TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika odpowiedzialna społecznie, czyli jaka?

Data: 06.04.2021 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne

Dążymy do tego, aby być uczelnią odpowiedzialną społecznie. Kilka miesięcy temu powołany został specjalny zespół, którego zadaniem jest szczególne wspieranie działań pielęgnujących takie wartości akademickie jak: sumienność, obiektywizm, niezależność, otwartość i przejrzystość. 

prof. Andrzej OżyharPracom grupy przewodniczy profesor Andrzej Ożyhar, prorektor ds. nauki.

– Uczelnia to przede wszystkim ludzie. Ważne są wzajemne relacje wewnątrz, ale też współpraca z otoczeniem naukowym, biznesowym, administracją publiczną czy organizacjami pozarządowymi. Mówiąc, społeczna odpowiedzialność, myślimy: otwartość, przejrzystość, równość i różnorodność, troska i uważność – wyjaśnia prof. Ożyhar.

Dodaje, że wszystkie działania prowadzone zarówno na uczelni, jak i w jej otoczeniu powinny te wartości uwzględniać.  –  Politechnika podąża za wzorcem nowoczesnych uczelni i w ramach prowadzonej działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej czy komercyjnej musi podejmować działania odpowiadające podstawowym potrzebom społeczeństwa – podkreśla prorektor ds. nauki. 

Strategia społecznej odpowiedzialności

Politechnika Wrocławska była jednym z pierwszych sygnatariuszy ogólnopolskiej Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, która została zainicjowana już w 2017 roku.

prof. Katarzyna PactwaNa początku roku akademickiego 2020/21 nowy rektor PWr, prof. Arkadiusz Wójs, powołał zespół ds. społecznej odpowiedzialności uczelni. W jego skład wschodzi 13 osób reprezentujące różne politechniczne środowiska. 

– Prace zespołu rozpisane są na etapy. Zadecydowaliśmy, że przed sformułowaniem strategii społecznej odpowiedzialności powinniśmy wiedzieć, jakie działania zgodne z Deklaracją Społecznej Odpowiedzialności były i są prowadzone. Dlatego pierwszym krokiem jest inwentaryzacja dobrych praktyk – mówi dr hab. inż. Katarzyna Pactwa, prof. uczelni i kierowniczka zespołu. 

Wyjaśnia, że to pozwoli lepiej ocenić bieżącą sytuację i wyznaczyć właściwe cele działania. – Do końca roku akademickiego planujemy zakończyć prace nad raportem, a wnioski wykorzystać do opracowania projektu strategii. Raport będzie ogólnodostępny – dodaje prof. Katarzyna Pactwa. 

Dobre praktyki także w czasie pandemii

Już teraz wymienia praktyki, które wykazują zaangażowanie społeczne Politechniki, szczególnie w okresie pandemii COVID-19. Są to m.in. badania nad rozpracowaniem koronawirusa nadzorowane przez prof. Marcina Drąga z Wydziału Chemicznego, opracowanie śluzy dezynfekcyjnej dla szpitali przez naukowców z Wydziału Mechanicznego, produkcja przyłbic i darmowa dystrybucja do szpitali na terenie Dolnego Śląska czy projekty informatyczne studentów danalogii, badających np. emocje i nastroje społeczne w czasie pandemii.

kampus_pwr1.jpg– Działań było i jest wiele. Część z nich istniała zanim zaczęliśmy mówić o społecznej odpowiedzialności uczelni. Przykładem jest Kodeks Etyki, a dokładniej kodeksy, ponieważ dotyczą odpowiednio grupy pracowników, doktorantów jak i studentów. Kolejne dobre praktyki, to m.in. wszelka aktywność wspierająca studentów z niepełnosprawnością, studenckie zbiórki słodyczy i owoców dla dzieci z domów dziecka czy integrujący społeczność akademicką Bieg o Puchar Rektora PWr  – wylicza kierowniczka zespołu. 

Dodaje, że powstały też nowe inicjatywy, jak choćby Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu nadzorowane przez prof. Izabelę Sówkę czy działalność zespołu ds. polityki równościowej uczelni pod przewodnictwem prof. Karoliny Jaklewicz.

newsletter-promo.png

Daj znać o wydarzeniu

Zespół ds. społecznej odpowiedzialności uczelni uważa, że Politechnika Wrocławska na tym polu jest bardzo aktywna. – Wydarzenia inicjowane przez społeczność akademicką, także w dobie zdalnego kształcenia, mają różny charakter i skalę. Wszystkie są jednak ważne i warte udokumentowania – przekonuje prof. Pactwa. 

Dlatego zespół opracował formularz, w którym każdy student, doktorant czy pracownik może poinformować o prowadzonej akcji.

Formularz zgłoszenia dobrej praktyki 

Więcej o działalności zespołu ds. społecznej odpowiedzialności uczelni na stronie internetowej PWr.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję