TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika rowerowa – rozbudowujemy infrastrukturę dla rowerzystów!

Data: 04.12.2023 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne

Rowerzyści przy A-1- zdjęcie

Kilkaset nowych stojaków rowerowych, prysznice w kilku budynkach uczelni i początek prac przy Centrum Rowerowym PWr. Rozbudowa infrastruktury rowerowej w ramach programu Polytechnica Nova rusza pełną parą!

Wrocław posiada kilkaset kilometrów ścieżek rowerowych i każdego roku powstają kolejne. Rower jest już nie tylko sposobem na rekreację, ale stał się popularnym środkiem transportu, z którego wiele osób korzysta przez cały rok. Wśród nich są również pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej,

– Jesteśmy osobami, które na uczelnię regularnie dojeżdżają rowerem i uznaliśmy, że infrastruktura rowerowa w tym zakresie jest niewystarczająca. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zgłoszenie projektu jej rozbudowy w programie Polytechnica Nova. Uważamy, że takie działania zachęcą wszystkich do przesiadki na rower i dojazdu na uczelnię także w chłodniejszych okresach – mówi dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który zgłosił projekt wspólnie z dr inż. Piotrem Szymańskim z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Według pomysłodawców głównymi problemami, które zniechęcały do korzystania z jednośladów, były m.in. niewystarczająca liczba zadaszonych i monitorowanych miejsc postojowych dla rowerów, mała liczba miejsc w rowerowni, brak szatni i sanitariatów w budynkach oraz brak serwisu rowerowego na terenie uczelni, w którym można by wykonać podstawowe naprawy.

– Przygotowując wniosek inspirowaliśmy się przykładami innych uczelni np. warsztatu rowerowego Uniwersytetu w Grenoble INP-UGA i tych, które są prowadzone przez organizacje pozarządowe popularyzujące korzystanie z rowerów. Warto pamiętać, że tego typu infrastruktura jest standardem w większości uczelni w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej – podkreśla prof. Grzegorz Soboń.

Nowe stojaki i prysznice

Dzięki inicjatywie na terenie Kampusu Głównego już wkrótce zamontowanych zostanie ponad 450 nowych stojaków rowerowych, a stare zostaną wymienione. Wszystkie nowe stojaki typu U zostaną wykonane z rur stalowych, a po zakończeniu prac do dyspozycji rowerzystów będzie ok. 800 miejsc postojowych.

Obecnie trwają prace w formule zaprojektuj i wybuduj, a projektant jest na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Wwszystkie nowe stojaki mają być zamontowane do końca marca 2024 r. Planowany jest także remont rowerowni w budynku C-13. Oprócz wymiany stojaków, przygotowane zostaną również miejsca ładowania hulajnóg elektrycznych. Ta część inwestycji ma się zakończyć w III kwartale 2024 r.

mapa-rowerowa-stojaki_a4_2023.jpg

Za to już od stycznia 2024 r. rowerzyści będą mogli skorzystać z natrysków w wybranych budynkach uczelni. Zgodnie z planem w Kampusie Głównym udostępnionych zostanie dziesięć sanitariatów, w Kampusie Chełmońskiego dwa prysznice, a w Kampusie Prusa i Kampusie Gdańska po jednym. Pilotaż projektu zakłada, że klucze do pomieszczeń, które zostaną również specjalnie oznakowane, dostępne będą na portierniach.

mapa-rowerowa-prysznice_a4_2023.jpg

Prysznice będą zlokalizowane w następujących budynkach: A-1, A-2, A-3, A-11, B-8, C-19, D-2, D-20, E-5, F-13 i P-23. 

Centrum dla wszystkich

Lokalizacja centrum rowerowego - grafikaNajwiększą inwestycją w ramach projektu rozbudowy infrastruktury rowerowej będzie budowa Centrum Rowerowego PWr, które ma stanąć na placu pomiędzy budynkami C-7 i C-18. Ma to być piętrowy budynek kontenerowy, w którym znajdą się prysznice z szatniami, toalety, strefa odpoczynku oraz obsługiwany przez mechanika rowerowego serwis z pełnym wyposażeniem narzędziowym.

– Zależy nam, żeby w serwisie można było zarówno samodzielnie naprawić rower, jak również zostawić go do naprawy przez serwisanta. Centrum ma być także miejscem, w którym prowadzone będą działania edukacyjne z zakresu naprawiania jednośladów – tłumaczy prof. Grzegorz Soboń.

Procedura na wyłonienie projektanta centrum rowerowego jest w toku. Centrum rowerowe powstanie w formule zaprojektuj i wybuduj, a zakończenie prac i oddanie budynku do użytku  planowane jest w drugiej połowie 2025 r.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję