Pierwsze zebranie Komisji Bioetycznej na PWr

Data: 21.02.2024 Kategoria: medycyna, Wydział Medyczny

Zdjęcie grupowe członków komisji

Prof. Andrzej Kübler został przewodniczącym uczelnianej Komisji Bioetycznej, powołanej w związku z działaniem Wydziału Medycznego. Komisja ta wydaje opinie o planowanych eksperymentach medycznych w ramach badań klinicznych.

Za nami pierwsze spotkanie Komisji Bioetycznej Politechniki Wrocławskiej. W jego trakcie na przewodniczącego gremium wybrano prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Küblera, uznanego specjalistę w zakresie medycyny zakażeń, szczególnie sepsy. Drugim ważnym zakresem jego działalności jest leczenie bólu.

Prof. Kübler przez sześć lat był prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Jest członkiem wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych oraz członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

Funkcję wiceprzewodniczącej będzie pełnić dr hab. n. med. Marta Rorat, prof. uczelni, a sekretarzem wybrano dr hab. inż. Paulinę Kasperkiewicz-Wasilewską, prof. uczelni.

Komisja bioetyczna na Politechnice Wrocławskiej została powołana na kadencję 2024-2027 w związku z działaniem na uczelni Wydziału Medycznego. W jej skład wchodzą:

• prof. dr hab. n. med. Andrzej Kübler (anestezjologia i reanimacja, medycyna paliatywna) - przewodniczący;
  • dr hab. n. med. Marta Rorat, prof. uczelni (prawo, choroby zakaźne) - wiceprzewodnicząca;
  • dr hab. inż. Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska, prof. uczelni (chemia biologiczna/chemia medyczna) - sekretarz;
  • prof. dr hab. n. med. Zbigniew Hruby (choroby wewnętrzne, nefrologia);
  • dr hab. n. med. Joanna Jaroch, prof. uczelni (kardiologia);
  • dr hab. inż. Magdalena Kasprowicz, prof. uczelni (neuroinżynieria);
  • prof. dr hab. n. med. Jerzy Kołodziej (onkologia);
  • dr n. med. Dominik Krzyżanowski, prof. uczelni (pielęgniarstwo);
  • prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski (chirurgia onkologiczna)
  • dr n. med. Małgorzata Olesiak-Andryszczak (ginekologia);
  • prof. dr hab. inż. Celina Pezowicz (inżynieria biomedyczna);
  • prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska (psychiatria);
  • dr n. med. Dariusz Szarek (neurochirurgia);
  • prof. dr hab. Maciej Szostak (prawo, filozofia);
  • dr n. med. Agata Trafalska (pediatria i neonatologia);
  • prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz (chirurgia);
  • ks. dr hab. Tadeusz Reroń (teologia moralna, bioetyka).

Zadania komisji:

Komisje bioetyczne powołują: okręgowa rada lekarska na obszarze swojego działania, rektor szkoły wyższej medycznej lub szkoły wyższej z wydziałem medycznym oraz dyrektor instytutu badawczego uczestniczącego w systemie ochrony zdrowia.

Zajmują się one wydawaniem opinii o projekcie eksperymentu medycznego na wniosek lekarza lub podmiotu, który planuje badanie kliniczne. Przeprowadzanie takich badań za każdym razem wymaga pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej. Opinie (uchwały) uwzględniają kryteria etyczne, celowość oraz wykonalność projektu. Działalność komisji reguluje ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.