TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika Wrocławska nagrodzona za wspieranie osób z niepełnosprawnościami

Pracowniczki DDO PWr z nagrodą - zdjęcie

Nasza uczelnia zwyciężyła w kategorii „Otwarty rynek pracy” w regionalnym etapie konkursu Lodołamacze 2024. Ideą konkursu jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób z niepełnoprawnościami.

Konkurs zorganizowano już po raz dziewiętnasty. W tym roku nagrody wręczono w ośmiu kategoriach – Zatrudnienie chronione, Rehabilitacja społeczno-zawodowa, Otwarty rynek pracy, Instytucja, Przyjazna przestrzeń-dostępność, Firma zdrowa, Dziennikarz bez barier oraz Biznes odpowiedzialny społecznie- zrównoważony rozwój biznesu.

Regionalny finał odbył się w Poznaniu, a statuetkę i pamiątkowy dyplom odebrała delegacja z Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami PWr.

Statuetka i dyplom - zdjęcie– Ta nagroda jest dla naszej uczelni szczególnym wyróżnieniem. Pokazuje, jak dużo pracy wkładamy w budowanie otwartości, życzliwości i przede wszystkim świadomości, że nie ma kierunku lub stanowiska pracy nieosiągalnego dla osoby, która ma trudności wynikające ze stanu zdrowia lub ograniczeń psychofizycznych – mówi dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. dostępności.

W gronie laureatów konkursu Politechnika Wrocławska znalazła się już po raz szósty. W 2012 i 2015 r. nasza uczelnia otrzymała srebrny medal, cztery lata wcześniej zwyciężyła w kategorii „Pracodawca Nieprzedsiębiorca”. W 2016 r. PWr zdobyła brązowy medal w kategorii „Instytucja”, a 2017 r. zwyciężyła w tej kategorii na szczeblu regionalnym i krajowym, zdobywając równocześnie tytuł honorowy „Super Lodołamacz”.

– Fakt, że nie pierwszy raz otrzymujemy nagrodę w konkursie, świadczy o tym, że nie pozostajemy w miejscu, tylko sięgamy po coraz nowsze rozwiązania służące budowaniu dostępności dla całej społeczności – zaznacza prof. Katarzyna Jach. – Mając na myśli dostępność, mówimy nie tylko o adaptacji architektonicznej, ale też dostępności cyfrowej, komunikacyjno-informacyjnej, dostępie do usług wsparcia psychologicznego, odpowiednich zapisach w Regulaminie Studiów i innych dokumentach wewnętrznych uczelni. Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) realizuje także specjalistyczne usługi, jak  wypożyczalnia specjalistycznych sprzętów i programów czy adaptacja materiałów dydaktycznych, oraz usługi asystenckie czy indywidualne zajęcia wyrównawcze z języków obcych dla studentów ze szczególnymi potrzebami.

– Na szczególną uwagę zasługuje praca DDO, jako komórki nie tylko najbardziej merytorycznej w kwestii dostępności, ale przede wszystkim jako miejsca, które codziennymi działaniami likwiduje bariery w umysłach, sercach i architekturze – dodaje Renata Forycka, kierownik Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

Warto podkreślić, że o dostępność na PWr dbają także Liderzy Dostępności, Samorząd Studencki, pracownicy administracyjni i naukowi, którzy uczestniczyli w organizowanych przez Dział Dostępności szkoleniach świadomościowych.

– Jednostkowo nie udałoby się dojść do miejsca, w którym teraz się znajdujemy. Szczególne podziękowania za wspieranie naszych działań kierujemy do władz uczelni. Są one chętne do podejmowania często trudnych wyzwań i kosztownych rozwiązań, ufając nam i bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu – dodaje prof. Katarzyna Jach. Zauważenie problemu dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami znajduje także wyraz w dokumentach uczelni, takich jak Strategia Politechniki Wrocławskiej czy Zasady dotyczące zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na Politechnice Wrocławskiej (ZW 126/2023).

Obecnie na wszystkich wydziałach oraz w Szkole Doktorskiej PWr studiuje ok. 316 osób z orzeczoną niepełnosprawnością. W murach uczelni dbamy też o osoby ze szczególnymi potrzebami, które z różnych powodów nie mają orzeczenia o niepełnosprawności, ale ich potrzeby są równie ważne, a czasem nawet bardziej skomplikowane pod kątem organizacji toku studiów.

Nagrody w konkursie Lodołamacze przyznaje Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Gale wyłaniają laureatów najpierw na poziomie regionalnym, a później na centralnym. Tegoroczny finał zaplanowano na 17 października w Warszawie.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP.

newsletter_2023_14.jpg

 mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję