TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Powołano Huby Innowacji Cyfrowych. Jesteśmy jednym z liderów

Data: 30.10.2019 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wsparcie przedsiębiorców w cyfrowej transformacji, to główne zadanie Hubów Innowacji Cyfrowych powołanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jednym z pięciu liderów nowych jednostek badawczych została Politechnika Wrocławska.

Liderzy zostali wyłonieni przez ministerstwo na podstawie 42 zgłoszonych aplikacji. Ostatecznie wybrano pięć ośrodków rozmieszczonych w różnych miejscach Polski. Każdy z nich ma inny model i własne podejście do usług świadczonych przedsiębiorcom. Za dwa lata, bazując na doświadczeniu tych ośrodków, zostaną wypracowane najlepsze standardy, które będą musiały spełniać kolejne huby.

huby_innowacji_cyfrowych_1.jpg

Przemysł 4.0 to przyszłość

Huby Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs) zostały powołane w ramach ministerialnego programu „Przemysł 4.0”, który realizowany jest od lipca 2019 roku.

Swoją działalność wszystkie powołane jednostki powinny zainaugurować jeszcze tym roku, a sam program potrwa do 2021 roku. Oprócz naszej uczelni na liderów wybrano także: Krakowski Park Technologiczny, Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Voicelab.AI oraz Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy.

Przez najbliższe dwa lata huby będą m.in. prowadzić działania informacyjno-demonstracyjne, szkoleniowe oraz doradcze, aktywnie docierając do przedsiębiorców, co pozwoli wypracować standardy świadczenia usług na wysokim poziomie jakościowym przez ośrodki tego typu. W tym procesie huby będą budowały także pogłębioną kooperację z Platformą Przemysłu Przyszłości oraz pomiędzy sobą.

Rozwiązania technologiczne, które będą głównymi obszarami działalności wyłonionych w konkursie hubów to:

  • łączność w technologii 5G,
  • algorytmy uczące się (Sztuczna Inteligencja), w tym systemy autonomiczne,
  • Internet Rzeczy (IoT),
  • BIM (Building Information Modelling),
  • chmura obliczeniowa,
  • rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR),
  • automatyka i robotyka,
  • Komputerowo Zintegrowane Wytwarzanie (Computer Integrated Manufacturing),
  • cyberbezpieczeństwo,
  • technologie przyrostowe (druku 3D).

Nad właściwą realizacją projektu będzie czuwać Komitet Sterujący z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Samo pojęcie „Przemysł 4.0” oznacza integrację inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzenie zmian w procesach produkcyjnych, których celem jest zwiększenie wydajności i elastyczności. Dotyczy jednak nie tylko technologii, lecz także nowej roli ludzi w systemie przemysłowym.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję