TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Pomoc w trudnym momencie. Na PWr zaczniemy program przeciwdziałania drop-outowi

Data: 23.07.2025 Kategoria: aktualności ogólne, studia

Trójka studentów tyłem, idąca w kierunku Serowca

Jesienią na naszej uczelni ruszy program przeciwdziałający zjawisku drop-outu, czyli rezygnacji z podjętego kierunku studiów przed uzyskaniem dyplomu. Wdrożenie systemowych działań przez Centrum Doskonałości Dydaktycznej będzie możliwe dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

Badania prowadzone na PWr w 2024 r. pokazały kilka powodów, dla których młodzi ludzie rezygnują ze studiów. Wymieniali m.in. niedostosowanie swojego poziomu wiedzy do wymagań programów kierunków (wskazywali na konieczność uzupełniania luk po szkole średniej np. w przypadku matematyki i fizyki).

Mówili także o tym, że wybierając studia, mieli niską świadomość, czym jest dany kierunek (i studiowanie w ogóle) – a to przekładało się na satysfakcję ze swojej decyzji (tylko 58 proc. pytanych było zadowolonych z wyboru studiów). W odpowiedziach studentów pojawiały się też niska motywacja do osiągania dobrych wyników i relatywnie niski poziom relacji (30 proc. badanych twierdziło, że nie ma dobrych więzi z innymi osobami studiującymi, a tylko 31 proc. potwierdzało, że może liczyć na wsparcie pracowników administracji PWr).

Prof. Elżbieta ZienkiewiczBadania fokusowe pokazały, że zniechęcenie jest powiązane właśnie z trudnościami w nauce i poczuciem błędnego wyboru lub braku pomysłu na to, „co dalej po studiach”. Rozmowy z badanymi osobami po drop-oucie potwierdziły, że wsparcie ze strony uczelni udzielone w odpowiednim momencie mogło wpłynąć na zmianę ich decyzji.

– Dokładnie przeanalizowaliśmy wyniki tych badań i na ich podstawie przygotowaliśmy projekt systemowych działań przeciwdziałania rezygnacji ze studiów, dobierając je tak, by zapewniły efektywne wsparcie – podkreśla dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni, dyrektorka Centrum Doskonałości Dydaktycznej PWr, członkini Rady Jakości Kształcenia PWr.

Działania systemowe i dla konkretnych grup

Mowa o projekcie „StayOnTrack – Razem Przeciw Rezygnacji z Edukacji”, który właśnie zyskał finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Inicjatywę podjęło Centrum Doskonałości Dydaktycznej, wspierane przez Dział Analiz Strategicznych i Biuro Karier.

Razem planują systemowe działania obejmujące całą uczelnię, takie jak monitoring ryzyka zjawiska drop-outu czy międzywydziałowy program tutoringu i poradnictwa zawodowego, oraz aktywności skierowane do węższych grup, np. kursy dla osób rozpoczynających studia czy tematyczne kursy wyrównawcze.

Twórcy programu zamierzają m.in. powołać grupę „konsultantów/ek drop-outowych” na wydziałach, którzy staną się osobami pierwszego kontaktu dla studentów/ek rozważających rezygnację ze studiów.

– Chodzi o to, by wesprzeć w trudnym momencie, byśmy nie tracili zdolnych młodych ludzi, którzy poczuli, że się pogubili albo stracili poczucie sensu w swoich działaniach – tłumaczy prof. Zienkiewicz. – „Konsultanci drop-outowi” będą wspierali rzetelną i zrozumiałą informacją na temat studiów, pomagali w odnajdywaniu sensu studiowania, budowaniu ścieżek kariery i w tworzeniu rozwiązań, które pozwolą uzupełnić luki w wiedzy.

baner_700x100_80_lecie_pwr_v1.jpg

Kursy, które pozwolą nadgonić zaległości i połączą naukę z zabawą

CDD planuje też (we współpracy z Sekcją E-learningu Działu Informatyzacji) przygotowanie multimedialnych otwartych kursów z zagadnień i tematyki, która stanowi teraz największy problem dla studiujących (ma to stanowić formę kursów wyrównawczych z różnych zagadnień).

Dodatkowo część zagadnień z kursów z fizyki (wskazywanej jako jeden z przedmiotów o najwyższym poziomie trudności) zostanie opracowane w oparciu o mechanizmy grywalizacji – tak by uczący łączyli zdobywanie nowej wiedzy z zabawą. Będzie to działanie testowe, a jeśli spotka się z dobrymi opiniami studiujących, planowana jest szersza implementacja grywalizacji w kształceniu innych przedmiotów.

Tutoring, doradztwo, kursy na dobry początek

Projekt „StayOnTrack (…)” zakłada także m.in. objęcie osób rozważających rezygnację ze studiów programem tutoringu, przygotowanie zespołu specjalistów PWr do opracowywania profilowanych do kontekstu potrzeb studentów studiów przypadku oraz do indywidualnej pracy z osobą zagrożoną drop-out z wykorzystaniem studium przypadku (case teaching) oraz wdrożenie programu kompleksowego doradztwa zawodowego (wspólnie z Biurem Karier).

Mężczyzna nad książkąCDD wspólnie z wydziałami uczelni wdroży także tzw. kursy study skills, które mają pomóc nowym studentom lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania uczelni, zwiększyć ich pewność siebie w poruszaniu się w środowisku akademickim (w kontekście kontaktu z wykładowcami, korzystania z zasobów uczelni czy współpracy z innymi studentami) oraz nauczą efektywnie planować i organizować przygotowanie do egzaminów.

W planach jest też opracowanie nowej formy informacji dla kandydatów na studia (na temat m.in. oferty uczelni, procesu studiowania i możliwych ścieżek rozwoju) – tak by podejmowali decyzję o wyborze kierunku w sposób bardziej świadomy.

Projekt „StayOnTrack – Razem Przeciw Rezygnacji z Edukacji” rozpocznie się 1 września tego roku i potrwa cztery lata. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało mu 4 196 634,94 zł dofinansowania. To jedna z 69 inicjatyw na uczelniach w całym kraju (wybranych do finansowania), które mają przeciwdziałać zjawisku drop-outu.

Nad realizacją projektu będzie pracował zespół w składzie: dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni, dr hab. inż. Magdalena Kobielarz, dr inż. Łukasz Pajewski, dr inż. Paweł Piórkowski, dr inż. Anna Stanclik i dr hab. inż. Sylwia Werbińska-Wojciechowska.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję