Pół miliona złotych na projekty naszych kół naukowych

Data: 06.05.2024 Kategoria: aktywność studencka

racing_pwr.jpg

Ponad pół miliona złotych otrzymali nasi studenci na prowadzenie swoich innowacyjnych projektów od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W sumie dofinansowanie w programie „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” otrzymało sześć kół z Politechniki Wrocławskiej.

Program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” prowadzony jest od 2020 r. Pomaga on kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów oraz usprawnieniu mechanizmu transferu opracowanych przez studentów technologii i rozwiązań technicznych do gospodarki.

W tym roku na wsparcie uczelnianych kół naukowych ministerstwo przeznaczyło ponad dziewięć mln zł, a koszt realizacji jednego projektu mógł wynieść maksymalnie 70 tys. zł. Do programu zgłoszono 314 projektów, a finansowanie otrzymały ostatecznie 153.

Wśród wyróżnionych znalazło się również osiem pomysłów z sześciu kół naukowych Politechniki Wrocławskiej. Nasi studenci na ich realizację otrzymają ponad 500 tysięcy złotych. Oto laureaci z PWr:

PWR Racing Team

• Innowacyjne kompozytowe struktury bezpieczeństwa na system wysokiego napięcia w bolidzie elektrycznym klasy Formula Student - 70 000 zł,
  • Wysokoefektywny system zasilania wysokim napięciem bolidu elektrycznego klasy Formula Student - 70 000 zł,
  • Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem elektrycznego układu trakcyjnego w bolidzie klasy Formula Student - 70 000 zł.

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych

• Komponenty motocykla elektrycznego moto3” - 70 000 zł.

PWr in Space

• Platforma testowa ewaluacji chwytaków z aktywnym zaplątaniem do zastosowań w warunkach kosmicznych - 70 000 zł.

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD

• Budowa antropomorficznego manipulatora robotycznego z możliwością sterowania teleoperacyjnego - 69 700 zł.

Koło Naukowe NanoSens

• Tensometry tekstroniczne - 57 450 zł.

Koło Naukowe Grupa Młodych Geodetów

• Budowa drona pływającego „BATDRON II”, etap 2 - 32 883 zł.