Ponad 2 mln zł dla naszych naukowców na badania nad COVID-19

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs na badania dotyczące COVID-19. Prof. Marcin Drąg i dr hab. inż. Łukasz Berlicki z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej otrzymają na swoje projekty ponad 2 mln zł.

laboratoria_na_w3.jpgKonkurs ogłoszony został pod koniec marca i skierowany był do naukowców pracujących na zrozumieniem mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, a także nad udoskonaleniem testów diagnostycznych, poszukiwaniem nowych leków i łagodzeniem społecznych skutków pandemii.

W sumie badacze złożyli 262 wnioski na łączną kwotę ponad 140 mln zł, z czego do oceny merytorycznej skierowano 259. Finansowanie na łączną kwotę ponad 12 mln zł przyznano 19 projektom. W naukach o życiu finansowanie otrzymało dwanaście wniosków, w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce – cztery, zaś w naukach ścisłych i technicznych – trzy.

Wśród laureatów znaleźli się prof. Marcin Drąg, który otrzymał największe dofinansowanie w całym konkursie i dr hab. inż. Łukasz Berlicki z Wydziału Chemicznego PWr.

Prof. Marcin Drąg otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 590 000 zł na projekt „Retargetowanie znanych leków w kierunku proteaz uczestniczących w rozwoju choroby COVID-19”.

m_drag_30_04.jpgCelem projektu realizowanego przez prof. Marcina Draga jest przeszukanie biblioteki kilku tysięcy zaakceptowanych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków i inne agencje leków wobec pięciu proteaz (ACE2, TMPRSS2, katepsyn B i L, SARS-CoV-2-PLpro) w celu znalezienia cząsteczek, które mogą hamować którąkolwiek z tych proteaz zaangażowanych w inwazję SARS-CoV-2 i rozwój COVID-19. Identyfikacja takich cząsteczek natychmiast dostarczy informacji o kandydatach do retargetowania leków.

Uzyskane informacje będą mogły być natychmiast wykorzystane przez lekarzy do badań nad retargetowaniem leków, ale także przez wirusologów do pracy nad modelami wirusów w celu lepszego zrozumienia mechanizmu ich działania.

Natomiast dr. hab. inż. Łukaszowi Berlickiemu przyznano grant w wysokości 465 600 zł na projekt „Inhibitory oddziaływania ludzkiego ACE2 i białka S z SARS-CoV-2 bazujące na foldamerach peptydowych”.Głównym celem tych badań jest opracowanie nowych związków z grupy foldamerów peptydowych, które byłyby zdolne do hamowania oddziaływania ludzkiego ACE2 i białka S wirusa SARS-Cov-2. Związki zostaną zaprojektowane z użyciem metod komputerowych oraz otrzymane i  przeanalizowane z  zastosowaniem współczesnych metod chemii peptydów. Cały proces będzie powtarzany iteracyjnie w celu uzyskania cząsteczek o pożądanej aktywności inhibitorowej.

lukasz_berlicki_pwr.jpgWyniki uzyskane w ramach projektu mogą mieć znaczący wpływ na różne dziedziny nauki. Zweryfikowana i ulepszona zostanie ogólna metodologia opracowywania inhibitorów oddziaływania białko-białko na bazie foldamerów peptydowych. Inhibitory oddziaływania białek ACE2 i SSARS-CoV-2 będą mogły być wykorzystane jako narzędzia do badań nad lepszym zrozumieniem procesu wnikania wirusa  do  komórek  ludzkich, a także mogą być kandydatami na leki przeciwko Covid-19. Ponadto metodologia hamowania wnikania koronawirusa do komórki może być przydatna w leczeniu innych chorób spowodowanych podobnymi infekcjami, które mogą pojawić się w przyszłości.

Konkurs skierowany był do naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora i mających udokumentowane osiągnięcia naukowe w obszarach związanych z celem konkursu. Badania, które będą realizowane w jego ramach, mogą trwać najdłużej 18 miesięcy, a rezultaty muszą zostać udostępnione powszechnie zaraz po ich uzyskaniu.

Otrzymane środki finansowe kierownicy projektu mogą przeznaczyć na wynagrodzenie dla zespołu badawczego oraz pokrycie innych kosztów związanych z wydatkami do realizacji zaplanowanych badań.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie.

mic