TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika pokazuje różne oblicza nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Nasza uczelnia otworzyła szeroko swoje laboratoria i pracownie, żeby pomieścić setki uczestników Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Jeszcze tylko do środy można wziąć udział w ciekawych wykładach, pokazach i warsztatach.

dfn_kolory_chemii.jpgW sumie na naszej uczelni odbywa się blisko 400 wydarzeń przeznaczonych dla osób w różnym wieku – od przedszkolaka do seniora. Na każdym z wydziałów organizowane są imprezy naukowe, które pokazują, jak interesujący jest świat wokół nas.

Uczestnicy mają okazję zagłębić się w labiryntach techniki, odkryć radość eksperymentowania, ale też podziwiać piękno architektury. W pracowniach chemicznych PWr  pojawiają się uczniowie szkół podstawowych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z naukami przyrodniczymi. Tutaj mogą przekonać się, że ciekawe doświadczenia można przeprowadzić także w domu (pod okiem dorosłych), wykorzystując np. z płyn do naczyń, popularne cukierki czy sok z buraków. O kolorach i świetle w chemii opowiadają doktorantka Katarzyna Hałdys i doktor Michał Jewgiński  z W3.

Z kolei nieco starszym uczniom, znającym język angielski, dr Toyotaka Ota opowiada o japońskich robotach oraz historii sushi.  Ci, którzy uczą się języka hiszpańskiego, mogą posłuchać opowieści o dawnych mieszkańcach Meksyku. A pasjonaci nowinek technologicznych dowiedzą się od członków Koła Naukowego BioAddMed, jakie zastosowanie w medycynie ma druk 3D.

dfn_debata_2018.jpgTradycyjnie na naszej uczelni organizowana jest debata oksfordzka, czyli publiczna dyskusja, w której licealiści spierają się na wcześniej zadany temat. Przedmiotem ósmej edycji debaty, która odbyła się 24 września, był patriotyzm. Zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie bronił tezy, że patriotyzm polega na pielęgnowaniu pamięci, a ich przeciwnicy z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu byli przekonani, że patriotyzm to patrzenie w przyszłość.

Ich zmagania oceaniała rada mędrców w składzie: prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Marek Woron, kanclerz Loży Dolnośląskiej Business Centre Club. Podobnie jak w latach ubiegłych marszałkiem debaty był dr hab. Bogusław Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W pojedynku na argumenty lepsi okazali się uczniowie z LO w Lubinie: Julia Kochańska, Gabriela Basz i Michał Drążek. To oni przekonali radę mędrców, że w budowaniu postawy patriotycznej ważne jest przede wszystkim spojrzenie w przeszłość.

Dolnośląski Festiwal Nauki zakończy się 26 września uroczystą galą w auli Politechniki Wrocławskiej o godzinie 11. Gościem wydarzenia będzie dr Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki.

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń na Politechnice dostępny jest tutaj.


Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję