TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.07.2025 Kategoria: współpraca międzynarodowa
One Water – konsorcjum skupiające wiodących przedstawicieli przemysłu, innowacyjne MŚP, instytuty badawcze i ośrodki akademickie, w tym Politechnikę Wrocławską, złożyło wniosek do Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) o powołanie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (z ang. Knowledge and Innovation Community – KIC) poświęconej sektorom i ekosystemom wodnym, morskim i żeglugi (KIC WMM). Rozstrzygnięcie w czwartym kwartale tego roku.
KIC WMM ma być odpowiedzią na pilne, powiązane ze sobą wyzwania XXI wieku – w tym przyspieszające skutki zmian klimatu, rosnący deficyt wody, pogarszający się stan ekosystemów oraz potrzebę wdrażania ekologicznych rozwiązań, które pozwalają ograniczać odpady i lepiej wykorzystywać zasoby.
– Z ogromną satysfakcją dołączyliśmy do One Water. Cieszymy się, że Politechnika Wrocławska może być częścią tak ambitnego i potrzebnego przedsięwzięcia – podkreśla prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem PWr.
Powstanie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT w obszarze gospodarki wodnej i morskiej otworzy przed naszą uczelnią realną szansę na współtworzenie innowacyjnych rozwiązań.
– Jako ośrodek o silnym zapleczu badawczym i interdyscyplinarnym podejściu, widzimy w tej współpracy możliwość rzeczywistego wpływu na bezpieczeństwo wodne Europy – tłumaczy prof. Krzyżyńska.
O tym, czy EIT zaakceptuje wniosek, dowiemy się w czwartym kwartale tego roku. – W oczekiwaniu na decyzję, już dziś definiujemy obszary współpracy z potencjalnymi partnerami oraz wspólne priorytety, projektując możliwe ścieżki działania w obszarach badań, edukacji i innowacji – mówi prorektorka.
Złożony wniosek, w tworzenie którego mocno zaangażowani byli eksperci z naszej uczelni, zakłada integrację tzw. trójkąta wiedzy z sektorów innowacji, edukacji i przedsiębiorczości. Chodzi o dostarczania nowatorskich rozwiązań, przyspieszenia komercjalizacji oraz kształcenia wykwalifikowanych kadr gotowych na przyszłe wyzwania sektora WMM.
EIT łączy wiodące uniwersytety, laboratoria badawcze i firmy, tworząc dynamiczne partnerstwa międzysektorowe (KIC), które rozwijają innowacyjne produkty i usługi, zakładają nowe firmy i szkolą nowe pokolenie przedsiębiorców oraz studentów.
Wybrany wniosek WMM KIC będzie finansowany przez EIT i stanie się dziesiątą Wspólnotą Wiedzy i Innowacji, obok już istniejących KIC-ów, które koncentrują się m.in. na żywności, energii, cyfryzacji i innych kluczowych obszarach.
Obecnie Politechnika Wrocławska jest partnerem w EIT InnoEnergy, współpracuje także z EIT Raw Materials.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »