TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Polytechnica Nova – zobacz finałowe inicjatywy

Polytechnica Nova - grafika

15 projektów mających zmienić naszą uczelnię znalazło się w finale konkursu Polytechnica Nova. Teraz autorów czeka prezentacja ich pomysłów przed jury, a następnie przed całą społecznością PWr.

W sumie wpłynęło 41 projektów, wśród nich aż 24 to pomysły zespołowe, a 17 indywidualne. Ich autorami było łącznie 121 osób (69 pracowników i 52 doktorantów oraz studentów).

Projekty mogły dotyczyć jednego z trzech obszarów – „rozwoju dydaktyki”, „nowych technologii” i „społecznej odpowiedzialności uczelni”, przy czym każda inicjatywa mogła być zgłoszona do więcej niż jednej kategorii.

Projekty zakwalifikowane przez jury do drugiego etapu konkursu (kolejność alfabetyczna):

Rozwój dydaktyki

  • Akademicki Ośrodek Zaawansowanych Analiz Integralności Strukturalnej Materiałów i Konstrukcji (ACASIS) 

    Utworzenie dydaktyczno – badawczego ACASIS, którego misją będzie propagowanie i rozwój zaawansowanej wiedzy o wytrzymałości materiałów i konstrukcji wśród społeczności akademickiej.

  • Centrum Symulacji Systemów Transportowych i Kognitywistyki wykorzystujące techniki immersyjne 

    Projekt zakłada powołanie do życia CSSTiK, którego działalność będzie zorientowana na kwestie bezpieczeństwa oraz reagowania na zdarzenia nietypowe i niepożądane w atropotechnosferycznych systemach transportowych. W centrum będą wykorzystywane immersyjne symulatory kabinowe umieszczone na ruchomej platformie, wirtualna rzeczywistość oraz kognitywistyka (głównie eye-tracking, EEG, GSR).
  • Fluid Lab 4.0 

    Zbudowanie nowoczesnego laboratorium napędu płynowego oraz stworzenie zajęć laboratoryjnych dla studentów z zakresu hydrauliki i pneumatyki. Laboratorium ma konkurować z zachodnimi ośrodkami dydaktycznymi oraz będzie pozwalało na efektywne kształcenie inżynierów posiadających praktyczne kompetencje w tym właśnie zakresie.

  • LET's GO

    Projekt zakłada stworzenie interdyscyplinarnego laboratorium eyetrackingowego pioniersko wprowadzającego okulografy do procesu dydaktycznonaukowego na Politechnice Wrocławskiej. Odbiorcami projektu byliby studenci, doktoranci i pracownicy badawczo-dydaktyczni.

  • Otwarte laboratorium technik wytwarzania, magazynowania oraz energetycznego wykorzystania wodoru 

    Utworzenie, pod auspicjami Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii, laboratorium technik wytwarzania i magazynowania wodoru, które m.in. zapewni niezbędną infrastrukturę oraz miejsce na prowadzenie badań w tym obszarze, poszerzy możliwości realizacji prac dyplomowych przez studentów.

Nowe technologie

  • Badanie Miejskiego Mikroklimatu i wrażliwości na efekt Miejskiej Wyspy Ciepła obszaru Kampusu Politechniki Wrocławskiej 

    Objęcie kampusu PWr badaniem Oceny Miejskiego Mikroklimatu oraz wrażliwości na efekt Miejskiej Wyspy Ciepła (MWC). Badanie zostanie wykonane przez firmę Ecoten Urban Comfort s.r.o. we współpracy z Wydziałem Architektury i będzie składać się z diagnozy wrażliwości kampusu na efekt MWC oraz określeniu rekomendacji rozwiązań. 

  • E2E stacja badawcza 

    Rozbudowa istniejącej infrastruktury badawczej instalacji fotowoltaicznej i bateryjnego magazynu energii zainstalowanych w budynku D-1, co pozwoli utworzyć stację badawczą technologii pozyskiwania, przetwarzania i przechowywania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

  • Interdyscyplinarne, otwarte laboratorium centralne ATOM 

    Stworzenie centralnego laboratorium Politechniki Wrocławskiej, w którym każdy doktorant lub pracownik naukowy mógłby wykonywać prace eksperymentalne z użyciem wysokiej klasy aparatury naukowej w zakresie dyscyplin badających zjawiska na poziomie atomowym. 

  • Monitoring mikrozanieczyszczeń na Kampusie Politechniki Wrocławskiej 

    Monitoring obecności mikrozanieczyszczeń (mikroplastik, nanocząstki metali, farmaceutyki) w pomieszczeniach uczelni, jak i na terenach otaczających kampus Politechniki Wrocławskiej z wykorzystaniem sieci pajęczych.  

  • Smart Library – Bibliotech 

    Wyposażenie budynku D-21 w sensory oraz odpowiednie oprogramowanie oparte na technologii Internetu Rzeczy. Zebrane z czujników dane umożliwią optymalizację zarządzania budynkiem. 

Odpowiedzialność uczelni

  • Restauracja historycznej sali kinowej DKF „Politechnika” nr 329 w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

    Projekt obejmuje m.in. renowację sprzętu projekcyjnego, powierzchnię ekranu i oświetlenia, modernizację systemu nagłośnienia oraz przystosowanie sali do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  • Rozwój infrastruktury rowerowej na Politechnice Wrocławskiej 

    Stworzenie nowoczesnego centrum rowerowego z serwisem, szatniami i sanitariatami oraz bezpiecznych i komfortowych dla użytkownika parkingów rowerowych (stojaki, zadaszenie, monitoring).

  • Społeczna odpowiedzialność́, empatia i otwartość́ w kształceniu inżynierek, inżynierów, badaczy i badaczek 

    Projekt obejmuje organizację szkoleń lub warsztatów na potrzeby osób studiujących na PWr, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności kulturowej, równości, perspektywie praw człowieka oraz relacjami tych wartości z nauką, badaniami, projektami i współpracy.

  • System Wyszukiwania Zasobów Badawczych 

    Opracowanie systemu ułatwiającego wyszukiwanie katedr, ich składu osobowego, aparatury badawczej i obszarów/metod badawczych. Pozwoli to m.in. na szybkie odnalezienie potrzebującego sprzętu, osoby oraz nawiązanie nowej współpracy naukowej.

  • Woda deszczowa jako alternatywne źródło wody do nawadniania terenów zielonych na terenie Kampusu Politechniki Wrocławskiej 

    Stworzenie systemu do zagospodarowania wód deszczowych na cele związane z nawadnianiem zieleni na terenie kampusu. Woda deszczowa zbierana ma być z dachów budynków C-13 i C-7, po czym trafiać będzie do podziemnego zbiornika na wodę, zlokalizowanego na terenie Alei Profesorów.

Zobacz pełne opisy wszystkich finałowych inicjatych konkursu Polytechnica Nova

Teraz pomysłodawców czeka prezentacja przed jury, w której szerzej opowiedzą o swoim projekcie i odpowiedzą na pytania (prezentacje zostaną zorganizowane do 17 maja, będą rejestrowane i udostępnione publicznie). Następnie 27 maja – w formie online – spotkają się ze społecznością naszej uczelni, gdzie również będą odpowiadać na pytania i przekonywać, dlaczego właśnie ich pomysł powinien zwyciężyć.

Później przyjdzie czas na głosowanie społeczności (28 maja - 3 czerwca), którego wyniki wpłyną na ostateczny rezultat konkursu. Zwycięzców poznamy 15 czerwca.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję