TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ruszyła nowa strona zespołu ds. polityki równościowej. Przeciw dyskryminacji

Czujesz, że nie jesteś traktowany jak inni lub wręcz wrogo czy niesprawiedliwie ze względu na płeć, kolor skóry czy orientację seksualną? Chcesz porozmawiać, zgłosić swoje uwagi, potrzebujesz wsparcia? Teraz możesz dzięki nowo powstałej stronie zespołu ds. polityki równościowej.

Studenci PWr

„Witajcie na stronie równościowej Politechniki Wrocławskiej. Stworzyliśmy to miejsce, bo równość i różnorodność są ważne dla naszej akademickiej wspólnoty. Tu dowiecie się, czym jest dyskryminacja i gdzie szukać pomocy, jeśli jej doświadczacie lub jesteście jej świadkami. Znajdziecie tu także informacje o naszych projektach i wydarzeniach. Zapraszamy do wspólnego działania na rzecz równości i przeciwko dyskryminacji” – można przeczytać na stronie.

#RównaPWr

Nowo powstała strona ma być miejscem, gdzie - każdy kto doświadczył dyskryminacji lub był jej świadkiem na PWr - może uzyskać nie tylko pomoc, ale i wiedzę czym jest dyskryminacja, jak sobie z nią radzić, jak wspierać dyskryminowanych, a także formularz zgłoszeniowy, dla tych którzy doświadczyli lub byli świadkami podobnych zachowań.

Prof. Karolina Jaklewicz, pełnomocniczka ds. przeciwdziałania dyskryminacji nie ukrywa radości, że w tak krótkim czasie udało się stworzyć stronę, które ułatwi kontakt wszystkim tym, którzy czują się dyskryminowani i potrzebują wsparcia.

Prof. Karolina Jaklewicz - portret- Jesteśmy online! Cieszę się, że Politechnika Wrocławska ma już swoją stronę równościową. To ma być miejsce dla wszystkich członków naszej wspólnoty akademickiej, dla których ważne są wartość równości oraz tworzenie przyjaznego środowiska do nauki i pracy. Mam nadzieję, że nasza uczelnia jest już takim środowiskiem. Jednak aby tak pozostało, musimy o to dbać, a na ewentualne przejawy dyskryminacji reagować – mówi pełnomocniczka ds. przeciwdziałania dyskryminacji.

Na stronie zespół równościowy wraz z pełnomocniczką przypomina, że w Preambule Statutu Politechniki Wrocławskiej jest napisane: „edukacja i nauka są tu wspomagane przez kreację moralnych standardów opartych na tolerancji, równości, otwartości oraz wolności intelektualnej, niezbędnych dla rozwoju współczesnego świata”. Te szlachetne słowa nie mogą być jedynie teorią.

Tolerancja, równość, otwartość

Tolerancja, równość, otwartość i wolność intelektualna muszą wyznaczać standardy życia akademickiego, co oznacza aktywne działanie na rzecz ich obecności oraz reakcje na ich brak.

- Mając w pamięci poruszający wykład prof. Mariana Turskiego, w którym apelował o aktywną postawę wobec wszelkiej dyskryminacji, pragnę zrobić jak najwięcej, aby wymienione w naszej preambule wartości, zbieżne z wartościami zapisanymi w Deklaracji Praw Człowieka, były fundamentem naszej wspólnoty i przejawiały się w codziennym akademickim życiu. Obojętność nie czyni nas niewinnymi, dlatego apeluję do wszystkich osób związanych z Politechniką o reagowanie na przejawy dyskryminacji i włączanie się w działania mające na celu dobro naszej wspólnoty, w której jesteśmy różni i równi. Mam nadzieję, że hasło #równapwr stanie się jednym z ważnych symboli naszej uczelni – tłumaczy prof. Karolina Jaklewicz.

Pro-równościowe zmiany

Dodaje, że w przyszłości czeka nas na uczelni wiele działań, pro-równościowych zmian, a w raz z nimi rozwijać się będzie ta strona. Pełnomocniczka zachęca wszystkich do zgłaszania na stronie poprzez formularz wszelkich pomysłów i uwag, które pomogą zespołowi ds. polityki równościowej sprawić, by hasło #równaPWr nie było jedynie sloganem.

Szczególne podziękowania za pracę przy powstaniu strony należą się dr. Mateuszowi Kotowskiemu i dr Katarzynie Zahorodnej – mówi pełnomocnicza rektora ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Bez ich szczególnego zaangażowania z pewnością nie udałoby się zrealizować tego pomysłu tak sprawnie. Dobrze, że osoby pracujące na PWr angażują się w działania antydyskryminacyjne, mimo pandemii mają energię i siłę do działania. Bez wsparcia zespołu trudno byłoby realizować wspólne cele. 

Studenci skaczący z radości

Nie dyskryminuj

Pełnomocniczka uważa, że przeciwdziałanie dyskryminacji jest ważnym aspektem działalności każdej instytucji publicznej. Szczególnie istotne staje się ono w przypadku uczelni wyższych, których podstawową funkcją obok poszerzania wolności akademickiej i zdobywania wiedzy jako takiej jest troska o krzewienie postaw prorównościowych. Dla PWr, która od wielu lat dąży do miana czołowej uczelni w Polsce, troska ta również nie powinna być obojętna. Tym bardziej, że chce ona gościć w swoich murach coraz większą liczbę osób studiujących, które pochodzą z różnych krajów, środowisk i kultur.

Dyskryminacja to nierówne, niesprawiedliwe lub wrogie traktowanie ludzi tylko dlatego, że należą do grupy wyróżnionej ze względu na taką cechę jak:

• płeć
• wiek
• niepełnosprawność
• orientacja i tożsamość seksualna
• kolor skóry
• narodowość lub pochodzenie etniczne
• religia lub wyznanie

Dyskryminacją jest zatem odmienne (zazwyczaj niekorzystne) traktowanie osoby z określoną cechą w porównaniu do tego, jak traktowani są inni w podobnej sytuacji.

Zachowania dyskryminacyjne zdarzają się w różnych obszarach naszego życia. Każdy z nas może stać się ich ofiarą lub świadkiem, a nawet nieświadomym sprawcą. Dzieje się tak dlatego, że dyskryminacja przyjmuje różne formy, od żartów i drobnych gestów (np. wykładowca opowiada seksistowskie dowcipy na zajęciach), przez bezrefleksyjnie lub intencjonalnie wypowiadane przekonania czy powielane rytuały i zwyczaje (np. powtarzanie sloganu, że kobiety są gorsze z matematyki lub zapraszanie jako specjalistów na konferencje jedynie mężczyzn), aż po zachowania jaskrawie niesprawiedliwe (np. wystawianie studentkom maksymalnie 4.0 z egzaminu niezależnie od kompetencji lub przydzielanie stanowisk zależnie od płci, a nie kwalifikacji).

newsletter-promo.png

Dyskryminacją nie jest odmienne traktowanie, jeżeli jego przyczyna wiąże się z rzeczywistym wymaganiem zawodowym (np. odmawianie osobie niepotrafiącej mówić dostępu do zawodów wymagających pracy głosem). Dyskryminacją nie jest również odmienne traktowanie osób mające na celu wyrównanie szans (np. udostępnianie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami wyłącznie tym osobom).

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję