TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.03.2021 Kategoria: popularyzacja nauki, projekty kosmiczne, Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
60 lat temu człowiek po raz pierwszy opuścił naszą planetę i zaczął przemierzać przestrzeń kosmiczną. W okrągłą rocznicę startu z kosmodromu Bajkonur Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza na kilkadziesiąt wykładów i pokazów związanych z eksploracją kosmosu. O historii, technologiach i przyszłości kosmicznych podbojów opowiedzą m.in. naukowcy Politechniki Wrocławskiej.
Wszystkie atrakcje – ze względu na sytuację związaną z pandemią – odbędą się online. W ramach „Human in Space” przewidziano kilkadziesiąt kosmicznych wykładów, warsztatów i pokazów, zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pierwsze ruszają już 7 kwietnia. Część przewidziano dla najmłodszych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Inne zainteresują raczej młodzież z liceów i dorosłych.
Prelekcje poprowadzą specjaliści z Kanady, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także naukowcy z Polski – z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa oraz wykładowcy Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich. Gościem jednego ze spotkań będzie gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny do tej pory Polak, który odbył lot w kosmos. Zapisy już się zaczęły. Szczegóły TUTAJ.
- Opowiemy zarówno o historii podboju kosmosu, jak i dzisiejszych technologiach wykorzystywanych w pojazdach i na stacjach kosmicznych – zachęca dr inż. Wiesław Wróblewski z Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr. – Pokażemy, jak zbudowane są statki kosmiczne i rakiety, do czego w przestrzeni kosmicznej wykorzystujemy nano- i mikroroboty i jak przydają się technologie symulacyjne. Zajrzymy też do Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN, gdzie trwają badania, w jaki sposób powstał kosmos.
Iwona Kowalik, nauczycielka z wrocławskiego ZSP nr 16 i mentorka Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich, zapewnia, że każdy zainteresowany lotami kosmicznymi i planami osadnictwa na innych planetach z pewnością coś dla siebie znajdzie.
– Będzie można posłuchać m.in. o budowie silników, entomopterach, zwierzętach wysłanych w kosmos czy budowaniu bazy na Marsie – opowiada. – Do tego przedszkolaki nauczą się np. budować rakietę, a uczniowie ze szkół podstawowych dowiedzą się, jak się bada grawitację i spotkają się ze studentami konstruującymi łaziki Scorpio.
Wydarzenie „Human in Space” potrwa do 30 kwietnia. Towarzyszy mu konkurs na kosmiczną animację poklatkową. Więcej informacji na stronie WCRS.
W przygotowanie wykładów i prezentacji zaangażowali się naukowcy z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego i Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr. Pokazy przygotowują też studenci z Koła Naukowego Off-Road (Projekt Scorpio).
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »