TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Politechniczny Przegląd Sportowy: PWr na szóstym miejscu w kraju i pierwszym na Dolnym Śląsku

Data: 20.06.2024 Kategoria: sport

Akademicki sezon sportowy 2023/24 dobiega końca. Zakończyły się już zmagania w Akademickich Mistrzostwach Polski. Medale zdobyły m.in. nasze piłkarki i lekkoatleci. Kolejny raz zwyciężyliśmy też w Dolnośląskiej Lidze Międzyuczelnianej.

Wielki sukces piłkarek!

Brązowy medal przywiozły z Gdańska nasze piłkarki. W finałowym turnieju Akademickich Mistrzostw Polski o zwycięstwo rywalizowały reprezentacje 27 uczelni. Piłkarki PWr walkę o medale rozpoczęły od dwóch zwycięstw grupowych. Po 1-0 pokonały AGH Kraków oraz Politechnikę Rzeszowską i awansowały do fazy pucharowej.

Tam w każdym pojedynku z udziałem politechnicznej drużyny o rozstrzygnięciu decydowały rzuty karne. W 1/8 ekipa PWr pokonała Uniwersytet Warszawski (1-1, k. 3-2), w ćwierćfinale Uniwersytet Mazursko-Warmiński w Olsztynie (1-1, k. 2-1). Niestety w półfinale lepsze okazały zawodniczki Uniwersytetu Gdańskiego (2-2, k. 2-3).

W pojedynku o brąz nie padła żadna bramka, ale po raz kolejny karne lepiej strzelały piłkarki z PWr (3-2) i tym samym zdobyły trzecie miejsce oraz pierwsze w klasyfikacji uczelni technicznych!

Srebro naszej trójskoczkini

Na Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce w Białymstoku przez trzy dni walczyło 1 200 studentów i studentek z 95 uczelni. Z Politechniki Wrocławskiej na zawody wybrała się 23 osobowa reprezentacja, spośród której srebro w trójskoku, zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i uczelni technicznych, wywalczyła Katarzyna Wiśniewska z Wydziału Mechanicznego. Rezultat 12.45 m to jej nowy rekord życiowy.

Dodatkowo srebro wśród uczelni technicznych zdobyła sztafeta 4x100 m kobiet w składzie: Martyna Pałka, Aleksandra Buk, Katarzyna Wiśniewska, Dorota Puzio, a także sztafeta 4x400 m mężczyzn w składzie: Kacper Wośko, Wojciech Janosik, Konrad Harasimowicz, Mateusz Porożyński. Dorota Puzio zajęła również trzecie miejsce w biegu na 100 m, a Maciej Durkalec w skoku w dal (oboje brąz wśród uczelni technicznych).

Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim w Bielsku-Białej nasza reprezentacja wywalczyła dwa medale w kategorii uczelni technicznych. Brązowy w wyścigu ze startu wspólnego zdobył Krzysztof Lenartowski (16. miejsce w klasyfikacji generalnej). Z kolei dobra postawa jego oraz pozostałych kolarzy z PWr (Wiktorii Hejman, Filip Różycki, Damian Hyla, Przemysław Duda, Paweł Walkowiak, Błażej Hościło i Gniewko Konsewicz) zaowocowała także srebrem w zestawieniu drużynowym i piątym miejscem w klasyfikacji ogólnej.

Bardzo dobrze wypadli zawodnicy i zawodniczki trenerki Ewy Najsarek podczas Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie, które odbyły się w Radzionkowie. Naszą uczelnię reprezentowało osiem osób (i osiem koni), które drużynową rywalizację zakończyły na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej uczelni i na drugiej pozycji wśród uczelni technicznych. Dodatkowo Julia Łukomiak (na koniu Predazzo) wygrała ujeżdżenie w kategorii amatorów wśród uczelni technicznych (7. miejsce ogólnie), a Mateusz Kleinert (koń Big Star) oraz Mikalaia Yurchanka (koń Black Prince) awansowali do finałów konkurencji skoków przez przeszkody.

Wielkie emocje w turnieju eliminacyjnym Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn z udziałem szczypiornistów PWr. Podczas zawodów w Gdańsku podopieczni Dominika Jankowskiego wygrali rozgrywki grupowe z kompletem zwycięstw, a w meczu o 1. miejsce pokonali 24-23 AWF Wrocław i zakwalifikowali się do turnieju finałowego w Opolu. Tam zajęli ostatecznie miejsca 13-16 w zestawieniu ogólnym i szóste wśród uczelni technicznych.

Tegoroczna edycja Akademickich Mistrzostw Polski dobiegła końca. W klasyfikacji generalnej Politechnika Wrocławska uplasowała się na szóstej pozycji (1765,5 punktów) oraz na trzeciej wśród uczelni technicznych. Zwyciężyła Politechnika Gdańska.

W klasyfikacji medalowej mamy 21. miejsce w kraju i siódme wśród uczelni technicznych z dziesięcioma wywalczonymi krążkami (dwa złote, pięć srebrnych i trzy brązowe).

Czołówka krajowa, najlepsi na Dolnym Śląsku

Zakończyła się także kolejna edycja Dolnośląskiej Ligi Międzyuczelnianej. Jej ostatnią konkurencję - koszykówkę 3x3 - zdominowały nasze drużyny. Męska (Zbigniew Stasieńko, Stanisław Zamora, Krzysztof Bober, Szymon Narolski) i żeńska sekcja (Anna Jasińska, Zuzanna Walkowiak, Marta Skowron, Aleksandra Szecel) wywalczyły złoto, a druga drużyna panów brąz.

W klasyfikacji generalnej, z dużą przewagą zwyciężyła Politechnika Wrocławska. W imieniu zawodników i zawodniczek Akademickiego Klubu Sportowego PWr puchar za wygraną odebrali Robert Jarosz, dyrektor naszego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Jakub Osóbka, prezes AKS PWr.

To kolejny triumf naszej uczelni w tym zestawieniu. W tym roku wywalczyliśmy w sumie 454 punkty. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Wrocławski (251), a na trzecim Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (243).