TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika Wrocławska partnerem europejskiego konsorcjum One Water

Data: 09.07.2025 Kategoria: współpraca międzynarodowa

Widok z lotu ptaka na kampus Politechniki Wrocławskiej o wschodzie słońca. Obok nowoczesnych budynków widać zabytkowe gmachy, drzewa i rzekę Odrę. W tle rozciąga się panorama miasta.

One Water – konsorcjum skupiające wiodących przedstawicieli przemysłu, innowacyjne MŚP, instytuty badawcze i ośrodki akademickie, w tym Politechnikę Wrocławską, złożyło wniosek do Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) o powołanie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (z ang. Knowledge and Innovation Community – KIC) poświęconej sektorom i ekosystemom wodnym, morskim i żeglugi (KIC WMM). Rozstrzygnięcie w czwartym kwartale tego roku.

KIC WMM ma być odpowiedzią na pilne, powiązane ze sobą wyzwania XXI wieku – w tym przyspieszające skutki zmian klimatu, rosnący deficyt wody, pogarszający się stan ekosystemów oraz potrzebę wdrażania ekologicznych rozwiązań, które pozwalają ograniczać odpady i lepiej wykorzystywać zasoby.

– Z ogromną satysfakcją dołączyliśmy do One Water. Cieszymy się, że Politechnika Wrocławska może być częścią tak ambitnego i potrzebnego przedsięwzięcia – podkreśla prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem PWr.

Wpływ na wodne bezpieczeństwo Europy

Powstanie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT w obszarze gospodarki wodnej i morskiej otworzy przed naszą uczelnią realną szansę na współtworzenie innowacyjnych rozwiązań.

– Jako ośrodek o silnym zapleczu badawczym i interdyscyplinarnym podejściu, widzimy w tej współpracy możliwość rzeczywistego wpływu na bezpieczeństwo wodne Europy – tłumaczy prof. Krzyżyńska.

O tym, czy EIT zaakceptuje wniosek, dowiemy się w czwartym kwartale tego roku. – W oczekiwaniu na decyzję, już dziś definiujemy obszary współpracy z potencjalnymi partnerami oraz wspólne priorytety, projektując możliwe ścieżki działania w obszarach badań, edukacji i innowacji – mówi prorektorka.

Nowatorskie rozwiązania dla sektora

Złożony wniosek, w tworzenie którego mocno zaangażowani byli eksperci z naszej uczelni, zakłada integrację tzw. trójkąta wiedzy z sektorów innowacji, edukacji i przedsiębiorczości. Chodzi o dostarczania nowatorskich rozwiązań, przyspieszenia komercjalizacji oraz kształcenia wykwalifikowanych kadr gotowych na przyszłe wyzwania sektora WMM.

EIT łączy wiodące uniwersytety, laboratoria badawcze i firmy, tworząc dynamiczne partnerstwa międzysektorowe (KIC), które rozwijają innowacyjne produkty i usługi, zakładają nowe firmy i szkolą nowe pokolenie przedsiębiorców oraz studentów.

Wybrany wniosek WMM KIC będzie finansowany przez EIT i stanie się dziesiątą Wspólnotą Wiedzy i Innowacji, obok już istniejących KIC-ów, które koncentrują się m.in. na żywności, energii, cyfryzacji i innych kluczowych obszarach.

Obecnie Politechnika Wrocławska jest partnerem w EIT InnoEnergy, współpracuje także z EIT Raw Materials.

baner_700x100_80_lecie_pwr_v1.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję