Polsko-francuskie badania nad fotoaktywnymi materiałami

Politechnika Wrocławska będzie realizować wspólnie z Uniwersytetem Angers we Francji zaawansowane badania nad oddziaływaniem światła z materiałami organicznymi. Ten międzynarodowy projekt otrzymał finansowane w ramach programu PHC Polonium.

jaroslaw_mysliwiec.jpg–  Nasza współpraca dotyczy projektowania, syntezy i badań eksperymentalnych podstawowych nieliniowych właściwości optycznych, luminescencyjnych i laserowych zupełnie nowych związków organicznych oraz nano- i mikrosystemów hybrydowych – wyjaśnia prof. Jarosław Myśliwiec z Katedry Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych Wydziału Chemicznego PWr, który jest koordynatorem projektu.

Naukowcy z Polski i Francji sprawdzą, jak zoptymalizować strukturę chemiczną organicznych nieliniowych optycznie i luminescencyjnych chromoforów, aby uzyskać wystarczające właściwości materiałowe, nadające się do praktycznego zastosowania we współczesnej nanofotonice i optoelektronice.

Potencjalne zastosowanie takich materiałów fotoaktywnych to m.in. technologia przesyłania danych metodą Li-Fi, organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED), lasery światła białego, światłowody planarne, ogniwa fotowoltaiczne, tranzystory i fototranzystory czy bramki logiczne.

newsletter-promo.png

materialy_fotoaktywne.jpgProjekt zakłada wymianę doświadczeń i wspólne badania realizowane na obydwu uczelniach. – Na Uniwersytecie w Angers zostanie zsyntetyzowanych wiele różnych nowych cząsteczek, będących wydajnymi barwnikami i luminoforami o zwiększonej wydajności kwantowej. Z kolei my możemy podzielić się naszymi osiągnięciami i doświadczeniem z zakresu optyki nieliniowej i laserowania – wyjaśnia prof. Jarosław Myśliwiec.

Projekt „Novel organic materials for nano/micro lasing and nonlinear optics” finansowany jest w ramach programu wymiany bilateralnej naukowców z Francją PHC Polonium, nadzorowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

W ramach tej współpracy swoje projekty naukowo-badawcze będą mogli realizować także doktoranci i młodzi naukowcy z Polski i Francji. Program będzie realizowany przez dwa lata, a nasza uczelnia dostała wsparcie w wysokości 20 tys. zł.

ISZ