TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.10.2022 Kategoria: działania społeczne, nagrody/odznaczenia/medale
Nasz Bibliotech z główną nagrodą w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej” w ramach Konkursu Architektoniczno–Urbanistycznego „Lider Dostępności”. Doceniono jakość dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Gala 7. edycji konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta RP odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Laureatów nagrodził prezydent Andrzej Duda.
Konkurs „Lider Dostępności” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem występujących barier architektonicznych, a także upowszechnianie pozytywnych rozwiązań w zakresie dostępności architektonicznej obiektów przestrzeni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Kapituła konkursu, złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznaje nagrody w siedmiu kategoriach: przestrzeń publiczna, duży obiekt użyteczności publicznej, obiekt usług lokalnych, obiekt biurowo-handlowy, obiekt mieszkalny/hotelowy, obiekt zabytkowy oraz architekt/urbanista. Ponadto co roku przyznawana jest także nagroda specjalna Grand Prix dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).
W kategorii duży obiekt użyteczności publicznej, w której wyróżniony został nasz Bibliotech, nagroda przyznawana jest za nowo zrealizowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Oceniane są tu tutaj m.in. muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe i uniwersytety.
Każdy, kto przychodzi do Bibliotechu może korzystać z nowoczesnych narzędzi, bogatej oferty szkoleń, warsztatów i codziennych konsultacji z pracownikami. Budynek pełni funkcję biblioteki środowiskowej, więc służy nie tylko społeczności PWr, ale również badaczom i naukowcom z całego Dolnego Śląska.
Teren wokół obiektu wraz ze strefą wejściową wolny jest od barier urbanistycznych i architektonicznych (obniżone krawężniki, brak stopni, główne ciągi komunikacyjne wolne od elementów małej architektury, odpowiednie szerokości drzwi, kontrastowe elementy graficzne na szklanych drzwiach i witrynach). Budynek zwraca uwagę przemyślaną nawigacją: mamy tu informację dotykową w formie tyflomapy, wizualną - tablice ze spisem pomieszczeń (dwujęzyczne, wzbogacone o oznaczenia graficzne w formie piktogramów) oraz tablice kierunkowe, informację głosową (system naprowadzający TOTUPOINT).
Przestrzeń komunikacji poziomej i pionowej, ogólnodostępne strefy oraz pomieszczenia przeznaczone na pobyt użytkowników i pracowników wolne są od barier architektonicznych, a szerokości korytarzy i przejść mają odpowiednie parametry. Dodatkowym walorem i równocześnie atrakcją tego obiektu jest tzw. Laboratorium Tyfloinformatyczne, czyli przestrzeń, która łączy w sobie kilka funkcji: pracownię druku 3D (druk tyflomap oraz innych pomocy dla osób z niepełnosprawnością wzroku), druku wypukłego - w tym tekstów w alfabecie Braille'a, wypożyczalnię sprzętów ułatwiających naukę osobom z niepełnosprawnością wzroku np. linijki brajlowskie, powiększalniki i czytniki tekstu.
– Rozwiązania, które przetestowaliśmy w Bibliotechu wprowadzane są już w innych budynkach, np. ścieżki dotykowe będą za moment w C-13 – mówi dr hab. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami. – Tyflomapy wkrótce znajdą się w kolejnych 30 budynkach PWr. Wdrażamy też nowe rozwiązanie informatyczne do mikronawigacji.
W Bibliotechu prowadzone są także liczne działania uświadamiające o tym, czym jest dostępność. Przeznaczone są one dla każdego: od przedszkolaków (program „Polibuda dla malucha”), przez uczniów szkół podstawowych i średnich (zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki), studentów, pracowników oraz środowiska wrocławskiego biznesu.
– Bardzo cieszymy się z otrzymanego wyróżnienia – mówi prof. Katarzyna Jach, która podkreśla fundamentalny udział w jego otrzymaniu zespołu związanego z Działem Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) oraz realizowanym obecnie projektem Politechnika Nowych Szans.
– Szczególnie chciałabym wyróżnić trzy osoby. Przede wszystkim Jerzego Borowca, pomysłodawcę Laboratorium Tyfloinformatycznego na PWr i jego lokalizacji w budynku D-21. Dr inż. arch. Natalię Ratajczak- Szponik, koordynatorkę ds. dostępności architektonicznej na PWr, autorkę rozwiązań, które w istotny sposób poprawiły dostępność architektoniczną i informacyjno-komunikacyjną tego budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku, ale również dla wszystkich użytkowników. A także Marka Tankieluna, niewidomego absolwenta Politechniki Wrocławskiej, kierownika Laboratorium Tyfloinformatycznego, współautora wypracowanego na przykładzie budynku D-21 standardu tyflomap, czyli map dotykowych – mówi prof. Jach.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »