TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechniczny budynek wyróżniony za dostępność

Data: 28.10.2022 Kategoria: działania społeczne, nagrody/odznaczenia/medale

bibliotech_plaskie.jpg

Nasz Bibliotech z główną nagrodą w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej” w ramach Konkursu Architektoniczno–Urbanistycznego „Lider Dostępności”. Doceniono jakość dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Gala 7. edycji konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta RP odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Laureatów nagrodził prezydent Andrzej Duda.

bibliotech_03.jpgKonkurs „Lider Dostępności” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem występujących barier architektonicznych, a także upowszechnianie pozytywnych rozwiązań w zakresie dostępności architektonicznej obiektów przestrzeni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Kapituła konkursu, złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznaje nagrody w siedmiu kategoriach: przestrzeń publiczna, duży obiekt użyteczności publicznej, obiekt usług lokalnych, obiekt biurowo-handlowy, obiekt mieszkalny/hotelowy, obiekt zabytkowy oraz architekt/urbanista. Ponadto co roku przyznawana jest także nagroda specjalna Grand Prix dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

W kategorii duży obiekt użyteczności publicznej, w której wyróżniony został nasz Bibliotech, nagroda przyznawana jest za nowo zrealizowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Oceniane są tu tutaj m.in. muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe i uniwersytety.

Budynek dostępny dla wszystkich

Każdy, kto przychodzi do Bibliotechu może korzystać z nowoczesnych narzędzi, bogatej oferty szkoleń, warsztatów i codziennych konsultacji z pracownikami. Budynek pełni funkcję biblioteki środowiskowej, więc służy nie tylko społeczności PWr, ale również badaczom i naukowcom z całego Dolnego Śląska.

bibliotech_12.jpgTeren wokół obiektu wraz ze strefą wejściową wolny jest od barier urbanistycznych i architektonicznych (obniżone krawężniki, brak stopni, główne ciągi komunikacyjne wolne od elementów małej architektury, odpowiednie szerokości drzwi, kontrastowe elementy graficzne na szklanych drzwiach i witrynach). Budynek zwraca uwagę przemyślaną nawigacją: mamy tu informację dotykową w formie tyflomapy, wizualną - tablice ze spisem pomieszczeń (dwujęzyczne, wzbogacone o oznaczenia graficzne w formie piktogramów) oraz tablice kierunkowe, informację głosową (system naprowadzający TOTUPOINT).

Przestrzeń komunikacji poziomej i pionowej, ogólnodostępne strefy oraz pomieszczenia przeznaczone na pobyt użytkowników i pracowników wolne są od barier architektonicznych, a szerokości korytarzy i przejść mają odpowiednie parametry. Dodatkowym walorem i równocześnie atrakcją tego obiektu jest tzw. Laboratorium Tyfloinformatyczne, czyli przestrzeń, która łączy w sobie kilka funkcji: pracownię druku 3D (druk tyflomap oraz innych pomocy dla osób z niepełnosprawnością wzroku), druku wypukłego - w tym tekstów w alfabecie Braille'a, wypożyczalnię sprzętów ułatwiających naukę osobom z niepełnosprawnością wzroku np. linijki brajlowskie, powiększalniki i czytniki tekstu.

– Rozwiązania, które przetestowaliśmy w Bibliotechu wprowadzane są już w innych budynkach, np. ścieżki dotykowe będą za moment w C-13 – mówi dr hab. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami. – Tyflomapy wkrótce znajdą się w kolejnych 30 budynkach PWr. Wdrażamy też nowe rozwiązanie informatyczne do mikronawigacji.

W Bibliotechu prowadzone są także liczne działania uświadamiające o tym, czym jest dostępność. Przeznaczone są one dla każdego: od przedszkolaków (program „Polibuda dla malucha”), przez uczniów szkół podstawowych i średnich (zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki), studentów, pracowników oraz środowiska wrocławskiego biznesu.

bibliotech-plaskie.jpg

– Bardzo cieszymy się z otrzymanego wyróżnienia – mówi prof. Katarzyna Jach, która podkreśla fundamentalny udział w jego otrzymaniu zespołu związanego z Działem Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) oraz realizowanym obecnie projektem Politechnika Nowych Szans.

katarzyna_jach.jpg– Szczególnie chciałabym wyróżnić trzy osoby. Przede wszystkim Jerzego Borowca, pomysłodawcę Laboratorium Tyfloinformatycznego na PWr i jego lokalizacji w budynku D-21. Dr inż. arch. Natalię Ratajczak- Szponik, koordynatorkę ds. dostępności architektonicznej na PWr, autorkę rozwiązań, które w istotny sposób poprawiły dostępność architektoniczną i informacyjno-komunikacyjną tego budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku, ale również dla wszystkich użytkowników. A także Marka Tankieluna, niewidomego absolwenta Politechniki Wrocławskiej, kierownika Laboratorium Tyfloinformatycznego, współautora wypracowanego na przykładzie budynku D-21 standardu tyflomap, czyli map dotykowych – mówi prof. Jach.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję