TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.08.2017 Kategoria: aktywność studencka
Kapsuła Hyperloop, stworzona przez zespół studentów Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, dotarła już do Stanów Zjednoczonych. Od piątku będzie rywalizować z 23 innymi projektami w ramach finału konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition
W zawodach organizowanych przez znanego miliardera Elona Muska biorą udział prototypy pojazdów, które podróżując w specjalnie zaprojektowanej tubie, mają pokonywać duże odległości w błyskawicznym tempie.
Wśród finalistów drugiej edycji konkursu Hyperloop Pod Competition znalazł się polski zespół Hyper Poland University Team, który tworzy 23-osobowa grupa studentów Politechniki Warszawskiej oraz dwóch przedstawicieli naszej uczelni. Wojciech Pawlak i Tomasz Dziubak zaprojektowali układ napędowy i zasilania oraz zawieszenie.
W poniedziałek do Kalifornii przyleciało 15 przedstawicieli Hyper Poland University Team, w tym Tomasz Dziubak z PWr. Wspólnie udadzą się teraz do siedziby firmy SpaceX, gdzie od piątku zaczną sprawdzać swój prototyp na specjalnie wybudowanym torze.
Jazdy testowe zostaną przeprowadzone w stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. Kapsuły będą poruszać się w tunelu o obniżonym ciśnieniu, co pozwoli w znaczący sposób obniżyć zużycie energii.
- W trakcie zawodów firma SpaceX zamierza oceniać przede wszystkim szybkość pojazdów – opowiada Wojciech Pawlak, drugi z reprezentantów PWr w zespole, który tym razem pozostał we Wrocławiu. - Zwycięży drużyna, która uzyska największą prędkość, pod warunkiem, że jej przejazd będzie bezpieczny, czyli z udanym hamowaniem i bez żadnego wypadku na trasie.
Projektowany przez studentów z PW i PWr Hyperloop powstał z materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym, czyli ze stopów aluminium, magnezu i kompozytów węglowych. Dzięki temu konstrukcja pojazdu jest bardzo lekka, a jednocześnie odpowiednio wytrzymała.
Pojazd waży 290 kg przy wymiarach 370 na 88 na 104 cm i sylwetką przypomina dzisiejsze superszybkie pociągi. Docelowo będzie w stanie pomieścić jedną osobę. Z wyliczeń zespołu wynika, że ich Hyperloop będzie w stanie poruszać się z maksymalną prędkością 200 km na godz.
Zwycięzcę zawodów poznamy w niedzielę. W rywalizacji bierze udział 24 zespołów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Kanady, Indii, Japonii i Polski.
Więcej informacji na temat założeń projektu tutaj.
ach
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »