TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ponad 14 mln euro dla Unite! Sojusz, do którego należy PWr, ze wsparciem KE

slide_unite.jpg

Komisja Europejska ogłosiła listę sojuszy uniwersyteckich, które otrzymają dofinansowanie z programu Erasmus+. W gronie beneficjentów znalazła się sieć Unite!. Na swoje działania dostała 14,4 mln.

Sieć Unite!, do której pod koniec 2021 r. dołączyła nasza uczelnia, ma być siłą napędową technologii i innowacji na rzecz rozwoju przyjaznej dla środowiska i cyfrowej Europy. Takie założenia zadeklarowała we wniosku złożonym do Komisji Europejskiej. Teraz unijny organ asygnował kolejne fundusze na funkcjonowanie sieci.

– Bardzo cieszę się z dzisiejszej decyzji Komisji Europejskiej przyznającej finansowanie sieci Unite! na następne cztery lata – mówi dr hab. Piotr Rutkowski, prof. uczelni, pełnomocnik rektora ds. Unite!. – Politechnika Wrocławska staje się nie tylko częścią konsorcjum dziewięciu uniwersytetów, ale dzięki finansowaniu zaplanowanych działań w ramach projektu, będzie miała jeszcze większy, realny wpływ na budowanie nowoczesnego, otwartego i innowacyjnego Uniwersytetu Europejskiego. Jestem przekonany, że otrzymane środki pozwolą nam jeszcze skuteczniej włączać społeczność PWr we wszystkie zaplanowane działania na rzecz budowy i rozwoju długotrwałej współpracy i integracji partnerskich uczelni.

Fakt, że Politechnika Wrocławska staje się częścią sieci Unite! na tak wczesnym etapie jej kształtowania, to z jednej strony powód do dumy, ale także nasze wielkie zobowiązanie.

Sojusz Unite! jest jednym z 17 europejskich sojuszy wybranych w pierwszym naborze inicjatywy „Uniwersytetów Europejskich” w 2019 r. Dzięki otrzymanemu wsparciu od KE będzie mógł kontynuować swoją misję przez kolejne cztery lata.

Nowy etap rozpocznie się w listopadzie 2022 roku i zbiega się z dołączeniem do Unite! dwóch nowych partnerów: Politechniki w Grazu oraz Politechniki Wrocławskiej. Obejmuje nową misję sojuszu, która zostałą w tym roku zaakceptowana i wyznacza cele, jakie mają być zrealizowane do 2030 roku. 

Tanja Brühl, przewodnicząca sieci Unite!

W ostatnich trzech latach grupy robocze sojuszu, liczące ponad 500 aktywnych członków (wydział, personel, administracja i studenci), wdrożyły etap pilotażowy. Nowy etap, który rozpoczyna się w listopadzie, opiera się na już rozpoczętych pracach i projektach. Jest inspirowany i kierowany przez nową misję sojuszu, jaką chcemy zrealizować do 2030 roku, a która została przyjęta w tym roku i wyznacza cele na kolejne lata.

Ambitne plany na najbliższe cztery lata

W zaakceptowanym przez Komisję Europejską wniosku Unite! wyraźnie zaznacza swoją chęć bycia wzorcowym europejskim uniwersytetem z zakresu innowacji, technologii i inżynierii, który zajmie się celami zrównoważonego rozwoju poprzez cyfrową i zieloną transformację. Aby to osiągnąć, sojusz będzie wspierać rozwój społeczności od podstaw oraz zwiększać udział i zaangażowanie studentów we wszystkich grupach roboczych.

Wśród różnych projektów, nad którymi pracuje sojusz, najbardziej wymiernym osiągnięciem jest postęp we wprowadzeniu Europejskiego Stopnia Naukowego i rozwój Europejskiej Szkoły Doktorskiej wokół takich obszarów tematycznych, jak: Zrównoważona Energia, Sztuczna Inteligencja, Przemysł 4.0 czy Przedsiębiorczość.

Andreas Winkler, sekretarz generalny Unite!: „W DNA naszego sojuszu jest oferowanie najnowocześniejszych możliwości zdobywania wiedzy dzięki nowoczesnym metodom nauczania. Oznacza to podejścia oparte na wyzwaniach, skupienie się na potrzebach studentów i odpowiedniej jakości interakcje podczas nauki zdalnej, nauki w trybie mieszanym i tradycyjnym. Jednocześnie pracujemy nad zapewnieniem łatwego dostępu do międzynarodowych programów studentom, którzy do tej pory nie mieli takiej możliwości ze względów ekonomicznych, społecznych lub z powodu niepełnosprawności. W nadchodzących latach sojusz będzie również zwiększać swoje wsparcie dla wydziałów, nauczycieli i pracowników poprzez nowatorskie metody nauczania w ramach Unite! Community oraz poprzez pełnienie roli platformy wspierającej inicjowanie coraz większej ilości wspólnych badań prowadzonych przez uczelnie partnerskie”.

Zgodnie z nowym wnioskiem powstaje dziewięć grup roboczych, z których każda jest prowadzona przez jedną z uczelni partnerskich, w następujących obszarach:

***

„Uniwersytety Europejskie”

Inicjatywa została zapoczątkowana w 2019 roku, a jej celem jest utworzenie Europejskiego Obszaru Edukacyjnego do 2025 roku. „Uniwersytety Europejskie” to ponadnarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE, które łączy długoterminowa strategia, promująca europejskie wartości i europejską tożsamość. Inicjatywa ma na celu znaczne zwiększenie mobilności studentów i pracowników oraz wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.

W ramach pierwszego naboru w 2019 r. wybrano 17 sojuszy – w tym Unite! – do trzyletniego etapu pilotażowego. Kolejne 24 sojusze pojawiły się w drugim naborze w 2020 roku. W planach jest zwiększenie liczby uniwersytetów europejskich do 60 i osiągnięcie poziomu ponad 500 uniwersytetów w połowie 2024 r. Planowane wsparcie z programu Erasmus+ na ten cel w latach 2021-2027 to około 1,1 mld euro.

Misją jest rozwój i wspólna, długoterminowa, strukturalna, zrównoważona i systemowa współpraca w zakresie edukacji, badań i innowacji. Dodatkowym celem jest stworzenie europejskich kampusów międzyuniwersyteckich, w których studenci, pracownicy i badacze ze wszystkich części Europy mogą swobodnie się poruszać i wspólnie uczyć się oraz dzielić wiedzą z różnych krajów i dyscyplin.

Unite! University Network for Innovation, Technology and Engineering

Europejski sojusz uniwersytetów w dziedzinie innowacji, technologii i inżynierii. Opiera się na wspólnych wartościach, wizji i wzajemnym zaufaniu. Członkami sojuszu są: Uniwersytet Techniczny w Darmstadt (Niemcy); Uniwersytet w Aalto (Finlandia), KTH Royal Institute of Technology (Szwecja), Universidade de Lisboa (Portugalia) Universitat Politècnica de Catalunya BarcelonaTech (Hiszpania) Grenoble INP-UGA (Francja), Politecnico di Torino (Włochy), TUGraz (Austria), Politechnika Wrocławska (Polska).

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję