TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.07.2025 Kategoria: konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Dr inż. Paweł Holewa, fizyk doświadczalny i specjalista w dziedzinie nanofotoniki półprzewodnikowej, wraca na naszą uczelnię dzięki grantowi w programie NAWA Polskie Powroty 2024. W swoim projekcie COSMOS zajmie się prowadzeniem zaawansowanych badań nad technologiami kwantowymi nowej generacji, opartymi na zintegrowanych źródłach pojedynczych fotonów.
W grudniu 2023 r. dr Paweł Holewa obronił pracę doktorską na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr. Zajął się w niej, pod kierunkiem dr. hab. inż. Marcina Syperka, prof. uczelni oraz dr Elizavety Semenovej z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU), zbadaniem deterministycznego wytwarzania nanofotonicznych urządzeń z pojedynczymi kropkami kwantowymi InAs/InP emitującymi fotony w paśmie telekomunikacyjnym.
Kolejnym krokiem dr. Holewy był wyjazd na DTU, gdzie trafił na staż podoktorski.
– Zająłem się projektowaniem i wytwarzaniem mikroskopowych źródeł pojedynczych fotonów oraz nanolaserów zasilanych elektrycznie – wyjaśnia dr Paweł Holewa, który na duńskiej uczelni, w ultra-czystych pomieszczeniach, (tzw. „cleanroom”) rozwija także technologię mikrotransferu (micro-transfer printing) – przełomowej metody integracji materiałów aktywnych z fotonicznymi układami scalonymi.
W międzyczasie naukowiec zaaplikował o grant Polskie Powroty, który przyznaje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). W lipcu 2025 r. ogłoszono wyniki tego prestiżowego konkursu i wśród jedenastu docenionych osób znalazł się także dr Holewa.
NAWA przyznała mu 1 263 200,00 zł na trzyletni projekt badawczy COSMOS (z ang. „Coherent Single-Photon Sources Integrated with Low-Loss Platforms for Quantum Computing at Telecom Wavelengths”, pl. „Koherentne źródła pojedynczych fotonów zintegrowane z niskostratnymi platformami fotonicznymi dla obliczeń kwantowych w zakresie telekomunikacyjnym”), który zdecydował się prowadzić na Politechnice Wrocławskiej od 2026 r.
Projekt COSMOS zakłada opracowanie skalowalnej, zintegrowanej platformy kwantowej, zdolnej do generowania pojedynczych fotonów o wysokiej koherencji i nierozróżnialności, kompatybilnych ze światłowodową infrastrukturą telekomunikacyjną.
Kluczowe założenia projektu obejmują wykorzystanie mikrotransferu do integracji kropek kwantowych InAs/InP z niskostratnymi układami fotonicznymi opartymi o SiN czy Si, stabilizację środowiska ładunkowego kropek za pomocą pola elektrycznego oraz wzmocnienie sprzężenia światło-materia dzięki zaawansowanym projektom nanownęk optycznych.
– To wszystko umożliwi przeprowadzenie eksperymentu interferencji dwufotonowej na chipie – tłumaczy dr Holewa. – A to z kolei stanowi istotny krok w stronę realizacji fotonicznych obliczeń kwantowych z użyciem kropek kwantowych.
Badania optyczne w projekcie COSMOS będą prowadzone w Katedrze Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej. Tam dr Holewa stworzy własny zespół badawczy, współpracujący z istniejącymi już zespołami dr. hab. inż. Marcina Syperka, prof. uczelni, i prof. Grzegorza Sęka.
– Jednym z naszych priorytetów będzie rozwój niezależnych kompetencji technologicznych w zakresie wytwarzania nanostruktur III-V – zaznacza laureat grantu NAWA. – Dzięki temu Politechnika Wrocławska nie będzie musiała już polegać na zagranicznych ośrodkach w tym zakresie, co znacząco zwiększy autonomię uczelni i pozycję w projektach międzynarodowych.
Wraz z rozwojem uczelnianego Centrum Mikro- i Nanoelektroniki, Mikro- i Nanosystemów oraz Mikro- i Nanoinżynierii (CMN3), w zespole planowane są również prace nad technologią urządzeń fotoniki kwantowej – od epitaksji zaawansowanych struktur z materiałów III-V po integrację źródeł światła z układami fotonicznymi.
Powstające właśnie CMN3 to jedno z kluczowych przedsięwzięć infrastrukturalnych uczelni. Ma dysponować nowoczesnym cleanroomem o powierzchni 1300 m² oraz zaawansowanym wyposażeniem do technologii półprzewodnikowej, w tym mikroskopii elektronowej, litografii elektronowej, optycznej, mikrotransferu czy trawienia ICP-RIE. Sprzęt ten zostanie wykorzystany zarówno w projekcie COSMOS, jak i w kolejnych inicjatywach, nie tylko z zakresu technologii kwantowych.
– CMN3 umożliwi nam realizację pełnych łańcuchów technologicznych, nie tylko na potrzeby fotoniki kwantowej, ale także na potrzeby badania i wytwarzania struktur laserów, czujników, oraz struktur wykorzystywanych w szeroko pojętej optoelektronice – podkreśla dr Holewa. – To będzie istotny impuls dla rozwoju technologii w regionie i nowa jakość dla całej polskiej nauki.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »