy w IT, bardzo pozytywnie nas zaskakują. Tak było i tym razem – dodaje.
Sponsorami tegorocznej edycji wydarzenia były NOKIA, Plume, Thaumatec, iteratec oraz Comarch.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »