Podbój kosmosu dla każdego. Otwarte wykłady dla zafascynowanych eksploracją kosmosu

human_in_space_baner.png

60 lat temu człowiek po raz pierwszy opuścił naszą planetę i zaczął przemierzać przestrzeń kosmiczną. W okrągłą rocznicę startu z kosmodromu Bajkonur Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza na kilkadziesiąt wykładów i pokazów związanych z eksploracją kosmosu. O historii, technologiach i przyszłości kosmicznych podbojów opowiedzą m.in. naukowcy Politechniki Wrocławskiej.

Wszystkie atrakcje – ze względu na sytuację związaną z pandemią – odbędą się online. W ramach „Human in Space” przewidziano kilkadziesiąt kosmicznych wykładów, warsztatów i pokazów, zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pierwsze ruszają już 7 kwietnia. Część przewidziano dla najmłodszych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Inne zainteresują raczej młodzież z liceów i dorosłych.

Prelekcje poprowadzą specjaliści z Kanady, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także naukowcy z Polski – z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa oraz wykładowcy Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich. Gościem jednego ze spotkań będzie gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny do tej pory Polak, który odbył lot w kosmos. Zapisy już się zaczęły. Szczegóły TUTAJ.

space-station-60615_1920.jpg- Opowiemy zarówno o historii podboju kosmosu, jak i dzisiejszych technologiach wykorzystywanych w pojazdach i na stacjach kosmicznych – zachęca dr inż. Wiesław Wróblewski z Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr. – Pokażemy, jak zbudowane są statki kosmiczne i rakiety, do czego w przestrzeni kosmicznej wykorzystujemy nano- i mikroroboty i jak przydają się technologie symulacyjne. Zajrzymy też do Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN, gdzie trwają badania, w jaki sposób powstał kosmos.

Iwona Kowalik, nauczycielka z wrocławskiego ZSP nr 16 i mentorka Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich, zapewnia, że każdy zainteresowany lotami kosmicznymi i planami osadnictwa na innych planetach z pewnością coś dla siebie znajdzie.

– Będzie można posłuchać m.in. o budowie silników, entomopterach, zwierzętach wysłanych w kosmos czy budowaniu bazy na Marsie – opowiada. – Do tego przedszkolaki nauczą się np. budować rakietę, a uczniowie ze szkół podstawowych dowiedzą się, jak się bada grawitację i spotkają się ze studentami konstruującymi łaziki Scorpio.

Wydarzenie „Human in Space” potrwa do 30 kwietnia. Towarzyszy mu konkurs na kosmiczną animację poklatkową. Więcej informacji na stronie WCRS.

W przygotowanie wykładów i prezentacji zaangażowali się naukowcy z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego i Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr. Pokazy przygotowują też studenci z Koła Naukowego Off-Road (Projekt Scorpio).

satelita_plaskie.jpg

Wykłady naukowców i studentów z Politechniki Wrocławskiej, na które można się zapisać:

• 08.04. godz. 12 – dr inż. Wiesław Wróblewski – „Historia podboju kosmosu” – wykład – od 6 klasy SP,
  • 09.04. godz. 11.30 – dr inż. Anna Hajdusianek – „Zdobycze kosmosu” – pokaz – 5-6-latki,
  • 15.04. godz. 10.30 – dr inż. Anna Hajdusianek – „Zdobycze kosmosu” – pokaz – 5-6-latki,
  • 16.04. godz. 11.00 – mgr inż. Maciej Cholewiński – „Silniki rakietowe – kosmicznie widowiskowe” – wykład – od 6 klasy SP,
  • 17.04. godz. 10.30 – dr inż. Anna Hajdusianek – „Zdobycze kosmosu” – warsztat – 5-6-latki,
  • 19.04. godz. 16 – dr inż. Adam Jaroszewicz – „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna” – wykład – od 6 kl. SP,
  • 22.04. godz. 10.30 – dr inż. Anna Hajdusianek – „Zdobycze kosmosu” – pokaz – 5-6-latki,
  • 22.04. godz. 13.00 – prof. Maciej Chorowski – „Czy możemy zobaczyć mikrokosmos pod Ziemią? O Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN” – wykład – od. 6 kl. SP
  • 24.04. godz. 11. – Projekt Scorpio - Pokaz łazika marsjańskiego – SP i LO,
  • 26.04. godz. 11. – Leszek Orzechowski, Space is More – „Nasze przyszłe życie na Marsie testujemy już na Ziemi” – wykład – 7-8 kl. SP i LO,
  • 28.04. godz. 11 – dr inż. Andrzej Gronczewski – „Przebieg misji kosmicznej” – wykład – 6-8 kl. SP i LO,
  • 29.04. godz. 10.30 – dr inż. Anna Hajdusianek – „Zdobycze kosmosu” – pokaz – 5-6-latki,
  • 29.04. godz. 12.00 – mgr inż. Korneliusz Sierpowski – „Pseudosatelity - czym są i dlaczego są potrzebne” – wykład – 6-8 kl. SP i LO.

lucy