Podpisaliśmy umowę o współpracy z gminą Rawicz

Data: 05.09.2019 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne

Wspólna realizacja projektów naukowych i gospodarczych, konsultacje badawcze i organizacja praktyk zawodowych i staży to główne elementy umowy o współpracy podpisanej w czwartek przez władze Politechniki Wrocławskiej i gminy Rawicz.

podpisanie_umowy_o_wspolpracy_pwr_-_rawicz_1.jpg– Podpisanie takiej umowy o współpracy to dla nas duże wyróżnienie. Będą z tego korzyści w co najmniej kilku sferach m.in. naukowej i gospodarczej – mówił Grzegorz Kubik. Dodał, że choć Rawicz należy do innego rejonu, to jednak bliżej mu przede wszystkim do Wrocławia.

Burmistrz przyznał, że dla niego współpraca partnerska z Politechniką Wrocławską to przede wszystkim wielka korzyść dla szkół, które nawiążą kontakty z uczelnią. Zarówno gminie, jak i Politechnice zależy, aby młodzież zainteresować studiami technicznymi.

– Drugim ważnym aspektem jest gospodarka. Chcemy zachęcać naszych przedsiębiorców do współpracy z Politechniką Wrocławską – korzystania z technologii uczelni czy najnowocześniejszych rozwiązań – mówił burmistrz.

Dodał, że Rawicz jest też nastawiony na rozwój gospodarczy i obecnie przygotowuje tereny na tworzenie nowych przedsiębiorstw. Gminie zależy, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać nie tylko z tych terenów, lecz także ze współpracy z Politechniką.

podpisanie_umowy_o_wspolpracy_pwr_-_rawicz_3.jpgProf. Andrzej Kucharski, prorektor ds. współpracy z gospodarką i informatyzacji podkreślił, że dla Politechniki Wrocławskiej wszystkie te elementy są równie istotne. – To element misji uczelni. Chcemy rekrutować studentów z tamtych rejonów, a nasza obecność w regionie spowoduje, że wyłowimy tych najlepszych – mówił prof. Andrzej Kucharski.

Prorektor dodał, że uczelni zależy również na kontaktach gospodarczych, ponieważ dla naukowców ważne jest, aby ich działalność naukowa nie była oderwana od realiów gospodarki.

– Ponadto wszyscy studenci PWr na poziomie inżynierskim muszą mieć praktyki. Dlatego też taka współpraca między gminą a uczelnią będzie bardzo korzystna dla studentów pochodzących z tego regionu. Będą mogli mieć praktyki w rodzinnych stronach – dodał prof. Andrzej Kucharski.

Umowa ramowa między Politechniką Wrocławską a gminą Rawicz zakłada m.in. dalsze nawiązywanie przez uczelnię kontaktów z otoczeniem biznesu, rozwój gminy z wykorzystaniem zasobów wiedzy i dostępu do wyników badań naukowych i potencjału dydaktycznego uczelni oraz pozyskiwanie kadr inżynierskich.

W sumie Politechnika Wrocławska ma podpisane umowy z blisko 120 samorządami.

ula