TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Polytechnica Nova w realizacji

Data: 27.09.2023 Kategoria: działania społeczne, popularyzacja nauki

lets_go_plaskie-2.jpg

Interdyscyplinarne warsztaty okulograficzne, kończący się remont sali Dyskusyjnego Klubu Filmowego i prace nad projektem centrum rowerowego na PWr – nagrodzone pomysły w ramach konkursu Polytechnica Nova coraz bliżej realizacji.

Eyetracking w dydaktyce

Od poniedziałku 20 osób z sześciu wydziałów PWr (Architektury, Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Informatyki i Telekomunikacji, Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki), Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego bierze udział w interdyscyplinarnych warsztatach okulograficznych „Patrząc na Ostrów Tumski”. Są one częścią projektu LET’S GO, który zwyciężył w kategorii „Rozwój dydaktyki” i zakłada stworzenie laboratorium wykorzystującego narzędzia biometryczne (okulografy) do doskonalenia procesu dydaktycznego na PWr. Jego liderką jest dr inż. arch. Marta Rusnak z Wydziału Architektury.

 Ludzie obserwujący dane na komputerze– Uczestnicy mają do wykonania dwa badania eye-trackingowe: panoramy Ostrowa Tumskiego z Alumnatem oraz wpływu muralu prezentującego Jana Pawła II i symbole „WKS Śląsk” na percepcję katedry. Na koniec przygotują i przedstawią wnioski ze swoich badań – mówi dr Marta Rusnak.

Wszyscy pracują na sprzęcie zakupionym dzięki środkom otrzymanym z budżetu konkursu Polytechnica Nova. – Pozyskaliśmy trzy typy eyetrackerów (stacjonarne, mobilne i VR) wraz   oprogramowaniem, komputery, sprzęt optometryczny, tablicę multimedialną oraz meble – wylicza dr Rusnak. – Za nami już pierwsze badania prowadzone w analogowej stacji kosmicznej LunAres.

Pomieszczenie w remontowanym budynku C-7, w którym będzie się mieścić laboratorium, jest właśnie dostosowywane do potrzeb projektu. – Budowana jest śluza akustyczna, modyfikowana instalacja elektryczna (gniazda, oświetlenie), zakładane rolety zaciemniające – opowiada dr Marta Rusnak. I dodaje, że prace mają potrwać jeszcze ok. dziesięciu tygodni.

Ułatwienia dla rowerzystów

W kategorii „Społeczna odpowiedzialność uczelni” zwyciężył projekt rozbudowy infrastruktury rowerowej na PWr. Zakłada on m.in. stworzenie nowoczesnego centrum rowerowego oraz bezpiecznych i komfortowych parkingów rowerowych

Obecnie pomysłodawcy, wspólnie z Działem Inwestycji i Remontów, przeprowadzili już szczegółową inwentaryzację wszystkich stojaków rowerowych znajdujących się na ternie kampusu PWr. Policzono wszystkie miejsca i wytypowano lokalizacje, gdzie pojawią się dodatkowe stojaki. W planach jest także wymiana niefunkcjonalnych stojaków na nowe. Dzięki temu na naszej uczelni pojawi się kilkaset nowych miejsc postojowych.

Zdjęcie rowerów na stojakach przed budynkiem głównym

– Opracowaliśmy także wstępną koncepcje centrum rowerowego. Jako lokalizację wytypowaliśmy teren pomiędzy budynkiem C-7 i Strefą Kultury Studenckiej. Schemat przestrzenno-funkcjonalny zakłada, że centrum będzie miało w pełni wyposażone stanowiska do naprawy rowerów, kawiarenkę, a także szatnie i prysznice. Obecnie wraz z Działem Inwestycji i Remontów pracujemy nad dokumentacją do ogłoszenia przetargu na przygotowanie projektu centrum – mówi dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, współautor projektu.

W październiku do kina

Dobiega końca restauracja historycznej sali kinowej Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Politechnika”, znajdującej się w gmachu głównym naszej uczelni. W konkursie Polytechnica Nova projekt zgłoszony przez dr. inż. Wojciecha Wodo z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji otrzymał wyróżnienie w kategorii „Społeczna odpowiedzialność uczelni” i zgodę na realizację.

Założony przez Andrzeja Ostoję-Soleckiego DKF działa na naszej uczelni od 60 lat. W tym czasie przez salę 329 w A-1 przeszło tysiące studentów zainteresowanych dobrym kinem. Organizowane są tam projekcje i przeglądy filmowe, ale też wiele innych wydarzeń kulturalnych. Sala wymagała jednak remontu i dostosowania do nowych rozwiązań technologicznych.

Zdjęcie sali wykładowej po remoncie

– Dzięki dofinansowaniu z projektu Polytechnica Nova udało nam się odrestaurować powłoki malarskie sufitów i ścian, a także odświeżyć drewnianą boazerię. Zakupiliśmy nowy sprzęt audio-video, wymieniliśmy meble znajdujące się w kabinie projekcyjnej, a na oknach pojawiły się kotary materiałowe – wylicza dr Wojciech Wodo. – Można powiedzieć, że odtworzyliśmy pełną funkcjonalność sali. Chociaż zajęcia dydaktyczne ruszą wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego, to uroczyste otwarcie sali planujemy na 27 października – zapowiada.

W ramach remontu wyczyszczono również podłogę i wyprano tapicerkę na fotelach. Udało się także doprowadzić szerokopasmowy internet i połączyć nim kabinę projekcyjną z katedrą, co pozwala na prowadzenie wysokiej jakości streamingu.

– Warto podkreślić, że naszym celem nie była całkowita zmiana wyglądu sali. Chcieliśmy zachować jej unikatowy charakter i sprawić, żeby mogła służyć miłośnikom kina przez kolejne lata. Dzięki remontowi nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby w sali zorganizować przedstawienia teatralne czy mini koncerty. Wszystko dzięki temu, że katedrę można teraz łatwo przesunąć i stworzyć dzięki temu małą scenę – dodaje dr Wojciech Wodo.

W tym roku DKF obchodzi swoje 60-lecie, dlatego oprócz uroczystego otwarcia planowanych jest kilka wydarzeń specjalnych. Jeszcze w październiku naszą uczelnię odwiedzi hinduski reżyser Subrata Sen, który realizował swoje filmy na PWr, a w grudniu na miłośników kina czeka pokaz filmowy z taśmy 35 mm z wykorzystaniem zabytkowych projektorów.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję